Bo książka jest dobra na wszystko -profilaktyka uzależnień

W 2021 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach rozpoczęła współpracę z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wyrach.

UCHWAŁĄ NR XXIX/260/2021 RADY GMINY WYRY z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXVIII/246/2013 Rady Gminy Wyry z dnia 11 kwietnia 2013 roku w sprawie nadania statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach, ogłoszoną 10 maja 2021 roku w dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego Poz. 3379

w załączniku nr 1 do Uchwały Nr XXVIII/246/2013 Rady Gminy Wyry z dnia 11 kwietnia 2013 roku w sprawie: nadania statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach (Dz. Urz. Woj. Śl. 2013, poz. 3474 oraz Dz. Urz. Woj. Śl. 2017, poz. 6838) wprowadzono  następujące zmiany:

1. w § 8 w ust. 1 w pkt 6 kropkę zastąpiono średnikiem i dodano pkt 7 w brzmieniu:

„7) prowadzenie działań o charakterze prozdrowotnym, profilaktycznym, działań na rzecz przeciwdziałania przemocy, alkoholizmowi, uzależnieniom.”

2022 rok

Książka uczy, leczy, pomaga…

W ramach podejmowanych działań bibliotekarze będą prowadzić warsztaty profilaktyczno – edukacyjne, promować literaturę zakupioną ze środków GKRPA w Wyrach.  Przedszkolaki  podczas zajęć dalej będą uczyć się samodzielnie rozwiązywać problemy, radzić sobie z emocjami, budować swoje poczucie wartości, zyskiwać tym samym lepsze zrozumienie rzeczywistości. Działaniami chcemy objąć zarówno dzieci, jak i rodziców. Planujemy wzmacniać wartościowe postawy u dzieci, wskazywać na pozytywne reakcje, na potrzebę budowania relacji między ludźmi, zachęcać do wspólnego spędzania czasu rodziców i dzieci… Zamierzamy promować literaturę będącą w naszych zbiorach z zakresu profilaktyki, przeciwdziałania przemocy, alkoholizmowi, uzależnieniom.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij na poniższe przyciski:

13.01.2022 r. “O panach Palcach”

Połączenia zabawy i nauki, rymowany tekst i piękne ilustracje.

20.01.2022 r : “Czerwony Kapturek”

„Czerwony Kapturek” znana wszystkim baśń Braci Grimm, w nowej odsłonie przypomina o najważniejszym: szacunku i miłości dla najbliższych, a także o unikaniu rozmów z nieznajomymi. Barwne i wyraźne ilustracje przyciągają uwagę najmłodszych.

17.03.2022 r. “Groszki”

“Tygryski” z Gminnego Przedszkola w Gostyni, po wysłuchaniu bajki o “Groszkach”, mogły posadzić swoje własne ziarenka groszku.

31.03.2022 r. “Leszy – opiekun puszczy”

Leszy to postać z mitologii słowiańskiej, nazywany jest także laskowcem, borutą, gajowym, leśnym dziadem, wilczym pasterzem. Baśń opowiada o losach dwóch braci żyjących na skraju puszczy. Ich sposób widzenia świata jest całkowicie odmienny. Mają oni różne charaktery i temperamenty, nie potrafią ze sobą współpracować. W pewnym momencie ich drogi rozchodzą się. Czy otrzymana nauczka stanie się lekcją pokory?

31.03.2022 r : “Bajka o żabach”

„Bajka o żabach” ukazuje sytuację, w której pozostajemy w błędnych przekonaniach patrząc na rzeczywistość tylko z jednej perspektywy. „Nie oceniajmy niczego po pozorach” bo pozory mogą być mylące i czasem o tym nie wiedząc, możemy spędzić całe życie, tak jak żaby, żyjąc w błędnych przekonaniach.

04.04.2022 r. “Brzydkie kaczątko”

20.04.2022 r : “Książki”

“Książki” to humorystyczna opowieść o wyprawie w świat wyobraźni. Bajka o tym, jak młody kociak po raz pierwszy udaje się z mamą do biblioteki… 

21.04.2022 r. “Leszy – opiekun puszczy”

Najstarsza grupa Gminnego Przedszkola w Gostyni – Kangurki.

28.04.2022 r. “Leszy – opiekun puszczy”

Przedszkolaki z grupy Żabek.

05.05.2022 r. “W lustrzanej sali”

“W lustrzanej sali” dało nam możliwość do porozmawiania z dziećmi z grupy Misiów o uczuciach i emocjach, jakie towarzyszą każdemu z nas. Dwóch różnych bohaterów, dwa różne podejścia i zupełnie inne konsekwencje ich postępowania. Wszystko w scenerii zamku i jego tajemniczej lustrzanej sali, którą całkiem przypadkowo odwiedzili dwaj psi bohaterowie, Borys i Burek.

26.05.2022 r. “Czułość”

„Czułość” Antoine Guilloppé to opowiadanie, które zabiera nas w podróż rozpoczynającą się w czasach prehistorycznych. Czy tytułowa Czułość istniała już wówczas? Na oszczędnych, kontrastowych ilustracjach autor przedstawia bardzo prostą opowieść o sile uścisków, kontaktu, dodawania sobie otuchy, o tym, że dzięki nim, po prostu łatwiej i bezpieczniej jest żyć, zwłaszcza w obecnych czasach. Przedszkolaki z grupy “Rybek” spontanicznie reagowały i wypowiadały się podczas czytania. W drugiej części zajęć dzieci wykonały piękny kwiat – serce.

