Człowiek jest jak okręt – dziennik Wiktora Szołtyska

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach otrzymała dofinansowanie zadania „Człowiek jest jak okręt – dziennik Wiktora Szołtyska jako przykład losów Ślązaków po obu stronach frontu II WŚ” w ramach Programu „Partnerstwo dla książki” Instytutu Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kwota dofinansowania wynosi 17 000,00 zł.

Chcemy opowiedzieć, szczególnie młodym ludziom, o historii „naszej małej ojczyzny” i o losach ludzi tu mieszkających w nowatorski, atrakcyjny i innowacyjny sposób. Poprzez szybkie reagowanie na nowe technologie, zdobycie nowych kompetencji i umiejętności chcemy jeszcze skuteczniej działać w zakresie animacji kultury i życia społecznego w gminie. W projekcie tym wykorzystamy formułę mobilnej gry terenowej skonstruowanej w aplikacji na smartfona. Bohaterem gry będzie mieszkaniec Wyr, wnuk powstańca śląskiego– Wiktor Szołtysek i jego pamiętnik.

Zadanie będzie realizowane od maja do września 2022 roku.

  1. Warsztaty online dla uczniów szkoły podstawowej w Wyrach.
  2. Konferencja z udziałem historyków i rekonstruktorów jako podbudowa merytoryczna.
  3. Warsztaty stacjonarne z projektowania i kodowania dla uczniów szkoły podstawowej w Wyrach.
  4. Warsztaty nad końcową wersją i premiera gry.
  5. Gra terenowa i zakończenie projektu.

10 maja 2022r – Warsztaty

Jako pierwsze działania projektowe – odbyły się warsztaty online dla uczniów klasy 7 ze Szkoły Podstawowej w Wyrach o podstawach kodowania i przykładach gier terenowych.

11 maja 2022r – Konferencja

Kolejnym etapem projektu była Konferencja, która odbyła się w Domu Kultury w Gostyni z udziałem historyków i rekonstruktorów. Zaproszenie przyjęli i wystąpili z przygotowanymi prezentacjami – prof. Grzegorz Bębnik, Lidia Borowian-Cyba, dr Kamil Kartasiński, Kacper Perkowski. W drugiej części obejrzeliśmy pokaz ekwipunku żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich, który zaprezentował Robert Garcarzyk i Wojtek, reprezentujący Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty”. Zofia Konieczny oraz Maria Pajor, uczennice klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Gostyni, którym towarzyszył nauczyciel historii Radosław Pyrtek, omówiły powstanie strony internetowej o Wiktorze Szołtysku. O warsztatach dla młodzieży opowiedziały z kolei przedstawicielki firmy Good Books – Justyna Gołąbek oraz Sabina Konior. W konferencja wzięli udział także krewni bohatera projektu i współautorzy wydania jego dziennika  – Henryk Szołtysek i Elżbieta Słomka, którzy wygłosili słowo do zgromadzonych.

17 – 18 maja 2022r – Warsztaty

W dniach 17-18 maja odbyły się natomiast warsztaty stacjonarne z projektowania i kodowania dla uczniów szkoły podstawowej w Wyrach prowadzone przez p. Sabinę i p. Justynę z firmy Good BOOKS. Młodzież miała również możliwość przetestowania w terenie gier tworzonych przez siebie.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem promocyjnym i dokumentującym działania w ramach projektu.

10 września 2022r – Finał projektu – gra terenowa pt.: Wędrówka Wiktora

Prosimy zapoznać się z Regulaminem gry i wypełnić Załącznik nr 1.

Fotorelacja z przebiegu gry terenowej “Wędrówka Wiktora” jako finału projektu oraz wręczenie nagród po jej zakończeniu w Domu Kultury w Gostyni.

Zapraszamy do pobrania kodów QR do rozgrywek popremierowych i stacjonarnych.

 

 

Skip to content