Bo książka jest dobra na wszystko -profilaktyka uzależnień

W 2021 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach rozpoczęła współpracę z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wyrach.

UCHWAŁĄ NR XXIX/260/2021 RADY GMINY WYRY z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXVIII/246/2013 Rady Gminy Wyry z dnia 11 kwietnia 2013 roku w sprawie nadania statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach, ogłoszoną 10 maja 2021 roku w dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego Poz. 3379

w załączniku nr 1 do Uchwały Nr XXVIII/246/2013 Rady Gminy Wyry z dnia 11 kwietnia 2013 roku w sprawie: nadania statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach (Dz. Urz. Woj. Śl. 2013, poz. 3474 oraz Dz. Urz. Woj. Śl. 2017, poz. 6838) wprowadzono  następujące zmiany:

1. w § 8 w ust. 1 w pkt 6 kropkę zastąpiono średnikiem i dodano pkt 7 w brzmieniu:

„7) prowadzenie działań o charakterze prozdrowotnym, profilaktycznym, działań na rzecz przeciwdziałania przemocy, alkoholizmowi, uzależnieniom.”

2024 rok

Książka uczy, leczy, pomaga…

19.12.24 r. „Miś i świąteczna choinka”

Bajka „Miś i świąteczna choinka” przygotowuje nas do Świat Bożego Narodzenia i opowiada o zwyczaju strojenia choinki. Tytułowy miś chcąc zrobić prezent rodzącemu się Jezuskowi, wymyśla przeróżne rzeczy, aż w końcu za namową swojej żony, przynosi dzieciątku najpiękniejsze świerkowe drzewko.

05.12.24 r. „Miś i świąteczna choinka”

Legenda góralska opowiedziana przez zabawnego misia, wprowadza nas w ten magiczny, świąteczny czas ukazując historię znanego nam, zielonego, świerkowego drzewka. Choinka jest prezentem bożonarodzeniowym dla małego Jezuska.

29.11.24 r. „Kolorowe kredki i kraina wyobraźni”

Historia Witka, który w prosty sposób skupił wokół siebie nowych kolegów, pokazuje, że wystarczą przedmioty codziennego użytku oraz nasza wyobraźnia, a zabawa sama się pojawi i można mile spędzić czas.

04.11.2024 r. „Umiem mówić NIE”

„Umiem mówić NIE” to bajka o asertywności i radzeniu sobie w sytuacji, kiedy chcąc być miłym dla innych musimy odmówić dla własnego dobra. Dobrze wiedzieć jak się zachować w takich sytuacjach i wykazać właściwą postawą wobec siebie i innych.

30.10.2024 r. „Misiowe sposoby na nocne strachy

Historia Ani i jej dzielnego misia uczy jak oswajać się z ciemnością i budować odwagę w spotkaniu z nocnymi strachami. Nie jest to proste, ale mając przy sobie ukochane maskotki, stajemy się pewniejsi i gotowi na spotkanie z nieznanym.

07.10.2024 r. „Ula jest inna”

Opowieść o dziewczynce, która przychodząc do nowej szkoły zostaje wyśmiewana i obrażana przez kolegów za swój wygląd. Bajka „Ula jest inna” porusza ważny problem akceptacji i tolerancji w grupie rówieśniczej. Bo nie wolno oceniać nikogo patrząc tylko na to jak wygląda. Liczy się wnętrze i to jakim się jest człowiekiem.

14.06.2024 r. „Szukając Marudka”

„Szukając Marudka” przedstawia historię zaginionego pieska i jego właściciela. To opowieść o wielkiej przyjaźni między człowiekiem, a zwierzęciem, przebaczaniu oraz o znanych nam emocjach: złości, smutku i radości. Bajka z pozytywnym zakończeniem i ciekawymi ilustracjami.

12.06.2024 r. „Tata buduje namiot”

Dzieci z grupy Biedronek wysłuchały opowiadania: „Tata buduje namiot”. Autorka Nora Majoros, z głębokim wyczuciem i talentem opisuje kształtującą się relacje między synem i ojcem. Dzięki poetyckiemu tekstowi udaje jej się pokazać odrębność, piękno i wyjątkowość łączącej ich relacji. Odwołanie się do przyrody jako przykładu budowania więzi jest potęguje przekaz. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną: jak spędzam czas z moim tatą.

06.06.2024 r. „O borsuku, który na cały świat się obraził”

Historia Borsuka uczy nas, że nie warto się obrażać o błahe rzeczy. Lepiej rozwiązywać konflikty i nieporozumienia oraz pielęgnować swoją więź z przyjaciółmi.

22.05.2024 r. „Odważny Struś zostaje strażakiem”

„Nie oceniają książki po okładce” to morał, który zawierała opowieść o strusiu. Na początku, ze względu na swój nietypowy wygląd, nikt nie chciał się z ptakiem zaprzyjaźnić. Inne zwierzęta były w stosunku do niego niemiłe i bały się. Jednak swoją bohaterską postawą udowodnił swoją wartość i zdobył serca przyjaciół.

W drugiej części spotkania dzieci wykonały laurki – kubeczki z kwiatami z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

17.05.2024 r. „Trzy siostry”

Historia trzech niezwykle utalentowanych sióstr – Dynii, Fasoli i Kukurydzy, które wspólnie działają na potrzebę całej społeczności, pokazując wzajemną pomocy, współpracę i  dar, który każda z nich posiada.

09.05.2024 r. „Kiedy dorosnę…marzenia motylego jajeczka”

„Kiedy dorosnę…marzenia motylego jajeczka” – opowieść poruszająca temat przyszłości, planów i marzeń. Główny bohater zabiera nas w podróż, podczas której poznajemy to, kim chciałby być. Bo „snując najodważniejsze marzenia stajemy się twórcą naszego jutra”

08.05.2024 r. „Noc w bibliotece”

Opowieść, w której krasnoludek szuka bajki, z której wypadł, a pomagają mu m.in. Calineczka, Kot w butach czy Kopciuszek. Bajka o bibliotece i właściwym szukaniu książek.

08.05.2024 r. „O zajączku, który nie chciał się dzielić”

Spotkanie z najmłodszą grupą „Rybek” z Gminnego Przedszkola w Gostyni i teatrzykiem kamishibai upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci wysłuchały historii „O zajączku, który nie chciał się dzielić”. Bajka pomogła dzieciom zrozumieć dlaczego warto się dzielić i do czego prowadzi bycie samolubem.

25.04.2024 r. „Odważny Struś zostaje strażakiem”

Bajka porusza problem akceptacji innych, pokazuje postawę bohaterską i więź przyjaźni. Struś Bartek mimo niechęci zwierząt nie poddaje się i w końcu staje się członkiem ich „rodziny”.

24.04.2024 r. „Złość mówi dość!”

Tygryski z Gminnego Przedszkola w Gostyni miały okazję poznać niesfornego misia oraz jego przyjaciół wysłuchując historii „Złość mówi dość!”

19.04.2024 r. „Jak żyje Ziemia”

Bajka o cykliczności przyrody, w której bohaterami są najmniejsi mieszkańcy lasu, ukazująca ich życie od wiosny do zimy i od świtu do zmierzchu. Leśna opowieść, w której odkryjemy gdzie rosną porosty, kto baraszkuje w ściółce, czy co migoce w tafli wody.

11.04.2024 r. „Noc w bibliotece”

„Noc w bibliotece” to historia krasnoludka, który zgubił swoją bajkę. To również opowieść o wzajemnej pomocy innych postaci z bajek np. Pinokia. To wreszcie bajka o funkcjonowaniu biblioteki. Czyli taka pigułka wiedzy, którą powinniśmy znać będąc czytelnikami.

10.04.2024 r. „Złość mówi dość!”

Grupa przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Gostyni poznała perypetie niesfornego misia i prosiaczka z opowiadania dydaktycznego „Złość mówi dość!”. Rozmawialiśmy o tym jak należy postępować i jak się zachować, kiedy ktoś nam sprawi przykrość oraz o tym, że nie należy tłumić emocji.