26.05.2022 r : “O panach Palcach”

Opowieść w formie rymowanego tekstu i kolorowych ilustracji okazała się fajną nauką przez zabawę. Dzieci przypomniały sobie nazwy poszczególnych paluszków i przećwiczyły liczenie.

02.06.2022 r. “Lew w Paryżu”

W dniu dzisiejszym odwiedziły nas „Tygryski” z Gminnego Przedszkola w Gostyni. Wraz z teatrem kamishibai przenieśliśmy się do Paryża. W niezwykłą podróż zabrał nas lew, który opuścił swoją sawannę w poszukiwaniu pracy, miłości oraz przyszłości.

09.06.2022 r. “O Smoku Wawelskim”

“O Smoku Wawelskim” znana wszystkim legenda w całkiem nowym spojrzeniu na historię o słynnym Smoku zawdzięczamy Magdalenie Zarębskiej. W nawiązaniu do treści teatrzyku kamishibai w części artystycznej dzieci z grupy “Biedronek” z Gminnego Przedszkola w Gostyni wykonały radosne dinozaury.

08.09.2022 r. “Leszy – opiekun puszczy”

Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie przedszkolaków z grupy Tygrysków i baśnią o Leszym – opiekunie puszczy.

22.09.2022 r. “Lew w Paryżu”

Grupa Misiów i spotkanie z teatrzykiem kamishibai pt. “Lew w Paryżu”.

13.10.2022 r. “Dwa ptaszki”

Dzisiaj gośćmi Biblioteki w Gostyni były 3-letnie Rybki z Gminnego Przedszkola. Maluszki z zaciekawieniem obejrzały teatrzyk “Dwa ptaszki” i wykonały papierowe muchomorki.

20.10.2022 r. “Dwa ptaszki”

Grupa Żabek z Gminnego Przedszkola w Gostyni odwiedziła dziś naszą bibliotekę, aby móc obejrzeć teatr kamishibai pt. „Dwa ptaszki”. Prosta i piękna przypowieść o sile współpracy była pretekstem do rozmowy na temat pomagania i współdziałania.
W drugiej części spotkania dzieci wykonały jesienne jeżyki z papieru.

Jesienna piosenka w wykonaniu dzieci w linku:

https://fb.watch/ggTZ8WzGzX/

03.11.2022 r. “Czerwony Kapturek”

Nowa odsłona znanej bajki o Czerwonym Kapturku, z wyrazistymi, kolorowymi ilustracjami, przyciągającymi uwagę dzieci. 

16.11.2022 r. “Lew w Paryżu”

Opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju, kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Wraz z Lwem odkrywaliśmy uroki znanego, europejskiego miasta z niecodziennej perspektywy.

Recenzje

“Filip, lis i magia słów”

E. Zubrzycka: Filip, lis i magia słów

Zajączek Filip jest coraz bardziej samodzielny. Rodzice Filipa grają z nim w grę: JA JESTEM. Pewnego dnia Filip zniknął. Wpadł do wielkiej dziury, z której nie umiał się wydostać. Ale nie wpadł tam sam. Wpadł tam ze swoim największym wrogiem. Lis nie miał złych zamiarów. A jaki był finał tej historii dowiecie się z książki.

Michalina 10 lat

“Wszystkie kolory świata”

“Wszystkie kolory świata”

Książka o kolorach świata: o tęczy, o białej wiewiórce, o smoku w kolorach tęczy, o miasteczku, o oknie i o wiele innych. Niektóre smutne, niektóre wesołe jak to w życiu, ale wszystkie mają dobre zakończenia.

Michalina lat 10

“Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”

E. Jodko – Kula: Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej

Są to opowiadania o naszych smutkach, złościach i strachach. O ohydnym robaku – Glizdonie – chrumaku, który chrumka Ci do ucha, ale z kieszonki wygląda miś – ratowniś. Jeżeli Ty tez masz jakieś chrumaki przeczytaj te książkę sam.

Michalina 10 lat

“Przyjaciele zwierząt. Bajki o empatii” T. 1

J. Berendt, A. Ryfczyńska: Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii

Ta książka jest o Bibi – Żyrafie z kopytami, długą szyją i plamkami na futrze. Ale Bibi nie jest zwykłą żyrafą. Mieszka daleko od sawanny w „Leśnym Zakątku”. Ubiera się tak jak my, zimą szalik, a latem kapelusz. Ma tu wielu przyjaciół, ale ma też najlepszego przyjaciela: Szakala Zenona. Tłumaczy swoim przyjaciołom jak ważna jest empatia, zaufanie, porozumienie, współpraca i dobra zabawa. Jeżeli jesteście ciekawi przygód tej żyrafy i jej przyjaciół, koniecznie zajrzyjcie do tej książki.

