Kontynuując podróżnicze spotkania w minioną środę mieliśmy okazję obejrzeć prezentację multimedialną pt.: „Sycylia – brama, przez którą przeszli wszyscy”. Pani Natalia Nowak w ciekawy i interesujący sposób oprowadziła nas po największej wyspie na Morzu Śródziemnym.

Dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca, znajdującego się między Europą a Afryką i będącego ważnym punktem strategicznym, handlowym. Swoją nazwę zawdzięcza ludom Sykulów, które jako pierwsze się tam osiedliły.  Wśród najważniejszych miast znalazły się Syrakuzy – miasto kultury oraz Agrygent „najpiękniejsze miasto śmiertelnych”. Mówiąc o Sycylii nie można zapomnieć o Villi Romana del Casale, najpiękniejszej willi z najlepiej zachowanymi mozaikami, a także o osobie króla Rogera II, która została wykorzystana przez Karola Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza w operze Król Roger. Ważnym punktem jest katedra w Palermo i katedra w Monreale tzw. „Królewska Góra”, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sycylia to także Cosa Nostra czyli sycylijska mafia. Poznaliśmy zasady jej działania, strukturę i to, jak starają się z nią walczyć, nie pomijając dwóch ważnych postaci Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino. W trakcie prezentacji nie zabrakło zdjęć przedstawiających m.in. Świątynię Herkulesa, Amfiteatr Rzymski, Ucho Dionizosa czy Ołtarz Hierona II.

Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy po świętach 26 kwietnia do biblioteki w Wyrach  na spotkanie autorskie z pisarką powieści obyczajowych Agatą Kołakowską.