09.04.2024 r. „O borsuku, który na cały świat się obraził”

„O borsuku, który na cały świat się obraził” to bajka o emocjach, dziecięcych przyjaźniach i obowiązkach. Ważne, żeby się nie obrażać o byle co, ani nie być zaborczym i nieznośnym.

09.04.2024 r. „Złość mówi dość!”

Pierwsze spotkanie dzieci z Przedszkola Oxfordzik w Gostyni z teatrem kamishibai odbyło się 24. kwietnia. Dzieci z grupy Motylków oraz Biedronek i Ważek wysłuchały opowiadania pt. „Złość mówi dość!”. Bibliotekarki przeprowadziły także pogadankę „Jak to dawniej na wsi było …”

09.04.2024 r. „Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC)”

Z wizytą w przedszkolu „Troskliwe Misie” w Gostyni.

Starsza grupa dzieci, Biedroneczki miała okazję wysłuchać teatrzyku kamishibai pt. „Złość mówi dość!” oraz opowiadania „Jesteś w sam raz…”.

Młodsze dzieci – Jeżyki wysłuchały historii o wzajemnej pomocy i siłę współdziałania przedstawionej za pomocą kart teatru kamishibai. Rozmawialiśmy także o życzliwości i samoakceptacji. Pomocna w przeprowadzeniu zajęć była książka Oliwiera Clerca: Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC)

22.03.2024 r. „Wielkanocny zajączek”

„Wielkanocny zajączek” to ciekawie opowiedziana historia z zagadką detektywistyczną, która przypomina o zwyczajach i tradycjach świątecznych. Bogato ilustrowane karty przenoszą w świat polskich ptaków. A wielkanocny zajączek zaraża wszystkich swoim talentem – dzieleniem się radością i uśmiechem.

15.03.2024 r. „Trzy siostry”

Bajka opowiada o trzech pięknych i niezwykłych siostrach, które się każdego dnia wspierały i sobie pomagały. Jest to również opowieść o różnorodności i darach, które każdy z nas posiada, o współpracy, wzajemnej pomocy i szacunku.

13.03.2024 r. „Wielkanocny zajączek”

„Wielkanocny zajączek” odwiedził Żabki w przedszkolu w Gostyni. Poprzez historię przedstawioną w opowiadaniu przedstawiłyśmy dzieciom wielkanocne zwyczaje i obyczaje.

23.02.2024 r. „Bajka o żabach”

Bajka o żabach przypomina nam o tym, aby nie patrzeć na rzeczywistość tylko z jednej perspektywy i nie oceniać po pozorach.

21.02.2024 r. „O zajączku, który nie chciał się dzielić”

Z wizytą u Kangurków z Gminnego Przedszkola w Gostyni i teatrzykiem kamishibai „O zajączku, który nie chciał się dzielić”.
Bajka terapeutyczna o zajączku, który nie chciał się podzielić swoimi marchewkami, pomagająca dzieciom zrozumieć dlaczego warto się dzielić i do czego prowadzi bycie samolubem.

15.02.2024 r. „Odważny Struś zostaje strażakiem”

Bajka o pragnieniu akceptacji w grupie, sposobach rozwiązywania konfliktu i poczucia własnej wartości. Pomocna w przełamywaniu barier i nawiązywaniu kontaktów.

24.01.2024 r. „Brzydkie kaczątko”

„Brzydkie kaczątko” – bajka o łabędziątku, które z powodu swojej „inności” zostało odrzucone przez wszystkich, przypomniała dzieciom podstawową regułę: inny nie znaczy gorszy, zły. Wszyscy jesteśmy inni, wszyscy się różnimy, ale tak zostaliśmy stworzeni i powinniśmy to zaakceptować.

21.04.2024 r. „Czułość”

„Czułość” Antoine’a Guilloppé to książka, która zabiera nas w podróż rozpoczynającą się w czasach prehistorycznych. Czy tytułowa Czułość istniała już wtedy? Między ludźmi, zwierzętami, światem z pozoru wydawało by się nieożywionym..?

10.01.2024 r. „Dwa ptaszki”

„Dwa ptaszki” to książka inspirowana japońską opowieścią kamishibai z lat czterdziestych XX wieku, czyli z okresu rozkwitu kamishibai. To prosta i piękna przypowieść o sile współpracy i współdziałania. Opowieść osadzona jest w trudnych warunkach klimatycznych i ukazuje wodę jako szansę na przetrwanie. Woda to dar, o który warto walczyć wspólnymi siłami.

2023 rok

Książka uczy, leczy, pomaga…

13.12.2024 r.

27.11.2023 r. „Dwie żabki”

15.11.2023 r. „Kotka Milusia”

„Kotka Milusia” – opowieść o spotkaniu zarozumiałej i przyzwyczajonej do luksusów kotki i mądrej, ale samotnej myszy. Bajka mówiąca o tym, czym jest wolność i jakie są jej granice.

09.11.2023 r. „Czerwony Kapturek”

Bajka oparta na podstawie baśni Braci Grimm, z kolorowymi i przyciągającymi uwagę dzieci ilustracjami. Mówiąca o tym, że zawsze należy słuchać najbliższych osób, a nie ufać nieznajomym.

25.10.2023 r . „Dwa ptaszki”

20.10.2023 r. „Leszy – opiekun puszczy”

Baśń słowiańska, opowiadająca historię dwóch braci mieszkających na skraju puszczy, o odmiennych charakterach i zachowaniach. Opowieść o mieszkańcach lasu i zwierzętach, których już nie ma.

12.10.2023 r. „Szukając Marudka”

„Szukając Marudka” – to opowieść o wyjątkowej przyjaźni, ale i wielkiej tęsknocie. Historia psa Marudka i chłopca Leosia, z pozytywnym zakończeniem.

25.05.2023 r. „Legenda o Smoku Wawelskim”

Kolejne spotkanie z teatrzykiem kamishibai w grupie pięciolatków odbyło się 25. maja w Gminnym Przedszkolu w Gostyni.

W części artystycznej „Żabki” wykonały prześliczne kartki według własnego projektu. Okazją ku temu było nadchodzące święto wszystkich Mam, którym składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości, spokoju i miłości.

24.05.2023 r. „Leszy – opiekun puszczy”

Baśń opowiada o losach dwóch braci żyjących na skraju puszczy, których wszystko różni. A Leszy to postać z mitologii słowiańskiej, strażnik i opiekun. Na niezwykłych ilustracjach odkryjemy także mieszkańców pradawnej puszczy.

17.05.2023 r. „Brzydkie Kaczątko”

„Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena, ukazuje ważny motyw: kim jesteśmy i jak wygląda droga do tego aby to odkryć. Historia Brzydkiego kaczątka przypomina nam, aby nie osądzać człowieka po jego wyglądzie zewnętrznym. To „nie szata zdobi człowieka” a jego wnętrze.

11.05.2023 r. „Legenda o Smoku Wawelskim”

Kolejne spotkanie dzieci z grupy „Rybek” Gminnego Przedszkola w Gostyni z teatrem kamishibai odbyło się 11 maja.

Przedszkolaki z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchały legendy o „Smoku Wawelskim”.

Całkiem nowe spojrzenie na historię o słynnym Smoku zawdzięczamy tekstowi Magdaleny Zarębskiej, znanej i lubianej autorce książek dla dzieci i młodzieży. Ilustracje kamishibai wykonane zostały przez polską ilustratorkę Elżbietę Gaudasieńską, będącą autorką ilustracji do kultowej serii bajek o Widzimiśku znanych z tygodnika “Miś”.

Pod czujnym okiem naszej bibliotekarki pani Celiny dzieci wykonały własne eko-książeczki.

27.04.2023 r. „Szukając Marudka”

„Szukając Marudka” to niezwykle wzruszająca opowieść o sile przyjaźni. Książka zawiera piękne, sugestywne ilustracje Kumiko Yamamoto, nominowanej do Bologna Ragazzi Award.

Grupa „Misiów” z okazji niedawnego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23. kwietnia) wykonała eko-książeczki.

13.04.2023 r. „Szukając Marudka”

Dzieci z grupy Tygrysków wzięły udział w teatrzyku kamishibai i wysłuchały opowiadania pt. „Szukając Marudka”

Zwieńczeniem zajęć było wykonane własnoręcznie zwierzątko z papieru.