Michalina 10 lat

“Jak oswoić potwory. Opowiadanie terapeutyczne”

M. Drużyńska: Jak oswoić potwory. Opowiadania terapeutyczne

Są to opowiadania o Alku i Nikolinie. Alek był jeszcze malutki, ale za to miał trochę większą i bardzo opiekuńczą siostrę Nikolinę. Alek podrastał. Chodził do przedszkola, w którym był pewien okropny chłopak. Dokuczał dzieciom, bił i kopał. Pani przeprowadziła rozmowę jak się nie złościć. Zbudowali także domek z kartonów, które służył do odreagowywania złości. Jeżeli chcecie się dowiedzieć co było dalej to zapraszam do przeczytania tej książki

Michalina 9 lat

“Dziura w serze”

K. Ryrych: Dziura w serze

Marianna wyjechała do mamy na wakacje. Wydawało jej się, że te wakacje będą najnudniejsze z wszystkich  wakacji, na których była. I na początku tak ciągle było. Aż do momentu,  od którego zaczęła się zajmować kurami i poznała Żanżaka. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody miała Marianna koniecznie przeczytajcie te książkę sami.

Michalina 9 lat

“Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt”

D. Sumińska: Dlaczego oczy kota świecą w ciemności? I inne sekrety świata zwierząt

Bardzo dużo dzieci ma przeróżne pytania i niektórzy nie potrafią na niektóre pytania odpowiedzieć. Jeżeli ty też jesteś ciekawy jak żyją zwierzęta, co jedzą, gdzie mieszkają – to na pewno odpowiedź znajdziesz w książce. Ile biedronka ma kropek? Dlaczego świnie są brudne? Po co pająki snują pajęczyny? Dlaczego pies macha ogonem? Czy świnka morska pływa w morzu? W książce znajdziecie wiele innych sekretów zwierząt.

Michalina 9 lat

“Dobre i złe sekrety”

E. Zubrzycka: Dobre i złe sekrety

Książka ta uczy nas jak mamy się zachować, gdy ktoś obcy chce nam coś dać albo co gorsze nas porwać. Uczy nas także rozróżniać dobre sekrety od złych sekretów. Pomoże nam zrozumieć, że w internecie nie wolno pisać z obcymi, ale także pokazuje nam, że jak się wejdzie na odpowiednie strony można znaleźć wiele ciekawych i przydatnych rzeczy. Na pewno każdemu przydają się rady, które tam znajdziecie.

Michalina 9 lat

“Po co się złościć?”

E. Zubrzycka: Po co się złościć?

Klasa Kasi jedzie na wycieczkę do muzeum. Lecz Kasia chyba ma zły dzień. Kierowca autokaru wyczyścił go na błysk – aż lśni. Kasia żuje gumę i nie chce jej wypluć, chociaż kierowca autokaru i pani nauczycielka ją proszą. Tak właśnie zaczynają się kłopoty Kasi. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak to się stało, że Kasia pojechała z powrotem do szkoły, to nie możecie ominąć na półce tej książki.

Michalina 9 lat

“Oswajanie przez bajanie. Bajki psychoterapeutyczne”

S. Furmańska: Oswajanie przez bajanie. Bajki psychoterapeutyczne

Ta książka napisana jest przez Sabinę Furmańską. Bajki psychoterapeutyczne, które opisują nam co można robić gdy jest się pokłóconym, smutnym i zagniewanym. W tej książce po danej historii jest podsumowanie. Bardzo, ale to bardzo przydały mi się wszystkie historie znajdujące się w tej książce. Tobie również polecam do nie zajrzeć.

Michalina 9 lat

“Dręczyciel w klasie”

E. Zubrzycka: Dręczyciel w klasie

Książka ta pomaga nam zrozumieć czym jest dręczenie fizyczne oraz psychiczne. Wyczytacie tam też wiele innych spraw, które na pewno nam się przydadzą w życiu. Autor podpowiada  jak mamy się zachować gdy jakiś obcy chce żebyśmy z nim gdzieś poszli, albo jak komuś dzieje się krzywda. Uważam, że to lektura obowiązkowa dla każdego dziecka.

Michalina 9 lat

“Z pozdrowieniami, Żyrafa”

M. Iwasa: Z pozdrowieniami, Żyrafa

Pewna Żyrafa całymi dniami siedziała pod drzewem i się nudziła. Pewnego dnia pelikan też się nudził, więc postanowił zostać listonoszem. Żyrafa od razu chciała wysłać list, tylko nie wiedziała do kogo. Więc napisała tak: Do tego, kto mieszka za horyzontem. I pelikan poleciał. Żyrafa czekała bardzo długo. Jeśli chcecie się dowiedzieć co odpisała osoba za horyzontem i kto to był to koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Sekrety Michała. Czasem pozory mylą”

E. Zubrzycka: Sekrety Michała. Czasem pozory mylą

Michał jest bardzo grzeczny, lecz tylko do pewnego czasu. Chłopca od najmłodszych lat interesują dinozaury i próbuje je naśladować. Wraz z dziećmi bawi się „w dinozaury”. Michaś ma też pewną tajemnicę. W swoim pokoju ma gołębia, który ma na imię Kleks. Rodzice po jakimś czasie dowiadują się o tym. Nic nie mówią. Mama chłopczyka często choruje i wyjeżdża. Dzieci boją się Michała. Czy w końcu będzie  dobrze?

Michalina 9 lat

“Mama”

B. Supeł: Mama

Mama to osoba która nas urodziła, opiekowała się nami i do teraz nas kocha. I my też ją kochamy nawet wtedy, gdy nam czegoś nie pozwala. Książka ta pomoże nam zrozumieć, jak mama się o nas martwi i troszczy. Nawet wtedy gdy nam się coś nie uda.

