Gminne biblioteki uczestniczyły w akcji III Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz zorganizowanej przez wydawnictwo Akapit Press. Podczas spotkań skierowanych dla dzieci szkolnych czytaliśmy fragmenty dwudziestej drugiej powieści z cyklu pt.: „Ciotka Zgryzotka”. Uczestnicy poznali główną bohaterkę Norę oraz jej zabawne przygody.

Zastanawialiśmy się wspólnie nad tytułem książki - dlaczego ciotka Nory została nazwana Zgryzotką? W trakcie czytania zrobiliśmy kilka przerywników, podczas których były do rozwiązania różne zadania. Dzieci szukały na bibliotecznych półkach 3 tomowej Sagi rodu Forsyte’ów, o której wspomniano w czytanej powieści. Przy okazji przypomniały sobie jak w bibliotece uszeregowane są książki i gdzie szukać konkretnego tytułu. Kolejnym zadaniem było namalowanie karykatury Podeszwy – kolegi Nory, na podstawie opisu z książki. Malowanie kredkami okazało się wciągającym i pobudzającym wyobraźnię ćwiczeniem. Z przeczytanych fragmentów dowiedzieliśmy się również, że rodzina Nory przywiązuje ogromną wagę do poprawności językowej i ortograficznej. Z tym związane było trzecie z zadań – określenie przez jaką literę piszemy wyrazy takie jak chałupa, ruinka, róża czy hamulec. Spotkanie zakończyliśmy odczytaniem fragmentu książki, w którym Podeszwa okazuje się Piechotą.

Prześmieszne przygody bohaterów powieści momentami rozbawiały, a czasem uczyły, ale wszystkie były ciekawą lekcją dla dzieci. Mamy nadzieję, że kolejna z powieści będzie równie zabawna, jak te pozostałe, które mieliśmy okazję poznać.