29.03.2023 r. „Czerwony Kapturek”

W środowy poranek Bibliotekę w Gostyni odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola Troskliwe Misie. Koliberki uczestniczyły w lekcji bibliotecznej połączonej z warsztatami plastycznymi 😊 dzieci poznały japońska formę czytania bajek w postaci Teatru Kamishibai, słuchając historii o Czerwonym Kapturku oraz o wizycie małego kotka w bibliotece. Zwiedziliśmy bibliotekę w formie jadącego 🚂, poznając czytelnie dla dorosłych, dla dzieci i poszczególne działy. 👧🧒 zaznajomiły się z księgozbiorem dziecięcym oraz miały okazję zamienić się w czytelników i wypożyczyć książki. W formie przerywnika odgadywały zagadki i uczestniczyły w zabawie tanecznej. Drugą część zajęć poświęciliśmy na prace plastyczne. Przedszkolaki zrobiły rogową zakładkę do 📖 z origami oraz stworzyły własną mini książeczkę.

22.03.2023 r. „Smok Wawelski”

Całkiem nowe spojrzenie na historię o słynnym Smoku, z rysunkami polskiej ilustratorki. Sam tekst książki wiernie odtwarza wydarzenia w grodzie Kraka. Bajka w ciekawej formie teatrzyku przemawia do najmłodszych, a bogate ilustracje przyciągają uwagę dzieci.

16.03.2023 r. „Lew w Paryżu”

„Lew w Paryżu” – opowieść o podróżowaniu i odnajdywaniu własnego miejsca. Opuszczając afrykańską sawannę, Lew przybywa do Paryża, miasta tak dalece inne od tego co zna. Historia o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju, kiedy opuszcza się to co znane i kochane.

16.03.2023 r. „Czerwony Kapturek”

Pani Celina z Biblioteki w Gostyni odwiedziła grupę Kangurków w Przedszkolu w Gostyni. Dzieci obejrzały teatrzyk kamishibai – bajkę o Czerwonym Kapturku. Przedszkolaki rozmawiały o wydarzeniach z bajki oraz o tym, że należy słuchać rodziców, dziadków, pań w przedszkolu. Podczas wypowiedzi nie zabrakło również informacji dlaczego należy tak robić. Podczas warsztatów plastycznych wykonały symbol pomocy – odrysowanie dłoni dziecka i osoby dorosłej. Kangurki rozmawiały o tym, że zawsze warto pomagać drugiemu człowiekowi.

03.03.2023 r. „Czerwony Kapturek”

2. marca pani Celina z Biblioteki w Gostyni odwiedziła grupę Biedronek w Gminnym Przedszkolu w Gostyni. Dzieci wysłuchały bajki „Czerwony Kapturek”, która pokazuje skutki nieodpowiedniego zachowania. Niesłuchająca przestróg matki dziewczynka dostaje nauczkę. Już nigdy nie będzie zbaczać ze ścieżki i rozmawiać z nieznajomymi. Baśń mówi o tym, że należy słuchać dorosłych, gdyż jeśli czegoś zabraniają, to robią to dla dobra dzieci. Przedszkolaki brały też udział w warsztatach plastycznych – wykonały przebiśniegi.

22.02.2023 r. „Czułość”, „Dwa ptaszki”

22.lutego grupa Biedronek 🐞🐞 z Niepublicznego Przedszkola Troskliwe Misie w Gostyni odwiedziła Bibliotekę w Gostyni.

Przedszkolaki obejrzały teatrzyk Kamishibai „Czułość” i „Dwa ptaszki”, rozmawiały o emocjach, bawiły się w kalambury – ochotnicy przedstawiali wybrane przez siebie emocje a grupa je odgadywała). Dzieci zwiedziły Bibliotekę, dowiedziały się w jaki sposób wyszukiwać i wypożyczać książki.

W drugiej części miały miejsce warsztaty artystyczne, na których przedszkolaki wykonały papierowe pieski. Otrzymały również serca – kolorowanki do pomalowania w przedszkolu.

Na koniec wszystkie dzieci otrzymały zaproszenie do zapisania się razem z rodzicami do Biblioteki i odebrania wyprawki czytelniczej z kartą do zbierania naklejek. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę internetową Biblioteki w poniższym linku: https://gbp.wyry.pl/mala-ksiazka-wielki-czlowiek/

Dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy do naszych Bibliotek po książki.

https://www.facebook.com/groups/382280696584799

16.02.2023 r. „Kotka Milusia”

„Kotka Milusia” czyli spotkanie kotki z myszą. Opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie, czym jest wolność i jakie są jej granice. Kontynuacją obejrzanej bajki były papierowe kotki zrobione przez Pszczółki i Żabki z Przedszkola w Wyrach.

02.02.2023 r. „Brzydkie kaczątko”

2. lutego Biblioteka w Gostyni odwiedziła grupę 🐸🐸 w Gminnym Przedszkolu. Pani Celinka przedstawiła teatrzyk kamishibai „Brzydkie Kaczątko”. Baśń uczy, że nie należy oceniać innych po wyglądzie zewnętrznym. To bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Pokazuje też, że niestosowne jest wyśmiewanie innych i szydzenie z nich tylko dlatego, że ktoś wygląda inaczej czy jest biedniejszy.

Dzieci z uwagą wysłuchały teatrzyku. Bibliotekarka poprowadziła warsztaty plastyczne, na których maluchy wykonały żabki.

16.01.2023 r. „Brzydkie kaczątko”

12. stycznia najmłodsza grupa przedszkolaków „Rybki” uczestniczyła w teatrzyku kamishibai pt. „Brzydkie Kaczątko”.

W drugiej części spotkania dzieci mogły wysłuchać opowieści o „Balu zabawek” i ozdabiały maski karnawałowe.

05.01.2023 r. „Brzydkie kaczątko”

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie z teatrem kamishibai to baśń Jana Christiana Andersena pt. „Brzydkie Kaczątko”

Tak o przesłaniu baśni pisze Clarisa Pincola Estes w swojej wybitnej książce “Biegnąca z wilkami”: “Najważniejsze dla nas przesłania tej baśni są następujące: Kaczątko symbolizuje dzikie siły natury, które pod presją przeciwności i niedostatku instynktownie walczą o przetrwanie za wszelka cenę. Dzika natura instynktownie czepia się życia i wychodzi cało z opresji, raz z godnością, innym razem nie bacząc na honor, ale tak czy inaczej trwa. I za to należy być wdzięcznym”

Książka zilustrowana przez wybitną węgierska ilustratorkę przybliża los odmieńców w nowatorski sposób. Oszczędne lecz piękne kolorystycznie ilustracje oddają dramatyzm opowieści ale również piękno otaczającej przyrody która stanowi dzięki temu zabiegowi staje się ważnym elementem opowieści.

Adaptacja tekstu do formy kamishibai Magdaleny Zarębskiej jest nieocenionym atutem najnowszej, wersji Brzydkiego Kaczątka.

2022 rok

Książka uczy, leczy, pomaga…

W ramach podejmowanych działań bibliotekarze będą prowadzić warsztaty profilaktyczno – edukacyjne, promować literaturę zakupioną ze środków GKRPA w Wyrach.  Przedszkolaki  podczas zajęć dalej będą uczyć się samodzielnie rozwiązywać problemy, radzić sobie z emocjami, budować swoje poczucie wartości, zyskiwać tym samym lepsze zrozumienie rzeczywistości. Działaniami chcemy objąć zarówno dzieci, jak i rodziców. Planujemy wzmacniać wartościowe postawy u dzieci, wskazywać na pozytywne reakcje, na potrzebę budowania relacji między ludźmi, zachęcać do wspólnego spędzania czasu rodziców i dzieci… Zamierzamy promować literaturę będącą w naszych zbiorach z zakresu profilaktyki, przeciwdziałania przemocy, alkoholizmowi, uzależnieniom.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij na poniższe przyciski:

13.01.2022 r. „O panach Palcach”

Połączenia zabawy i nauki, rymowany tekst i piękne ilustracje.