Michalina 9 lat

“Brat”

B. Supeł: Brat

Wiele dzieci chce mieć rodzeństwo. Ja też.  Ale ja go mam. Często się kłócimy. Ale tak to już jest. Autor tej książki przedstawił nam historię o tym, jak dziewczynka będzie miała brata. Kocha go chociaż jest jeszcze mały. Ta książka uświadomiła mi, że nawet jak się kłócimy, to bez rodzeństwa byłoby mi o wiele gorzej. Cieszę się, że mam siostry i braci.

Michalina 9 lat

“Babcia”

B. Supeł: Babcia

Babcia to mama naszej mamy. Często lubimy gdy babcia przychodzi do nas do domu, albo jak my przychodzimy do niej. Książka ta pokazuje nam miłość babci, która nas kocha. Z babcią często lubimy porozmawiać i się do niej przytulić.

Michalina 9 lat

“Dziadek”

B. Supeł: Dziadek

Dziadek bardzo nas kocha. Pomaga nam, uczy nas i najmocniej nas kocha. Dziadek to tata taty. Ta książka właśnie pomaga nam zrozumieć, jak dziadek nas wszystkich kocha. Ta książka nauczyła mnie jak to jest, gdy dziadek jest blisko mnie.

Michalina 9 lat

“Lampka”

A. Schaap: Lampka

Lampka to dziewczynka, która tak naprawdę ma na imię Emilia. Imię Emilia ma po swojej zmarłej mamie. Jej tata jest latarnikiem i co wieczór musi zapalać latarnię morską. Tę codzienną pracę dziewczynka wykonuje za niego. Być może dlatego że jej ojciec bez jednej nogi nie da rady pokonać 60 schodów. Szef po pewnym czasie dowiaduje się że zamiast Augusta, latarnię zapala Lampka. Ojciec i dziewczynka wpadają w tarapaty… I dopiero wtedy zaczynają rozumieć jak jest źle.

Michalina 9 lat

“Co jeśli się zgubię”

D. Geisler: Co jeśli się zgubię. Jak zachować się w tłumie

Książka uczy nas wszystkich co trzeba zrobić jak się zgubi w tłumie. Dziewczynka o imieniu Lusia obiecuje mamie, że będzie dzielna i się nie zgubi. W pewnym momencie Lusia zauważa, że za nimi  idzie jakiś piesek. Lusia ciągnie czerwony płaszcz mamy… ale co to? Zamiast mamy odwraca się jakaś obca pani… Co zrobi Lusia? Ja już wiem bo przeczytałam książkę do końca.

Michalina 9 lat

“Ośmiornica na dachu”

L. Branan: Ośmiornica na dachu

Pewnego dnia na dachu bloku, na którym mieszkała Nora, pojawia się ośmiornica. Nie wiadomo skąd się tam wzięła. Nora i ośmiornica znakomicie się dogadują. Chociaż nie tylko Nora, bo wszyscy mieszkańcy bloku ją polubili. Pewnego razu Nora umawia się z ośmiornicą na piątek. Lecz przed piątkiem ośmiornica znika. Jeśli chcecie się dowiedzieć co dalej wydarzyło się z ośmiornicą koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Nic”

Y. Ismail: Nic

Dzięki swojej niezwykłej wyobraźni Lila jest zawsze bardzo zajęta. A to fika koziołki w powietrzu, a to oswaja podwodne bestie, kiedy indziej zaś przemierza odległe krainy. Dokąd następnym razem zaprowadzi ją wyobraźnia? Jeśli chcecie się dowiedzieć jaka jest odpowiedź koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Jestem wściekły”

D. Geisler: Jestem wściekły. Jak pokonać złość

Czy ty też się kiedyś się złościsz? Ja tak. Niekiedy jestem tak wściekła, że chce mi się krzyczeć na cały głos. Moje serce gdy jestem zdenerwowana przybiera szybszy rytm. Lecz ta książka pomogła mi przezwyciężyć te całe moje okropne złości i zdenerwowania. Spróbuj i Ty. Zapewniam Cię, że można.

Michalina 9 lat

“Najpiękniejszy ogródek borsuka”

M. D. Arnold: Najpiękniejszy ogródek borsuka

Borsuk tak bardzo chciał mieć najpiękniejszy ogródek. Wszystko dokładnie sobie obmyślił i zaplanował. Od zeszłego lata zbierał i gromadził w idealnym porządku nasionka. Na wiosnę z wielkim przejęciem rozpoczął pracę. Przyjaciele pospieszyli mu z pomącą: razem pielili, grabili aż wreszcie  zasiali. A potem świętowali. Borsuk nie mógł się doczekać: już widział swoje równiutkie rządki kwiatów i warzyw. Aż przyszedł deszcz – to dobrze. A potem burze i wichury – to niedobrze… i porwały nasionka. Jeśli chcecie się dowiedzieć co się stało z nasionkami, koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Babcocha”

J. Bednarek: Babcocha

Babcocha potrafi wszystko: cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie – w muchę. Dzięki niej Bernadetta – dziewczynka z warkoczami – podróżuje na chmurze, dostaje królika z czekolady i znajduje kogoś kogo chciała znaleźć. Co jeszcze mogę wam powiedzieć o Babocoszce? A licho wie co. Oczywiście orzechowe Licho. Reszty dowiecie się czytając książkę.

