Bibliotekarze polecają

Magdalena Witkiewicz – Córka generała

Magdalena Witkiewicz, pisarka bestellerowych powieści obyczajowych, tj. : „Szkoła żon& Pensjonat marzeń”, seria „Milaczek”, „Ósmy cud świata”, „Ballada o ciotce Matyldzie”. Pisze także w duecie z A. Rogozińskim kryminały. Mieszka w Gdańsku z rodziną i kotem Puszysławem i bardzo często ukochane miasto czyni tłem powieści. 

Wolne Miasto Gdańsk w przededniu II wojny.  I poruszająca opowieść, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, o miłości Polaka i córki emerytowanego niemieckiego generała, zafascynowanego Hitlerem.

Szczepan Twardoch – Pokora

Szczepan Twardoch – śląski pisarz, z wykształcenia socjolog, mieszka w Pilchowicach. Wielokrotnie nagradzany za swoje powieści tj: „Morfina”, „Król”, „Królestwo”, „Pokora”, „Drach”. Zawsze podkreśla swoje korzenie i przywiązanie do śląskości w każdym wymiarze.

„Pokora” to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

Patrycja Żurek – Iskierka

Patrycja Żurek- pisarka i redaktorka, publikuje od roku 2013. „Pisze powieści życiowe, mocne, prawdziwe”, w których bohaterowie stają często przed trudnymi wyborami. Świadomi, że ich decyzje zmienią życie, ich życie i to na zawsze.

Przed takim wyborem los postawił Różę i Seweryna. Oczekiwanie dziecka z nieuleczalną wadą rozwojową, wystawia na próbę nawet najbardziej trwały związek. Muszą jednak podjąć decyzję – najcięższą w ich życiu.

Iskierka to pełna ciepła opowieść o walce, trudnych uczuciach i kruchym życiu, ale przede wszystkim o sile rodzicielskiej miłości.

Ewa Formella – Dziewczynka z ciasteczkami

Ewa Formella, urodzona w Chorzowie pisarka powieści obyczajowych i historycznych,  od 40 lat mieszkanka Trójmiasta. W swoich książkach (m.in. „Muzyka dla Ilse”, „Złoty konik dla Palmiry”, „Listy do Duszki”) choć opowiada losy swoich bohaterów we współczesności to powraca również do czasów II wojny światowej.

Taka jest również opowieść „Dziewczynka z ciasteczkami”, w której kilkuletnia dziewczynka, potrafiąca godzinami słuchać wojennych wspomnień z dzieciństwa babci-sąsiadki jest w stanie rozbawić nawet najsmutniejszego sąsiada. A przy okazji sprawić, że święta mogą być magiczne dla każdego, a miłość może rozpalić nawet najzimniejsze serca.

Ryszard Kaczmarek – Powstania Śląskie 1919-1920-1921

Ryszard Kaczmarek, profesor Uniwersytetu Śląskiego i badacz dziejów Górnego Śląska w XIX wieku i XX wieku, napisał jedna z najlepszych książek o powstaniach śląskich. Według autora była to wojna polsko-niemiecka, wojna hybrydowa. Książka zawiera opis działań politycznych i militarnych wszystkich stron konfliktu, ubarwiona jest wspomnieniami bezpośrednich uczestników zdarzeń oraz mało znanymi do tej pory fotografiami.

Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny

Jest to zbiór jedenastu opowiadań polskich autorów młodego pokolenia. Opartych w większości na prawdziwych zdarzeniach a akcja niektórych dzieje się nieopodal nas np. w Katowicach i w Pszczynie. W utworach widzimy obraz wojny bez wojny, tzn. nie ma tu działań militarnych, frontu, bitew. Reflektor pada na losy pojedynczych ludzi, rodziny, najbliższych, sąsiadów i naświetla ich codzienne życie, troskę o jedzenie, strach o bliskich, niepewność jutra, wybór między przyzwoitością a nadgorliwością,  współczucie, bohaterstwo, odwaga, odpowiedzialność, zdrada, tchórzostwo, łajdactwo.

Mieczysław Bieniek – Hajer jedzie do Soczi

Mieczysław Bieniek, urodzony w Katowicach, przez 27 lat pracował na kopalni jako górnik. Po ciężkim wypadku wyruszył rowerem w podróż do Azji. Jest to literatura podróżnicza o zwykłych ludziach, pisana prostym, dosadnym, wręcz soczystym językiem. Autor opisuje życie ludzi w post-radzieckich republikach, kontrasty biedy i bogactwa, ich niezwykłą gościnność i chęć niesienia pomocy dla takich jak on spotykanych w drodze, nie omija nawet tematu „wodka” – nieodzownego elementu ich życia.

„W jednej chwili może nastąpić jedno wielkie dupnięcie i świat się wywala do góry nogami” – M.Bieniek

Wojciech Orliński – Lem. Życie nie z tej ziemi.

Wojciech Orliński, dziennikarz i wykładowca dziennikarstwa, napisał pierwszą w Polsce biografię Stanisława Lema. Korzystał z niepublikowanych dotąd źródeł dlatego zawarł duże i małe, poważne i zabawne tajemnice życia Lema. Książka ta jest gratką dla miłośników literatury fantastycznej, szczególnie w Roku Lema.

Skip to content