20.01.2022 r : „Czerwony Kapturek”

„Czerwony Kapturek” znana wszystkim baśń Braci Grimm, w nowej odsłonie przypomina o najważniejszym: szacunku i miłości dla najbliższych, a także o unikaniu rozmów z nieznajomymi. Barwne i wyraźne ilustracje przyciągają uwagę najmłodszych.

17.03.2022 r. „Groszki”

„Tygryski” z Gminnego Przedszkola w Gostyni, po wysłuchaniu bajki o „Groszkach”, mogły posadzić swoje własne ziarenka groszku.

31.03.2022 r. „Leszy – opiekun puszczy”

Leszy to postać z mitologii słowiańskiej, nazywany jest także laskowcem, borutą, gajowym, leśnym dziadem, wilczym pasterzem. Baśń opowiada o losach dwóch braci żyjących na skraju puszczy. Ich sposób widzenia świata jest całkowicie odmienny. Mają oni różne charaktery i temperamenty, nie potrafią ze sobą współpracować. W pewnym momencie ich drogi rozchodzą się. Czy otrzymana nauczka stanie się lekcją pokory?

31.03.2022 r : „Bajka o żabach”

„Bajka o żabach” ukazuje sytuację, w której pozostajemy w błędnych przekonaniach patrząc na rzeczywistość tylko z jednej perspektywy. „Nie oceniajmy niczego po pozorach” bo pozory mogą być mylące i czasem o tym nie wiedząc, możemy spędzić całe życie, tak jak żaby, żyjąc w błędnych przekonaniach.

04.04.2022 r. „Brzydkie kaczątko”

20.04.2022 r : „Książki”

„Książki” to humorystyczna opowieść o wyprawie w świat wyobraźni. Bajka o tym, jak młody kociak po raz pierwszy udaje się z mamą do biblioteki… 

21.04.2022 r. „Leszy – opiekun puszczy”

Najstarsza grupa Gminnego Przedszkola w Gostyni – Kangurki.

28.04.2022 r. „Leszy – opiekun puszczy”

Przedszkolaki z grupy Żabek.

05.05.2022 r. „W lustrzanej sali”

„W lustrzanej sali” dało nam możliwość do porozmawiania z dziećmi z grupy Misiów o uczuciach i emocjach, jakie towarzyszą każdemu z nas. Dwóch różnych bohaterów, dwa różne podejścia i zupełnie inne konsekwencje ich postępowania. Wszystko w scenerii zamku i jego tajemniczej lustrzanej sali, którą całkiem przypadkowo odwiedzili dwaj psi bohaterowie, Borys i Burek.

26.05.2022 r. „Czułość”

„Czułość” Antoine Guilloppé to opowiadanie, które zabiera nas w podróż rozpoczynającą się w czasach prehistorycznych. Czy tytułowa Czułość istniała już wówczas? Na oszczędnych, kontrastowych ilustracjach autor przedstawia bardzo prostą opowieść o sile uścisków, kontaktu, dodawania sobie otuchy, o tym, że dzięki nim, po prostu łatwiej i bezpieczniej jest żyć, zwłaszcza w obecnych czasach. Przedszkolaki z grupy „Rybek” spontanicznie reagowały i wypowiadały się podczas czytania. W drugiej części zajęć dzieci wykonały piękny kwiat – serce.

26.05.2022 r : „O panach Palcach”

Opowieść w formie rymowanego tekstu i kolorowych ilustracji okazała się fajną nauką przez zabawę. Dzieci przypomniały sobie nazwy poszczególnych paluszków i przećwiczyły liczenie.

02.06.2022 r. „Lew w Paryżu”

W dniu dzisiejszym odwiedziły nas „Tygryski” z Gminnego Przedszkola w Gostyni. Wraz z teatrem kamishibai przenieśliśmy się do Paryża. W niezwykłą podróż zabrał nas lew, który opuścił swoją sawannę w poszukiwaniu pracy, miłości oraz przyszłości.

09.06.2022 r. „O Smoku Wawelskim”

„O Smoku Wawelskim” znana wszystkim legenda w całkiem nowym spojrzeniu na historię o słynnym Smoku zawdzięczamy Magdalenie Zarębskiej. W nawiązaniu do treści teatrzyku kamishibai w części artystycznej dzieci z grupy „Biedronek” z Gminnego Przedszkola w Gostyni wykonały radosne dinozaury.

08.09.2022 r. „Leszy – opiekun puszczy”

Pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie przedszkolaków z grupy Tygrysków i baśnią o Leszym – opiekunie puszczy.

22.09.2022 r. „Lew w Paryżu”

Grupa Misiów i spotkanie z teatrzykiem kamishibai pt. „Lew w Paryżu”.

13.10.2022 r. „Dwa ptaszki”

Dzisiaj gośćmi Biblioteki w Gostyni były 3-letnie Rybki z Gminnego Przedszkola. Maluszki z zaciekawieniem obejrzały teatrzyk „Dwa ptaszki” i wykonały papierowe muchomorki.

20.10.2022 r. „Dwa ptaszki”

Grupa Żabek z Gminnego Przedszkola w Gostyni odwiedziła dziś naszą bibliotekę, aby móc obejrzeć teatr kamishibai pt. „Dwa ptaszki”. Prosta i piękna przypowieść o sile współpracy była pretekstem do rozmowy na temat pomagania i współdziałania.
W drugiej części spotkania dzieci wykonały jesienne jeżyki z papieru.

Jesienna piosenka w wykonaniu dzieci w linku:

https://fb.watch/ggTZ8WzGzX/

03.11.2022 r. „Czerwony Kapturek”

Nowa odsłona znanej bajki o Czerwonym Kapturku, z wyrazistymi, kolorowymi ilustracjami, przyciągającymi uwagę dzieci. 

16.11.2022 r. „Lew w Paryżu”

Opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju, kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Wraz z Lwem odkrywaliśmy uroki znanego, europejskiego miasta z niecodziennej perspektywy.

22.11.2023 r. „Książki”

01.12.2022 r. „Legenda o Skarbniku”

Z okazji zbliżającego się święta wszystkich górników – Barbórki, przybliżyliśmy dzieciom z Gminnego Przedszkola w Gostyni postać Skarbnika.

„Legenda o Skarbniku” to chyba najsłynniejsza śląska legenda o duchu kopalni – Skarbniku, który dniem i nocą strzegł kopalnianych tajemnic i ukrytych pod ziemią skarbów. Skarbnik lubił pomagać w niedoli uczciwym i pracowitym górnikom oraz niejednokrotnie w trudnych sytuacjach ratował ich życie.

Opowieść o dobrym sercu, odwadze i uczciwości, która zawsze zostaje wynagrodzona.

Recenzje

„Filip, lis i magia słów”

E. Zubrzycka: Filip, lis i magia słów

Zajączek Filip jest coraz bardziej samodzielny. Rodzice Filipa grają z nim w grę: JA JESTEM. Pewnego dnia Filip zniknął. Wpadł do wielkiej dziury, z której nie umiał się wydostać. Ale nie wpadł tam sam. Wpadł tam ze swoim największym wrogiem. Lis nie miał złych zamiarów. A jaki był finał tej historii dowiecie się z książki.

Michalina 10 lat

„Wszystkie kolory świata”

„Wszystkie kolory świata”

Książka o kolorach świata: o tęczy, o białej wiewiórce, o smoku w kolorach tęczy, o miasteczku, o oknie i o wiele innych. Niektóre smutne, niektóre wesołe jak to w życiu, ale wszystkie mają dobre zakończenia.

Michalina lat 10

„Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”

E. Jodko – Kula: Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej

Są to opowiadania o naszych smutkach, złościach i strachach. O ohydnym robaku – Glizdonie – chrumaku, który chrumka Ci do ucha, ale z kieszonki wygląda miś – ratowniś. Jeżeli Ty tez masz jakieś chrumaki przeczytaj te książkę sam.