Michalina 9 lat

“Postaw się na moim miejscu”

S. Isern: Postaw się na moim miejscu

Wczesną wiosną przyjaciele Pasikonika pokonują różne trudności: Biedronka poszukuje kropek, Pszczoła wyplątuje się z pułapki, Pająk przędzie nić, Stonoga szyje buty. Dla Pasikonika żadna z tych rzeczy nie jest ważna. Lecz potem zmienia zdanie. Dlaczego? Weź książkę do ręki i sprawdź.

Michalina 9 lat

“O ósmej na arce”

U. Hub: O ósmej na arce

Śnieg i lód. Lód i śnieg. Śnieg i lód. Na śniegu są trzy pingwiny. Bardzo kłótliwe pingwiny. Właśnie kłócą się na temat Boga. Kim właściwie jest? Czy naprawdę widzi wszystko? A może w ogóle nie istnieje? Tymczasem zaczyna padać, nadchodzi potop. Na szczęście nadal są dostępne bilety na arkę Noego. Ale tylko dwa. Co z trzecim pingwinem? Jeśli chcecie się dowiedzieć co się stało z trzecim pingwinem koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Anioł Stróż”

E. Aceti: Anioł Stróż

„Anioł Stróż” to książka pełna miłości Pana Boga. Może nas nauczyć kochać, ale także pokazuje nam jak Pan Bóg nas kocha.  Opowiada między innymi historię o tym jak Pan Bóg stworzył świat oraz że każdy człowiek ma swojego kochanego Anioła Stróża. W książce znajdziemy również  teksty z Pisma Świętego. Bardzo polecam przeczytać tę przepiękną i wartościową książkę.

Michalina 9 lat

“Preskot”

K. Applegate: Preskot

Preskot jest kotem – wielkim jak tygrys, gadatliwym, a na dodatek… niewidzialnym. Lubi żelki, kąpiele w pianie i jeżdżenie na deskorolce. Pojawił się w życiu dziesięcioletniego Jacksona, żeby mu pomóc. Rodzice kłócący się szeptem, stosy rachunków i pustki w lodówce nie wróżą nic dobrego. Czy świat Jacksona znów, tak jak kilka lat wcześniej rozsypie się na kawałki? I czy wymyślony przyjaciel może coś poradzić na prawdziwe problemy? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie w książce.

Michalina 9 lat

“Felek i Tola i burza”

S. V. Heede: Felek i Tola i burza

Lis Felek i Zajączek Tola są nierozłączną parą przyjaciół. Ich sąsiad, puchacz Henio, właśnie próbuje napisać wiersz. To nie łatwa sztuka – trzeba się porządnie nagłówkować. A tu jeszcze nadciąga burza! Ale gdy przyjaciele schronią się w przytulnej norce razem na pewno coś wymyślą. Nie zdradzę co – sięgnij po książkę i sam przeczytaj!

Michalina 9 lat

“Felek i Tola i nowy sąsiad”

S. V. Heede: Felek i Tola i nowy sąsiad

W pewnej norce mieszka nierozłączna para: Lis Felek i Zajączek Tola. Pewnej nocy budzi ich dziwny dźwięk. Po lesie rozlega się głośne „Uhu, Uhu”. A w dziupli obok pali się światło. Czy to duch? A może rabuś? Felek i Tola muszą to sprawdzić. Jeżeli chcecie się dowiedzieć kto jest w dziupli koniecznie wypożyczcie i przeczytajcie tę książkę. Ja przeczytałam ją bardzo szybko.

Michalina 9 lat

“Felek i Tola i balon Henia”

S. V. Heede: Felek i Tola i balon Henia

W ciepłej przytulnej norce, w środku lasu mieszka nierozłączna para: lis Felek i zajączka Tola. Pewnego dnia na drzewie ich sąsiada, puchacza Henia, pojawia się niebieski balon. Henio koniecznie chce go mieć – i od tej pory się z nim nie rozstaje. Ale z balonu ucieka powietrze. Co na to poradzić? Henio ma pomysł. Jeśli chcecie się dowiedzieć jaki pomysł ma Henio, koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Zosia i jej zoo. Figlarna panda”

A. Cobb: Zosia i jej zoo. Figlarna panda

Chciałabym przedstawić Wam Zosię. Zosia przeżywa różne ciekawe przygody, które są niepowtarzalne.  W zoo spotyka dwie małe nowe pandy, które nie chcą się dogadać. Pan Nękalski robi imprezę, w której biorą udział zwierzęta. Ale niestety… dwie małe pandy ciągle żyją w kłótni. Lecz pewnego dnia… Jeżeli chcecie się dowiedzieć co się wydarzyło, to koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Lalani z dalekich mórz”

E. E. Kelly: Lalani z dalekich mórz

Lalani wyrusza w podróż. Lecz nie tylko  jedną… Najpierw udaje się na zakazaną górę Kahnę. Spotyka tam potwora, który spełnia jej marzenie. Kiedy Lalani przychodzi drugi raz na zakazaną górę, jest  pewna, że myliła się co do potwora. Potwór chce zabrać jej oczy. Dziewczynka wtedy ucieka i już nie wraca. Wioska jest zdenerwowana, że Lalani weszła na zakazaną górę. Dziewczynka udaje się na wyspę Isę. Tam dopiero czekają ją niesamowite przygody. Mam nadzieję, że jesteście ciekawi jakie. Bardzo, ale to bardzo się cieszę, że przeczytałam tę książkę i także Wam polecam do niej zajrzeć.

