W roku 2013 Fundacja Orange zrealizowała, w ramach grantu od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej projekt edukacyjno-animacyjny dla seniorów „Spotkania z pasjami”. Podczas spotkań seniorzy z całej Polski mieli okazję spotkać się wirtualnie z osobami takimi jak Krystyna Janda, Teresa Lipowska, Hanna Bakuła, Jacek Pałkiewicz, DJ Wika. Osoby znane i mniej znane opowiadały o swoich zainteresowaniach, o tym jak spędzają wolny czas, o swoich pasjach. Każdy uczestnik  miał możliwość zadawania pytań na czacie. W bieżącym roku rozpoczęła się druga edycja „Spotkań z Pasjami”.

Podczas piętnastu spotkań w formie wideo konferencji mieliśmy okazję wysłuchać rozmowy m.in. z Emilianem Kamińskim, Katarzyną Miller, Ewą Bem, Jerzym Kryszakiem oraz z Marią Szabłowską i Krzysztofem Szewczykiem, Katarzyną Grocholą. Celem tych spotkań jest aktywizacja społeczna seniorów, tak by wyszli z domów i spotkali się w miejscu publicznym, nawiązywali nowe kontakty, dzielili się swoimi pasjami, otwierali się na innych ludzi. 

Nasza Biblioteka bierze czynny udział w tym programie. W mijającym roku kontynuowaliśmy czwartkowe spotkania, a nawet je wzbogaciliśmy. W miłej atmosferze poznaliśmy co to są frywolitki, koronka klockowa, haft Hardanger oraz jak niewielkim kosztem można ozdobić świąteczny stół. Dzięki multimediom dowiedzieliśmy się więcej o sanktuariach w Wietnamie i Japonii, o polonikach w Hiszpanii oraz odbyliśmy podróż po czterech historycznych stolicach Chin. Degustowaliśmy także różnorodne przetwory domowe oraz spróbowaliśmy chleba domowego wypieku.

Doskonałym sposobem na sprawdzenie siebie i podnoszenie swoich umiejętności były warsztaty prowadzone przez same uczestniczki spotkań. Zaangażowanie we wspólne działania stworzenie sympatycznej, luźnej atmosfery, sprzyjającej integracji grupy spowodowało, że spotkania odbywają się częściej. W cotygodniowych spotkaniach powstają ciekawe formy dekoracji.Rezultaty tych spotkań można zobaczyć m.in. jako dekoracje biblioteki. Uczestniczki naszych spotkań wzięły udział w konkursach, gdzie prezentowały swoje prace za które zostały wyróżnione.  

Również nasze Seniorki prowadziły spotkania z przedszkolakami. Głośne czytanie i wspólne prace plastyczne było ciekawym wydarzeniem zarówno dla osób czytających, jak i dla maluchów słuchających opowieści. Wzajemny szacunek, życzliwość, otwartość i gotowość do dzielenia się wiedzą z innymi sprawia, że to co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. 

Wszystkich którzy mają talent, a także tych, którzy szukają swojego talentu i chcą aktywnie spędzić czas, spotkać się z innymi ludźmi oraz nawiązać nowe znajomości zapraszamy do biblioteki w Wyrach i do biblioteki w Gostyni. Zobacz Galeria