Michalina 10 lat

„Przyjaciele zwierząt. Bajki o empatii” T. 1

J. Berendt, A. Ryfczyńska: Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii

Ta książka jest o Bibi – Żyrafie z kopytami, długą szyją i plamkami na futrze. Ale Bibi nie jest zwykłą żyrafą. Mieszka daleko od sawanny w „Leśnym Zakątku”. Ubiera się tak jak my, zimą szalik, a latem kapelusz. Ma tu wielu przyjaciół, ale ma też najlepszego przyjaciela: Szakala Zenona. Tłumaczy swoim przyjaciołom jak ważna jest empatia, zaufanie, porozumienie, współpraca i dobra zabawa. Jeżeli jesteście ciekawi przygód tej żyrafy i jej przyjaciół, koniecznie zajrzyjcie do tej książki.

Michalina 10 lat

„Jak oswoić potwory. Opowiadanie terapeutyczne”

M. Drużyńska: Jak oswoić potwory. Opowiadania terapeutyczne

Są to opowiadania o Alku i Nikolinie. Alek był jeszcze malutki, ale za to miał trochę większą i bardzo opiekuńczą siostrę Nikolinę. Alek podrastał. Chodził do przedszkola, w którym był pewien okropny chłopak. Dokuczał dzieciom, bił i kopał. Pani przeprowadziła rozmowę jak się nie złościć. Zbudowali także domek z kartonów, które służył do odreagowywania złości. Jeżeli chcecie się dowiedzieć co było dalej to zapraszam do przeczytania tej książki

Michalina 9 lat

„Dziura w serze”

K. Ryrych: Dziura w serze

Marianna wyjechała do mamy na wakacje. Wydawało jej się, że te wakacje będą najnudniejsze z wszystkich  wakacji, na których była. I na początku tak ciągle było. Aż do momentu,  od którego zaczęła się zajmować kurami i poznała Żanżaka. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody miała Marianna koniecznie przeczytajcie te książkę sami.

Michalina 9 lat

„Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt”

D. Sumińska: Dlaczego oczy kota świecą w ciemności? I inne sekrety świata zwierząt

Bardzo dużo dzieci ma przeróżne pytania i niektórzy nie potrafią na niektóre pytania odpowiedzieć. Jeżeli ty też jesteś ciekawy jak żyją zwierzęta, co jedzą, gdzie mieszkają – to na pewno odpowiedź znajdziesz w książce. Ile biedronka ma kropek? Dlaczego świnie są brudne? Po co pająki snują pajęczyny? Dlaczego pies macha ogonem? Czy świnka morska pływa w morzu? W książce znajdziecie wiele innych sekretów zwierząt.

Michalina 9 lat

„Dobre i złe sekrety”

E. Zubrzycka: Dobre i złe sekrety

Książka ta uczy nas jak mamy się zachować, gdy ktoś obcy chce nam coś dać albo co gorsze nas porwać. Uczy nas także rozróżniać dobre sekrety od złych sekretów. Pomoże nam zrozumieć, że w internecie nie wolno pisać z obcymi, ale także pokazuje nam, że jak się wejdzie na odpowiednie strony można znaleźć wiele ciekawych i przydatnych rzeczy. Na pewno każdemu przydają się rady, które tam znajdziecie.

Michalina 9 lat

„Po co się złościć?”

E. Zubrzycka: Po co się złościć?

Klasa Kasi jedzie na wycieczkę do muzeum. Lecz Kasia chyba ma zły dzień. Kierowca autokaru wyczyścił go na błysk – aż lśni. Kasia żuje gumę i nie chce jej wypluć, chociaż kierowca autokaru i pani nauczycielka ją proszą. Tak właśnie zaczynają się kłopoty Kasi. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak to się stało, że Kasia pojechała z powrotem do szkoły, to nie możecie ominąć na półce tej książki.

Michalina 9 lat

„Oswajanie przez bajanie. Bajki psychoterapeutyczne”

S. Furmańska: Oswajanie przez bajanie. Bajki psychoterapeutyczne

Ta książka napisana jest przez Sabinę Furmańską. Bajki psychoterapeutyczne, które opisują nam co można robić gdy jest się pokłóconym, smutnym i zagniewanym. W tej książce po danej historii jest podsumowanie. Bardzo, ale to bardzo przydały mi się wszystkie historie znajdujące się w tej książce. Tobie również polecam do nie zajrzeć.

Michalina 9 lat

„Dręczyciel w klasie”

E. Zubrzycka: Dręczyciel w klasie

Książka ta pomaga nam zrozumieć czym jest dręczenie fizyczne oraz psychiczne. Wyczytacie tam też wiele innych spraw, które na pewno nam się przydadzą w życiu. Autor podpowiada  jak mamy się zachować gdy jakiś obcy chce żebyśmy z nim gdzieś poszli, albo jak komuś dzieje się krzywda. Uważam, że to lektura obowiązkowa dla każdego dziecka.

Michalina 9 lat

„Z pozdrowieniami, Żyrafa”

M. Iwasa: Z pozdrowieniami, Żyrafa

Pewna Żyrafa całymi dniami siedziała pod drzewem i się nudziła. Pewnego dnia pelikan też się nudził, więc postanowił zostać listonoszem. Żyrafa od razu chciała wysłać list, tylko nie wiedziała do kogo. Więc napisała tak: Do tego, kto mieszka za horyzontem. I pelikan poleciał. Żyrafa czekała bardzo długo. Jeśli chcecie się dowiedzieć co odpisała osoba za horyzontem i kto to był to koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

„Sekrety Michała. Czasem pozory mylą”

E. Zubrzycka: Sekrety Michała. Czasem pozory mylą

Michał jest bardzo grzeczny, lecz tylko do pewnego czasu. Chłopca od najmłodszych lat interesują dinozaury i próbuje je naśladować. Wraz z dziećmi bawi się „w dinozaury”. Michaś ma też pewną tajemnicę. W swoim pokoju ma gołębia, który ma na imię Kleks. Rodzice po jakimś czasie dowiadują się o tym. Nic nie mówią. Mama chłopczyka często choruje i wyjeżdża. Dzieci boją się Michała. Czy w końcu będzie  dobrze?

Michalina 9 lat

„Mama”

B. Supeł: Mama

Mama to osoba która nas urodziła, opiekowała się nami i do teraz nas kocha. I my też ją kochamy nawet wtedy, gdy nam czegoś nie pozwala. Książka ta pomoże nam zrozumieć, jak mama się o nas martwi i troszczy. Nawet wtedy gdy nam się coś nie uda.

Michalina 9 lat

„Brat”

B. Supeł: Brat

Wiele dzieci chce mieć rodzeństwo. Ja też.  Ale ja go mam. Często się kłócimy. Ale tak to już jest. Autor tej książki przedstawił nam historię o tym, jak dziewczynka będzie miała brata. Kocha go chociaż jest jeszcze mały. Ta książka uświadomiła mi, że nawet jak się kłócimy, to bez rodzeństwa byłoby mi o wiele gorzej. Cieszę się, że mam siostry i braci.

Michalina 9 lat

„Babcia”

B. Supeł: Babcia

Babcia to mama naszej mamy. Często lubimy gdy babcia przychodzi do nas do domu, albo jak my przychodzimy do niej. Książka ta pokazuje nam miłość babci, która nas kocha. Z babcią często lubimy porozmawiać i się do niej przytulić.

Michalina 9 lat

„Dziadek”

B. Supeł: Dziadek

Dziadek bardzo nas kocha. Pomaga nam, uczy nas i najmocniej nas kocha. Dziadek to tata taty. Ta książka właśnie pomaga nam zrozumieć, jak dziadek nas wszystkich kocha. Ta książka nauczyła mnie jak to jest, gdy dziadek jest blisko mnie.

Michalina 9 lat

„Lampka”

A. Schaap: Lampka

Lampka to dziewczynka, która tak naprawdę ma na imię Emilia. Imię Emilia ma po swojej zmarłej mamie. Jej tata jest latarnikiem i co wieczór musi zapalać latarnię morską. Tę codzienną pracę dziewczynka wykonuje za niego. Być może dlatego że jej ojciec bez jednej nogi nie da rady pokonać 60 schodów. Szef po pewnym czasie dowiaduje się że zamiast Augusta, latarnię zapala Lampka. Ojciec i dziewczynka wpadają w tarapaty… I dopiero wtedy zaczynają rozumieć jak jest źle.

