Bibliotekarze polecają

Ryszard Kaczmarek – Powstania Śląskie 1919-1920-1921

Ryszard Kaczmarek, profesor Uniwersytetu Śląskiego i badacz dziejów Górnego Śląska w XIX wieku i XX wieku, napisał jedna z najlepszych książek o powstaniach śląskich. Według autora była to wojna polsko-niemiecka, wojna hybrydowa. Książka zawiera opis działań politycznych i militarnych wszystkich stron konfliktu, ubarwiona jest wspomnieniami bezpośrednich uczestników zdarzeń oraz mało znanymi do tej pory fotografiami.

Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny

Jest to zbiór jedenastu opowiadań polskich autorów młodego pokolenia. Opartych w większości na prawdziwych zdarzeniach a akcja niektórych dzieje się nieopodal nas np. w Katowicach i w Pszczynie. W utworach widzimy obraz wojny bez wojny, tzn. nie ma tu działań militarnych, frontu, bitew. Reflektor pada na losy pojedynczych ludzi, rodziny, najbliższych, sąsiadów i naświetla ich codzienne życie, troskę o jedzenie, strach o bliskich, niepewność jutra, wybór między przyzwoitością a nadgorliwością,  współczucie, bohaterstwo, odwaga, odpowiedzialność, zdrada, tchórzostwo, łajdactwo.

Mieczysław Bieniek – Hajer jedzie do Soczi

Mieczysław Bieniek, urodzony w Katowicach, przez 27 lat pracował na kopalni jako górnik. Po ciężkim wypadku wyruszył rowerem w podróż do Azji. Jest to literatura podróżnicza o zwykłych ludziach, pisana prostym, dosadnym, wręcz soczystym językiem. Autor opisuje życie ludzi w post-radzieckich republikach, kontrasty biedy i bogactwa, ich niezwykłą gościnność i chęć niesienia pomocy dla takich jak on spotykanych w drodze, nie omija nawet tematu „wodka” – nieodzownego elementu ich życia.

„W jednej chwili może nastąpić jedno wielkie dupnięcie i świat się wywala do góry nogami” – M.Bieniek

Wojciech Orliński – Lem. Życie nie z tej ziemi.

Wojciech Orliński, dziennikarz i wykładowca dziennikarstwa, napisał pierwszą w Polsce biografię Stanisława Lema. Korzystał z niepublikowanych dotąd źródeł dlatego zawarł duże i małe, poważne i zabawne tajemnice życia Lema. Książka ta jest gratką dla miłośników literatury fantastycznej, szczególnie w Roku Lema.

Skip to content