Michalina 9 lat

“Bądź jak Martyna”

A. Paszkiewicz: Bądź jak Martyna

Martyna Wojciechowska jest znaną podróżniczką. Bohaterka książki – Zosia chce być tak samo dzielna jak Martyna. Pokonuje szczyty, trasy oraz przeróżne pagórki. Gdy jest chora, nie widzi problemu, żeby wyruszyć w kolejną fascynującą podróż. Czyta dużo książek o Martynie i wiele się z nich  uczy. Jeżeli chcecie być tak dzielni jak Zosia i Martyna Wojciechowska koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Jak schować Lwa przed Babcią”

H. Stephens: Jak schować Lwa przed Babcią

Rodzice Malwinki zgodzili się, by lew zamieszkał z nimi w domu. Ale oto przyjeżdża babcia, która o tym nie wie. Malwinka musi schować przed nią lwa, bo babcia może się przestraszyć. Tylko jak to zrobić? Niebawem okazuje się, że babcia też ma swoje tajemnice. Chcecie poznać jakie? Ja bardzo chętnie przeczytałam tę książkę, teraz Wasza kolej.

Michalina 9 lat

“Wróć mój wilku, wróć!”

S. Dieckmann: Wróć mój wilku, wróć!

Lisiczka i wilk chodzili razem, pływali razem i razem zachwycali się pięknem otaczającego ich świata. Aż do dnia, kiedy wilk zniknął. Lisiczka bardzo za nim tęskniła. Pewnego dnia  zrozumiała jednak co powiedział do niej wilk. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie przemyślenia miała lisiczka powinniście przeczytać tę książkę. Naprawdę warto! Polecam!

Michalina 9 lat

2021 rok

Nasze Biblioteki dzięki środkom pozyskanym w 2021 roku z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wyrach w wysokości 7 091,86 zł powiększyły księgozbiory o 273 woluminów (5 455,11 zł). Do Biblioteki w Wyrach trafiły 122 książki, natomiast Biblioteka w Gostyni wzbogaciła się o 151 egzemplarzy. Książki są chętnie wypożyczane przez rodziców, dzieci i nauczycieli.
Zapraszamy do rezerwowania, wypożyczania i czytania.

BIBLIOTERAPIA to forma leczenia lub terapeutycznego wsparcia z użyciem odpowiednio wyselekcjonowanej literatury. Stanowi narzędzie pracy pomocne w medycynie, psychiatrii, pedagogice. Może także wspierać osobisty rozwój jednostki.
Biblioterapia to dział arteterapii. W biblioterapii podstawowym narzędziem komunikacji jest literatura.
Pracy terapeutycznej z dziećmi – bajkoterapii – służą bajki. Biblioterapia to rodzaj terapii zajęciowej, która polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio wybranych fragmentów literatury, a następnie przepracowywaniu tematu pod kątem potrzeb uczestników zajęć. Działaniem biblioterapeutycznym
mogą być objęte osoby:
– dotknięte chorobami i zaburzeniami psychicznymi,
– leczące się z uzależnień (np. alkoholizmu),
– borykające się z trudnymi do rozwiązania problemami,
– nieradzące sobie w codziennych, życiowych sytuacjach (np. osoby niepełnosprawne), pragnące rozwinąć swoje psychiczne zasoby.
Leczenie poprzez literaturę może służyć celom terapeutyczno-rehabilitacyjnym – udzieleniu psychicznego wsparcia, wzmocnieniu wiary w siebie i własne możliwości, redukcji stresu, lęku, zwalczeniu poczucia osamotnienia, niezrozumienia czy izolacji społecznej. Biblioterapia pełni też funkcję dydaktyczną – rozbudza wyobraźnię i procesy poznawcze, skłania do autorefleksji, analizowania własnych wyborów, kształtuje postawy moralne. Z zajęć biblioterapeutycznych można korzystać w celach profilaktycznych – pomagają one budować pozytywny obraz siebie i świata, utrzymać równowagę emocjonalną, kreatywnie wypełniać wolny czas.
Biblioterapia dla dorosłych
Biblioterapia służąca celom rozwojowym adresowana jest zarówno do osób borykających się z istotnymi problemami (np. utrata pracy), jak i chętnych do pogłębiania wrażliwości, rozwijania wyobraźni. Wykorzystuje się głównie literaturę, która przedstawia wybrane problemy i możliwe schematy ich rozwiązań.
W terapii osób z problemami emocjonalnymi czy behawioralnymi stosuje się teksty, które ułatwiają wgląd w samego siebie. Doświadczając identyfikacji z bohaterami, uczestnicy sesji mogą lepiej zrozumieć swoje przeżycia, zredukować napięcie emocjonalne, a także znaleźć siłę i inspirację do zmiany swojej sytuacji psychicznej.
Bajkoterapia – cele biblioterapii dla dzieci
Bajkoterapia to metoda terapii i profilaktyki problemów emocjonalnych u dzieci w wieku od lat 4 do 9.
Wykorzystywane są w niej bajki terapeutyczne – napisane specjalnie na potrzeby arteterapii dla najmłodszych. Dotyczą one konkretnych problemów do przepracowania, np. rozwodu rodziców, nieśmiałości w grupie rówieśników, lęku związanego z pójściem do szkoły, niechęci do sprzątania po sobie itd. Uczestnicząc w bajkoterapii, dziecko często nieświadomie przyswaja sobie przedstawione historie, dzięki czemu zyskuje lepsze zrozumienie rzeczywistości, uczy się samodzielnie rozwiązywać problemy, radzić sobie z negatywnymi emocjami, buduje swoje poczucie wartości.