Michalina 9 lat

„Co jeśli się zgubię”

D. Geisler: Co jeśli się zgubię. Jak zachować się w tłumie

Książka uczy nas wszystkich co trzeba zrobić jak się zgubi w tłumie. Dziewczynka o imieniu Lusia obiecuje mamie, że będzie dzielna i się nie zgubi. W pewnym momencie Lusia zauważa, że za nimi  idzie jakiś piesek. Lusia ciągnie czerwony płaszcz mamy… ale co to? Zamiast mamy odwraca się jakaś obca pani… Co zrobi Lusia? Ja już wiem bo przeczytałam książkę do końca.

Michalina 9 lat

„Ośmiornica na dachu”

L. Branan: Ośmiornica na dachu

Pewnego dnia na dachu bloku, na którym mieszkała Nora, pojawia się ośmiornica. Nie wiadomo skąd się tam wzięła. Nora i ośmiornica znakomicie się dogadują. Chociaż nie tylko Nora, bo wszyscy mieszkańcy bloku ją polubili. Pewnego razu Nora umawia się z ośmiornicą na piątek. Lecz przed piątkiem ośmiornica znika. Jeśli chcecie się dowiedzieć co dalej wydarzyło się z ośmiornicą koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

„Nic”

Y. Ismail: Nic

Dzięki swojej niezwykłej wyobraźni Lila jest zawsze bardzo zajęta. A to fika koziołki w powietrzu, a to oswaja podwodne bestie, kiedy indziej zaś przemierza odległe krainy. Dokąd następnym razem zaprowadzi ją wyobraźnia? Jeśli chcecie się dowiedzieć jaka jest odpowiedź koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

„Jestem wściekły”

D. Geisler: Jestem wściekły. Jak pokonać złość

Czy ty też się kiedyś się złościsz? Ja tak. Niekiedy jestem tak wściekła, że chce mi się krzyczeć na cały głos. Moje serce gdy jestem zdenerwowana przybiera szybszy rytm. Lecz ta książka pomogła mi przezwyciężyć te całe moje okropne złości i zdenerwowania. Spróbuj i Ty. Zapewniam Cię, że można.

Michalina 9 lat

„Najpiękniejszy ogródek borsuka”

M. D. Arnold: Najpiękniejszy ogródek borsuka

Borsuk tak bardzo chciał mieć najpiękniejszy ogródek. Wszystko dokładnie sobie obmyślił i zaplanował. Od zeszłego lata zbierał i gromadził w idealnym porządku nasionka. Na wiosnę z wielkim przejęciem rozpoczął pracę. Przyjaciele pospieszyli mu z pomącą: razem pielili, grabili aż wreszcie  zasiali. A potem świętowali. Borsuk nie mógł się doczekać: już widział swoje równiutkie rządki kwiatów i warzyw. Aż przyszedł deszcz – to dobrze. A potem burze i wichury – to niedobrze… i porwały nasionka. Jeśli chcecie się dowiedzieć co się stało z nasionkami, koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

„Babcocha”

J. Bednarek: Babcocha

Babcocha potrafi wszystko: cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie – w muchę. Dzięki niej Bernadetta – dziewczynka z warkoczami – podróżuje na chmurze, dostaje królika z czekolady i znajduje kogoś kogo chciała znaleźć. Co jeszcze mogę wam powiedzieć o Babocoszce? A licho wie co. Oczywiście orzechowe Licho. Reszty dowiecie się czytając książkę.

Michalina 9 lat

„Postaw się na moim miejscu”

S. Isern: Postaw się na moim miejscu

Wczesną wiosną przyjaciele Pasikonika pokonują różne trudności: Biedronka poszukuje kropek, Pszczoła wyplątuje się z pułapki, Pająk przędzie nić, Stonoga szyje buty. Dla Pasikonika żadna z tych rzeczy nie jest ważna. Lecz potem zmienia zdanie. Dlaczego? Weź książkę do ręki i sprawdź.

Michalina 9 lat

„O ósmej na arce”

U. Hub: O ósmej na arce

Śnieg i lód. Lód i śnieg. Śnieg i lód. Na śniegu są trzy pingwiny. Bardzo kłótliwe pingwiny. Właśnie kłócą się na temat Boga. Kim właściwie jest? Czy naprawdę widzi wszystko? A może w ogóle nie istnieje? Tymczasem zaczyna padać, nadchodzi potop. Na szczęście nadal są dostępne bilety na arkę Noego. Ale tylko dwa. Co z trzecim pingwinem? Jeśli chcecie się dowiedzieć co się stało z trzecim pingwinem koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

„Anioł Stróż”

E. Aceti: Anioł Stróż

„Anioł Stróż” to książka pełna miłości Pana Boga. Może nas nauczyć kochać, ale także pokazuje nam jak Pan Bóg nas kocha.  Opowiada między innymi historię o tym jak Pan Bóg stworzył świat oraz że każdy człowiek ma swojego kochanego Anioła Stróża. W książce znajdziemy również  teksty z Pisma Świętego. Bardzo polecam przeczytać tę przepiękną i wartościową książkę.

Michalina 9 lat

„Preskot”

K. Applegate: Preskot

Preskot jest kotem – wielkim jak tygrys, gadatliwym, a na dodatek… niewidzialnym. Lubi żelki, kąpiele w pianie i jeżdżenie na deskorolce. Pojawił się w życiu dziesięcioletniego Jacksona, żeby mu pomóc. Rodzice kłócący się szeptem, stosy rachunków i pustki w lodówce nie wróżą nic dobrego. Czy świat Jacksona znów, tak jak kilka lat wcześniej rozsypie się na kawałki? I czy wymyślony przyjaciel może coś poradzić na prawdziwe problemy? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie w książce.

Michalina 9 lat

„Felek i Tola i burza”

S. V. Heede: Felek i Tola i burza

Lis Felek i Zajączek Tola są nierozłączną parą przyjaciół. Ich sąsiad, puchacz Henio, właśnie próbuje napisać wiersz. To nie łatwa sztuka – trzeba się porządnie nagłówkować. A tu jeszcze nadciąga burza! Ale gdy przyjaciele schronią się w przytulnej norce razem na pewno coś wymyślą. Nie zdradzę co – sięgnij po książkę i sam przeczytaj!

Michalina 9 lat

„Felek i Tola i nowy sąsiad”

S. V. Heede: Felek i Tola i nowy sąsiad

W pewnej norce mieszka nierozłączna para: Lis Felek i Zajączek Tola. Pewnej nocy budzi ich dziwny dźwięk. Po lesie rozlega się głośne „Uhu, Uhu”. A w dziupli obok pali się światło. Czy to duch? A może rabuś? Felek i Tola muszą to sprawdzić. Jeżeli chcecie się dowiedzieć kto jest w dziupli koniecznie wypożyczcie i przeczytajcie tę książkę. Ja przeczytałam ją bardzo szybko.

Michalina 9 lat

„Felek i Tola i balon Henia”

S. V. Heede: Felek i Tola i balon Henia

W ciepłej przytulnej norce, w środku lasu mieszka nierozłączna para: lis Felek i zajączka Tola. Pewnego dnia na drzewie ich sąsiada, puchacza Henia, pojawia się niebieski balon. Henio koniecznie chce go mieć – i od tej pory się z nim nie rozstaje. Ale z balonu ucieka powietrze. Co na to poradzić? Henio ma pomysł. Jeśli chcecie się dowiedzieć jaki pomysł ma Henio, koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

„Zosia i jej zoo. Figlarna panda”

A. Cobb: Zosia i jej zoo. Figlarna panda

Chciałabym przedstawić Wam Zosię. Zosia przeżywa różne ciekawe przygody, które są niepowtarzalne.  W zoo spotyka dwie małe nowe pandy, które nie chcą się dogadać. Pan Nękalski robi imprezę, w której biorą udział zwierzęta. Ale niestety… dwie małe pandy ciągle żyją w kłótni. Lecz pewnego dnia… Jeżeli chcecie się dowiedzieć co się wydarzyło, to koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

„Lalani z dalekich mórz”

E. E. Kelly: Lalani z dalekich mórz

Lalani wyrusza w podróż. Lecz nie tylko  jedną… Najpierw udaje się na zakazaną górę Kahnę. Spotyka tam potwora, który spełnia jej marzenie. Kiedy Lalani przychodzi drugi raz na zakazaną górę, jest  pewna, że myliła się co do potwora. Potwór chce zabrać jej oczy. Dziewczynka wtedy ucieka i już nie wraca. Wioska jest zdenerwowana, że Lalani weszła na zakazaną górę. Dziewczynka udaje się na wyspę Isę. Tam dopiero czekają ją niesamowite przygody. Mam nadzieję, że jesteście ciekawi jakie. Bardzo, ale to bardzo się cieszę, że przeczytałam tę książkę i także Wam polecam do niej zajrzeć.

Michalina 9 lat

„Bądź jak Martyna”

A. Paszkiewicz: Bądź jak Martyna

Martyna Wojciechowska jest znaną podróżniczką. Bohaterka książki – Zosia chce być tak samo dzielna jak Martyna. Pokonuje szczyty, trasy oraz przeróżne pagórki. Gdy jest chora, nie widzi problemu, żeby wyruszyć w kolejną fascynującą podróż. Czyta dużo książek o Martynie i wiele się z nich  uczy. Jeżeli chcecie być tak dzielni jak Zosia i Martyna Wojciechowska koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

„Jak schować Lwa przed Babcią”

H. Stephens: Jak schować Lwa przed Babcią

Rodzice Malwinki zgodzili się, by lew zamieszkał z nimi w domu. Ale oto przyjeżdża babcia, która o tym nie wie. Malwinka musi schować przed nią lwa, bo babcia może się przestraszyć. Tylko jak to zrobić? Niebawem okazuje się, że babcia też ma swoje tajemnice. Chcecie poznać jakie? Ja bardzo chętnie przeczytałam tę książkę, teraz Wasza kolej.

Michalina 9 lat

„Wróć mój wilku, wróć!”

S. Dieckmann: Wróć mój wilku, wróć!

Lisiczka i wilk chodzili razem, pływali razem i razem zachwycali się pięknem otaczającego ich świata. Aż do dnia, kiedy wilk zniknął. Lisiczka bardzo za nim tęskniła. Pewnego dnia  zrozumiała jednak co powiedział do niej wilk. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie przemyślenia miała lisiczka powinniście przeczytać tę książkę. Naprawdę warto! Polecam!

Michalina 9 lat

2021 rok

Nasze Biblioteki dzięki środkom pozyskanym w 2021 roku z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wyrach w wysokości 7 091,86 zł powiększyły księgozbiory o 273 woluminów (5 455,11 zł). Do Biblioteki w Wyrach trafiły 122 książki, natomiast Biblioteka w Gostyni wzbogaciła się o 151 egzemplarzy. Książki są chętnie wypożyczane przez rodziców, dzieci i nauczycieli.
Zapraszamy do rezerwowania, wypożyczania i czytania.

BIBLIOTERAPIA to forma leczenia lub terapeutycznego wsparcia z użyciem odpowiednio wyselekcjonowanej literatury. Stanowi narzędzie pracy pomocne w medycynie, psychiatrii, pedagogice. Może także wspierać osobisty rozwój jednostki.
Biblioterapia to dział arteterapii. W biblioterapii podstawowym narzędziem komunikacji jest literatura.
Pracy terapeutycznej z dziećmi – bajkoterapii – służą bajki. Biblioterapia to rodzaj terapii zajęciowej, która polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio wybranych fragmentów literatury, a następnie przepracowywaniu tematu pod kątem potrzeb uczestników zajęć. Działaniem biblioterapeutycznym
mogą być objęte osoby:
– dotknięte chorobami i zaburzeniami psychicznymi,
– leczące się z uzależnień (np. alkoholizmu),
– borykające się z trudnymi do rozwiązania problemami,
– nieradzące sobie w codziennych, życiowych sytuacjach (np. osoby niepełnosprawne), pragnące rozwinąć swoje psychiczne zasoby.
Leczenie poprzez literaturę może służyć celom terapeutyczno-rehabilitacyjnym – udzieleniu psychicznego wsparcia, wzmocnieniu wiary w siebie i własne możliwości, redukcji stresu, lęku, zwalczeniu poczucia osamotnienia, niezrozumienia czy izolacji społecznej. Biblioterapia pełni też funkcję dydaktyczną – rozbudza wyobraźnię i procesy poznawcze, skłania do autorefleksji, analizowania własnych wyborów, kształtuje postawy moralne. Z zajęć biblioterapeutycznych można korzystać w celach profilaktycznych – pomagają one budować pozytywny obraz siebie i świata, utrzymać równowagę emocjonalną, kreatywnie wypełniać wolny czas.
Biblioterapia dla dorosłych
Biblioterapia służąca celom rozwojowym adresowana jest zarówno do osób borykających się z istotnymi problemami (np. utrata pracy), jak i chętnych do pogłębiania wrażliwości, rozwijania wyobraźni. Wykorzystuje się głównie literaturę, która przedstawia wybrane problemy i możliwe schematy ich rozwiązań.
W terapii osób z problemami emocjonalnymi czy behawioralnymi stosuje się teksty, które ułatwiają wgląd w samego siebie. Doświadczając identyfikacji z bohaterami, uczestnicy sesji mogą lepiej zrozumieć swoje przeżycia, zredukować napięcie emocjonalne, a także znaleźć siłę i inspirację do zmiany swojej sytuacji psychicznej.
Bajkoterapia – cele biblioterapii dla dzieci
Bajkoterapia to metoda terapii i profilaktyki problemów emocjonalnych u dzieci w wieku od lat 4 do 9.
Wykorzystywane są w niej bajki terapeutyczne – napisane specjalnie na potrzeby arteterapii dla najmłodszych. Dotyczą one konkretnych problemów do przepracowania, np. rozwodu rodziców, nieśmiałości w grupie rówieśników, lęku związanego z pójściem do szkoły, niechęci do sprzątania po sobie itd. Uczestnicząc w bajkoterapii, dziecko często nieświadomie przyswaja sobie przedstawione historie, dzięki czemu zyskuje lepsze zrozumienie rzeczywistości, uczy się samodzielnie rozwiązywać problemy, radzić sobie z negatywnymi emocjami, buduje swoje poczucie wartości.

Czy książki mają moc?
Odpowiedź znajdziecie tutaj



Nasze zbiory

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDorosłych

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDorosłych

#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDorosłych

#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDorosłych

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#ProfilaktykaUzależnień#KsiążkiDlaDzieci

Recenzje

“Bajki, które uczą jak żyć wśród innych“

B. Ibarrola: Bajki, które uczą jak żyć wśród innych

Jest to książka o Arandü i o jego przygodach. Cała historia zaczęła się od tego, że Arandü postanowił zdobyć pióro papugi i musiał przebiec całą dżunglę. W końcu zorientował się, że jest bardzo daleko od swojej wioski w obcym miejscu. Arandü przez długi czas był w dżungli i poznał wielu przyjaciół. Nauczył się wielu bardzo ważnych rzeczy, zwanych prawami dżungli:
1. Jeśli jesteś odważny, choćbyś bardzo się bał, pokonasz strach.
2. Jeśli jesteś miły, inni będą Cię lepiej traktować.
3. Jeśli jesteś uczciwy, inni będą Ci ufać.
4. Jeśli pomożesz innym, inni pomogą Tobie.
5. Próbuj robić sam wszystko co możesz i proś o pomoc kiedy nie dajesz rady.
Jeśli chcecie się dowiedzieć jak brzmi pięć ostatnich zasad dżungli, koniecznie przeczytajcie tą książkę sami.

                                                                                                                   Michalina 9 lat

“Bajki, które uczą jak być szczęśliwym“

B. Ibarrola: Bajki, które uczą jak być szczęśliwym

Jest to książka o zwierzętach, które pomagają sobie nawzajem. Miały one dużo mniejszych lub większych problemów, ale wszystkie rozwiązały, ponieważ wierzyły w siebie. Jeśli nie umiały sobie z czymś poradzić, prosiły o pomoc inne zwierzęta, dzięki temu rozwiązywały problem wspólnymi siłami. Książka uczy tego, że nawet jak popełniamy wielki błąd zawsze da się go naprawić. Tutaj pokazane jest dlaczego warto mieć przyjaciół. Myślę, że ludzie powinni brać przykład z bohaterów tej książki, dlatego gorąco zachęcam wszystkich chętnych do jej przeczytania.