Czy książki mają moc?
Odpowiedź znajdziecie tutajNasze zbiory

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDorosłych

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDorosłych

#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDorosłych

#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDorosłych

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

Recenzje

“Bajki, które uczą jak żyć wśród innych“

B. Ibarrola: Bajki, które uczą jak żyć wśród innych

Jest to książka o Arandü i o jego przygodach. Cała historia zaczęła się od tego, że Arandü postanowił zdobyć pióro papugi i musiał przebiec całą dżunglę. W końcu zorientował się, że jest bardzo daleko od swojej wioski w obcym miejscu. Arandü przez długi czas był w dżungli i poznał wielu przyjaciół. Nauczył się wielu bardzo ważnych rzeczy, zwanych prawami dżungli:
1. Jeśli jesteś odważny, choćbyś bardzo się bał, pokonasz strach.
2. Jeśli jesteś miły, inni będą Cię lepiej traktować.
3. Jeśli jesteś uczciwy, inni będą Ci ufać.
4. Jeśli pomożesz innym, inni pomogą Tobie.
5. Próbuj robić sam wszystko co możesz i proś o pomoc kiedy nie dajesz rady.
Jeśli chcecie się dowiedzieć jak brzmi pięć ostatnich zasad dżungli, koniecznie przeczytajcie tą książkę sami.

                                                                                                                   Michalina 9 lat

“Bajki, które uczą jak być szczęśliwym“

B. Ibarrola: Bajki, które uczą jak być szczęśliwym

Jest to książka o zwierzętach, które pomagają sobie nawzajem. Miały one dużo mniejszych lub większych problemów, ale wszystkie rozwiązały, ponieważ wierzyły w siebie. Jeśli nie umiały sobie z czymś poradzić, prosiły o pomoc inne zwierzęta, dzięki temu rozwiązywały problem wspólnymi siłami. Książka uczy tego, że nawet jak popełniamy wielki błąd zawsze da się go naprawić. Tutaj pokazane jest dlaczego warto mieć przyjaciół. Myślę, że ludzie powinni brać przykład z bohaterów tej książki, dlatego gorąco zachęcam wszystkich chętnych do jej przeczytania.

                                                                                                                    Michalina 9 lat

“Bajki, które pomagają odkrywać talenty”

B. Ibarrola: Bajki, które pomagają odkrywać talenty

Nauczyciele pan Rafał i pani Paula powiedzieli dzieciom, że wszyscy polecą na planetę Pegaz. Uczniowie bardzo się ucieszyli i wsiedli do rakiety. Dwie minuty później wylądowali na nieznanej planecie. Po miłym przywitaniu z mieszkańcami planety dzieci zostały oprowadzone po tym nowym miejscu. Mali podróżnicy odkryli jak inna jest Ziemia od planety Pegaz. Przeżywali tam ciekawe przygody i odkrywali swoje ukryte wcześniej talenty. Ta podróż dała dzieciom do zrozumienia, że każdy człowiek na świecie posiada swoje talenty. Kiedy skończyłam czytać tą książkę żałowałam, że już się skończyła.

                                                                                                           Michalina 9 lat

“Szym Pansik ma własne zdanie”

S. Lang: Szym Pansik ma własne zdanie

SzymPansik powraca z przezabawnej imprezy. Hm…. Może wcale nie takiej przezabawnej? Jeżozwierz organizuje imprezkę na którą idą wszyscy. SzymPansik nie chce pójść. Dlaczego? Hm.. Ma swoje powody. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie powody ma SzymPansik przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Dlaczego robisz mi na złość?”

D. Geisler: Dlaczego robisz mi na złość. Jak radzić sobie z nękaniem

Przedstawione sytuacje mogą przydarzyć się wszędzie i każdemu. Dlatego zawsze bardzo pomocne jest rozpoznanie, co się właściwie dzieje. Książka ta w przystępny sposób pokazuje na czym różnią się żarty i kłótnia od robienia komuś na złość. Tą książkę bardzo serdecznie polecam wszystkim dzieciom.

Michalina 9 lat

“Mały wielki przyjaciel”

E. Zubrzycka: Mały wielki przyjaciel. Jak pokochałem zwierzątko, którego nikt nie lubił

Bohaterem tej książki jest znalezione w ogródku, na wpół dzikie, puchate zwierzątko. Z początku budzi strach i niechęć, jednak po bliższym poznaniu okazuje się niezwykłą istotką – ciekawską jak dziecko, radosną, chętną do nauki i zabawy. Zadziwia mądrością, z której korzysta cała rodzina. Wzrusza, kiedy okazuje swoje przywiązanie. Czego można się nauczyć od małego szczurka? Czy można się z nim zaprzyjaźnić? Tego wszystkiego dowiecie się w tej książce, dlatego bardzo serdecznie polecam przeczytać tą przepiękną książkę.

Michalina 9 lat

Teatr kamishibai

Kami to papier, shibai oznacza teatr. Kamishibai tłumaczy się zatem jako „papierowy teatr”. Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika czytania, opowiadania i prezentacji tekstu i ilustracji za pomocą drewnianego teatrzyku.

Bibliotekarki prowadziły zajęcia dla dzieci w Gminnych Przedszkolach od września do listopada 2021 roku. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć teatrzyk, wysłuchać czytania książki. Chętnie rozmawiały na tematy poruszane podczas spotkań. Dużą frajdę sprawiały im także proponowane zabawy, aktywności, profilaktyczne warsztaty artystyczne. W przedszkolu w Wyrach odbyło się 10 zajęć, w których uczestniczyły 184 osoby; w przedszkolu w Gostyni gościliśmy 6 razy – realizując profilaktykę dla 143 osób (w załączeniu szczegółowe tabele dot. przeprowadzonych zajęć). Informacje o działaniach profilaktycznych można na bieżąco śledzić na naszej stronie internetowej i FB.

23.09.2021 r : “Rower Walentynki”

“Rower Walentynki” to wyliczanka z barwnymi ilustracjami, pełna humoru opowieść, która dla starszych dzieci może stanowić doskonały punkt wyjścia do rozmowy o altruizmie i asertywności.

30.09.2021 r. “Kotka Milusia”

“Kotka Milusia” to kolejna bajka zaprezentowana naszym najmłodszym przedszkolakom z grupy Tygrysków i Żabek.Opowieść o tym czym jest wolność i jakie są jej granice, widziane kocimi oczyma. Na koniec dzieci narysowały piękne kocie portrety 😍👏👏👏

07.10.2021 r : “Szukając Marudka”

“Szukając Marudka” przedstawia historię wielkiej przyjaźni psa i Leosia. Pokazuje również, że należy odrzucać urazy i godzić się z innymi, mimo że zawinili. 

07.10.2021 r : “Bajka o soli”

“Bajka o soli” – to znana i występująca w różnych odsłonach baśń europejska. Tekst tejże baśni jest efektem poszukiwań etnograficznych wybitnego, węgierskiego pisarza Elka Bendeka.
Głównym tematem jest tu miłość rodzicielska, ukazana w relacji ojca – króla oraz córki – księżniczki. Na kartach teatrzyku poznajemy naszych bohaterów oraz obserwujemy ich przemianę oraz dojrzewanie. Historia o tym co jest cenne w życiu, o odwadze i o tym, że należy szczerze rozmawiać o swoich uczuciach, choć czasem potrzeba czasu, aby druga osoba mogła to docenić.

21.10.2021 r : “W lustrzanej sali”

Bajka ukazuje w formie przystępnej przypowieści kwestię sposobu w jaki widzimy świat i jak świat widzi nas. Przedstawienie pokazuje w prostych słowach i obrazach, jak bardzo nasze nastawienie i działanie wpływają na to, co nam się przydarza, czego doświadczamy. To opowieść o odpowiedzialności, o prostych zależnościach miedzy nami a światem zewnętrznym. Biedronki miały okazję zobaczyć w lustrze jak wygląda ich buzia gdy są smutne, a jak gdy wesołe. Poznały wiele innych emocji i dowiedziały się, że wszystkie one są potrzebne. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały naklejki z uśmiechniętą buzią.

28.10.2021 r : “Groszki”

Groszki” Francoisa Malnuita to prosta i wesoła historia opowiadająca o tajnikach wzrostu roślin, będąca również punktem wyjścia do rozmowy o emocjach.

04.11.2021 r : “Groszki”

Opowiadanie “Groszki” jest to prosta, przeznaczona dla najmłodszych widzów, urzekająca opowieść o cyklu życia świata roślin. Idealna do wykorzystania jako inspiracja zajęć przyrodniczych.

04.11.2021 r. : “Bajka o Wiśle”

“Bajka o Wiśle” to przypowieść ukazująca bieg rzeki Wisły od jej źródeł do ujścia, widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek. Opowieść o odwadze i ciekawości życia, które są niezbędnymi elementami, by osiągnąć upragniony cel. Doskonała pozycja o charakterze edukacyjnym. Piękne i wyraziste ilustracje flory i fauny rzeki i jej brzegów, przeplatane są przystankami w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski.
Doskonałe pióro i żywiołowa narracja Magdaleny Zarębskiej, cenionej autorki książek dla dzieci i dorosłych doskonale współgrają z ilustracjami, młodej, utalentowanej studentki ASP w Katowicach, Karoliny Szopy.

18.11.2021 r : “Rower Walentynki”

„Rower Walentynki” to pełna humoru opowieść, w której poznajemy cechy prawdziwego przyjaciela, nie tylko wśród ludzi, ale także wśród zwierząt. To historia ucząca altruizmu i asertywności.

18.11.2021 r. “Mój przyjaciel Kemushi”

Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii.Historia opowiada o przyrodzie i jej przemianach, o tym czym jest tożsamość i przemijanie. Poetyckiemu tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje wybitnej ilustratorki Mandany Sadat.

Skip to content