                                                                                                                    Michalina 9 lat

“Bajki, które pomagają odkrywać talenty”

B. Ibarrola: Bajki, które pomagają odkrywać talenty

Nauczyciele pan Rafał i pani Paula powiedzieli dzieciom, że wszyscy polecą na planetę Pegaz. Uczniowie bardzo się ucieszyli i wsiedli do rakiety. Dwie minuty później wylądowali na nieznanej planecie. Po miłym przywitaniu z mieszkańcami planety dzieci zostały oprowadzone po tym nowym miejscu. Mali podróżnicy odkryli jak inna jest Ziemia od planety Pegaz. Przeżywali tam ciekawe przygody i odkrywali swoje ukryte wcześniej talenty. Ta podróż dała dzieciom do zrozumienia, że każdy człowiek na świecie posiada swoje talenty. Kiedy skończyłam czytać tą książkę żałowałam, że już się skończyła.

                                                                                                           Michalina 9 lat

“Szym Pansik ma własne zdanie”

S. Lang: Szym Pansik ma własne zdanie

SzymPansik powraca z przezabawnej imprezy. Hm…. Może wcale nie takiej przezabawnej? Jeżozwierz organizuje imprezkę na którą idą wszyscy. SzymPansik nie chce pójść. Dlaczego? Hm.. Ma swoje powody. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie powody ma SzymPansik przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Dlaczego robisz mi na złość?”

D. Geisler: Dlaczego robisz mi na złość. Jak radzić sobie z nękaniem

Przedstawione sytuacje mogą przydarzyć się wszędzie i każdemu. Dlatego zawsze bardzo pomocne jest rozpoznanie, co się właściwie dzieje. Książka ta w przystępny sposób pokazuje na czym różnią się żarty i kłótnia od robienia komuś na złość. Tą książkę bardzo serdecznie polecam wszystkim dzieciom.

Michalina 9 lat

“Mały wielki przyjaciel”

E. Zubrzycka: Mały wielki przyjaciel. Jak pokochałem zwierzątko, którego nikt nie lubił

Bohaterem tej książki jest znalezione w ogródku, na wpół dzikie, puchate zwierzątko. Z początku budzi strach i niechęć, jednak po bliższym poznaniu okazuje się niezwykłą istotką – ciekawską jak dziecko, radosną, chętną do nauki i zabawy. Zadziwia mądrością, z której korzysta cała rodzina. Wzrusza, kiedy okazuje swoje przywiązanie. Czego można się nauczyć od małego szczurka? Czy można się z nim zaprzyjaźnić? Tego wszystkiego dowiecie się w tej książce, dlatego bardzo serdecznie polecam przeczytać tą przepiękną książkę.

Michalina 9 lat

Teatr kamishibai

Kami to papier, shibai oznacza teatr. Kamishibai tłumaczy się zatem jako „papierowy teatr”. Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika czytania, opowiadania i prezentacji tekstu i ilustracji za pomocą drewnianego teatrzyku.

Bibliotekarki prowadziły zajęcia dla dzieci w Gminnych Przedszkolach od września do listopada 2021 roku. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć teatrzyk, wysłuchać czytania książki. Chętnie rozmawiały na tematy poruszane podczas spotkań. Dużą frajdę sprawiały im także proponowane zabawy, aktywności, profilaktyczne warsztaty artystyczne. W przedszkolu w Wyrach odbyło się 10 zajęć, w których uczestniczyły 184 osoby; w przedszkolu w Gostyni gościliśmy 6 razy – realizując profilaktykę dla 143 osób (w załączeniu szczegółowe tabele dot. przeprowadzonych zajęć). Informacje o działaniach profilaktycznych można na bieżąco śledzić na naszej stronie internetowej i FB.

23.09.2021 r : „Rower Walentynki”

„Rower Walentynki” to wyliczanka z barwnymi ilustracjami, pełna humoru opowieść, która dla starszych dzieci może stanowić doskonały punkt wyjścia do rozmowy o altruizmie i asertywności.

30.09.2021 r. „Kotka Milusia”

„Kotka Milusia” to kolejna bajka zaprezentowana naszym najmłodszym przedszkolakom z grupy Tygrysków i Żabek.Opowieść o tym czym jest wolność i jakie są jej granice, widziane kocimi oczyma. Na koniec dzieci narysowały piękne kocie portrety ????

07.10.2021 r : „Szukając Marudka”

„Szukając Marudka” przedstawia historię wielkiej przyjaźni psa i Leosia. Pokazuje również, że należy odrzucać urazy i godzić się z innymi, mimo że zawinili. 

07.10.2021 r : „Bajka o soli”

„Bajka o soli” – to znana i występująca w różnych odsłonach baśń europejska. Tekst tejże baśni jest efektem poszukiwań etnograficznych wybitnego, węgierskiego pisarza Elka Bendeka.
Głównym tematem jest tu miłość rodzicielska, ukazana w relacji ojca – króla oraz córki – księżniczki. Na kartach teatrzyku poznajemy naszych bohaterów oraz obserwujemy ich przemianę oraz dojrzewanie. Historia o tym co jest cenne w życiu, o odwadze i o tym, że należy szczerze rozmawiać o swoich uczuciach, choć czasem potrzeba czasu, aby druga osoba mogła to docenić.

21.10.2021 r : „W lustrzanej sali”

Bajka ukazuje w formie przystępnej przypowieści kwestię sposobu w jaki widzimy świat i jak świat widzi nas. Przedstawienie pokazuje w prostych słowach i obrazach, jak bardzo nasze nastawienie i działanie wpływają na to, co nam się przydarza, czego doświadczamy. To opowieść o odpowiedzialności, o prostych zależnościach miedzy nami a światem zewnętrznym. Biedronki miały okazję zobaczyć w lustrze jak wygląda ich buzia gdy są smutne, a jak gdy wesołe. Poznały wiele innych emocji i dowiedziały się, że wszystkie one są potrzebne. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały naklejki z uśmiechniętą buzią.

28.10.2021 r : „Groszki”

Groszki” Francoisa Malnuita to prosta i wesoła historia opowiadająca o tajnikach wzrostu roślin, będąca również punktem wyjścia do rozmowy o emocjach.

04.11.2021 r : „Groszki”

Opowiadanie „Groszki” jest to prosta, przeznaczona dla najmłodszych widzów, urzekająca opowieść o cyklu życia świata roślin. Idealna do wykorzystania jako inspiracja zajęć przyrodniczych.

04.11.2021 r. : „Bajka o Wiśle”

“Bajka o Wiśle” to przypowieść ukazująca bieg rzeki Wisły od jej źródeł do ujścia, widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek. Opowieść o odwadze i ciekawości życia, które są niezbędnymi elementami, by osiągnąć upragniony cel. Doskonała pozycja o charakterze edukacyjnym. Piękne i wyraziste ilustracje flory i fauny rzeki i jej brzegów, przeplatane są przystankami w znanych i mniej znanych miejscach na mapie Polski.
Doskonałe pióro i żywiołowa narracja Magdaleny Zarębskiej, cenionej autorki książek dla dzieci i dorosłych doskonale współgrają z ilustracjami, młodej, utalentowanej studentki ASP w Katowicach, Karoliny Szopy.

18.11.2021 r : „Rower Walentynki”

„Rower Walentynki” to pełna humoru opowieść, w której poznajemy cechy prawdziwego przyjaciela, nie tylko wśród ludzi, ale także wśród zwierząt. To historia ucząca altruizmu i asertywności.

18.11.2021 r. „Mój przyjaciel Kemushi”

Kemushi mieszka w niezwykłym ogrodzie. Przez całą zimę schowany w swoim domku na drzewie słucha wietrznych melodii.Historia opowiada o przyrodzie i jej przemianach, o tym czym jest tożsamość i przemijanie. Poetyckiemu tekstowi towarzyszą piękne, utrzymane w stylu orientalnym ilustracje wybitnej ilustratorki Mandany Sadat.

Skip to content