RECENZJE D 2022

Grudzień

Augusta Docher: Najlepszy powód, by żyć, Wiele powodów, by wrócić (c: Najlepszy powód, by żyć)

Augusta Docher jest autorką dwutomowej powieści. Tom I-szy pt. “Najlepszy  powód, by żyć” i tom II-gi pt. “Wiele powodów, by wrócić”. Główną bohaterką utworów jest Dominika. Życie sprawiło, że boryka się z problemami zdrowotnymi. Matka nie potrafi uporać się ze swoimi skłonnościami do nadmiernego zainteresowania płcią przeciwną. Ojciec chcąc zniszczyć ślady jej słabości, podpala fotel. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że jego córka Dominika zostaje poważnie poparzona. Ojciec idzie do więzienia. Matka odsuwa się od Dominiki. Ta poznaje Marcela. Wszystko zaczyna się  układać w jej życiu, ale…”nic nie może przecież wiecznie trwać”, jak głoszą słowa piosenki. Marcel ulega wypadkowi. Zapada w śpiączkę, a potem traci pamięć. By wrócił do rzeczywistości, na  wszystko potrzeba czasu. Jaki sekret skrywa Marcel? Jak potoczą się losy Dominiki i  Marcela? Czy uda im się wspólnie dalej iść przez życie? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź czytając te powieści, do czego zapraszam.

K.J.

Dinah Jefferies: Żona plantatora herbaty

“Żona plantatora herbaty” to powieść Dinah Jefferies. Młoda Gwen Hooper, żona Laurence, przypływa na Cejlon, by wraz ze swoim mężem zamieszkać na plantacji herbaty. Gwen jest drugą żoną Laurence. Plantator ciągle zapracowany, niewiele czasu poświęca swojej młodej żonie. Ta, poznając wnętrza domu, natrafia na małe ubranka dziecka w zamkniętej skrzyni. Zaufaniem i przyjaźnią obdarza ją kucharka i gospodyni domu Naveenie. Niewiele się od niej może dowiedzieć, ale też ta nie zdradza jej tajemnic. Gwen rodzi bliźnięta. Chłopiec zostaje przy Gwen, a dziewczynkę Naveenie wywozi z domu. Dlaczego tak się dzieje? Co jest przyczyną takiego zachowania Gwen? Jakie sekrety rodziny Laurence wychodzą na światło dzienne? Chcąc uzyskać odpowiedź na te i inne pytania proszę przeczytać powieść, do czego zachęcam.

K.J.

Anna Wojtkowska-Witala: Potknięcia miłości

“Potknięcia miłości” to powieść Anny Wojtkowskiej-Witali. Główna bohaterka, Hania Trzcińska mieszka z rodzicami i rodziną brata. Jako nowicjuszka w dziedzinie pisania (jest autorką wydanej powieści) nie potrafi znaleźć pracy. Ponieważ ma dużo wolnego czasu, to często  biega. I tak podczas jednego z biegów wpada na nią na mecie Piotr Konarski. To wzięty aktor i przystojniak, do którego wzdychają wszystkie panny i nie tylko. Piotr jest związany z Joanną, jednak swój związek utrzymują w tajemnicy. Joanna wraz z rodziną wyjeżdża do Australii. Piotr nie umiejąc sobie znaleźć miejsca przeprowadza się na peryferie. W swoim domu zatrudnia bezdomne rodzeństwo. Życie krzyżuje los Hani i Piotra. Wspólnie spędzone chwile przy nowej pracy zbliżają Hanię i Piotra. Jeżeli chcesz poznać dalsze losy tych dwojga, a także skrzętnie trzymane tajemnice Piotra, przeczytaj proszę tą powieść, do czego Cię serdecznie zapraszam.

K.J.

Listopad

Magdalena Lytek-Dehiles: Po każdej burzy świeci słońce

“Po każdej burzy świeci  słońce” to powieść Magdaleny Lytek-Dehiles. Emerytowany górnik Stanisław po śmierci żony nie potrafi odnaleźć się w życiu. Jego jedyny syn Grzegorz, wini ojca za śmierć matki i jego narzeczonej. Syn ucieka do Londynu. Zbieg okoliczności sprawił, że wplątuje się w poważną aferę. Dotychczasowe, krótkie połączenia telefoniczne z ojcem szybko się urywają. Ten zachodzi w głowę i chcąc ratować syna wyjeżdża do Londynu. Pomoc sąsiedzka okazuje się niezastąpiona. Na obczyźnie, bez umiejętności posługiwania się językiem przyjmuje mało opłacalne i wyczerpujące go zajęcia. Na jego drodze stają znowu przyjaźni ludzie, dzięki którym powoli, ale skutecznie dowiaduje się o losach swojego syna. Historia kończy się happy endem. Kochający rodzic zawsze stanie w obronie swojego dziecka i jest gotów na wszystko by go uchronić od zła. Książkę dobrze się czyta. Nie ma w niej przydługawych opisów. Język zwięzły. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści. Jest ona też wskazówką dla tych, którzy porywają się z motyką na słońce, wyjeżdżając za pracą bez znajomości języka i braku jakichkolwiek kontaktów na obczyźnie.

K.J.

Patrycja Żurek: Iskierka

Pani Patrycja Żurek mierzy się w swoich utworach z trudnymi życiowo problemami, których niestety na co dzień  nam nie brakuje. Taka też jest treść powieści pt. “Iskierka”. Róża i jej mąż Seweryn cieszą się z wkrótce mającego na świat przyjść pierwszego, oczekiwanego potomka. Radość rodziców mąci diagnoza lekarska, która brzmi jak wyrok. Dziecko będzie miało nieuleczalne wady rozwojowe. Jego życie może być bardzo krótkie. Możemy sobie wyobrazić jakie emocje przeżywają przyszli rodzice, a zwłaszcza matka. Podjęcie najtrudniejszej w życiu decyzji wymaga niezwykłej odwagi i wystawia związek na próbę. Ale, któż jak nie matka i wspierający ją kochający małżonek, kierują się największą miłością i siłą do postawienia wszystkiego na jednej szali. Nawet krótkie życie bezbronnej istoty daje im wielką radość. Polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Zofia Mąkosa: Cierpkie grona, Winne miasto (cykl: Wendyjska Winnica”

Książki Zofii Mąkosy pt. „Cierpkie grona” i druga część „Winne miasto” godne są polecenia innym czytelnikom. Skomplikowane losy bohaterów ukazane na tle historycznym drugiej wojny światowej, są tak poprowadzone, że nawet czytelnik, który nie przepada za historią jako taką, poprzez dobrze poprowadzoną akcję książki, bardzo wczuwa się w tamte czasy i poznaje tę historię. Są to skomplikowane losy Polaków, Niemców i Rosjan, zwykłych ludzi różniących się narodowością w tych zawiłych czasach. Po wszystkich okropnościach wojny, głodzie, gwałtach, wysiedleniach, zwykli mieszkańcy nie wiedzą już kto jest kim, kogo mają się bać i na kogo uważać. Po lekturze tych książek jestem bogatsza o wiedzę z okresu wojny i okresu powojennego, o trudnych wyborach jakich musieli dokonywać. Z całego serca polecam, jest to lektura, która zasługuje na poświęcony jej czas, długo zostaje w pamięci i wzbogaca.

E.P

Październik

Aleksandra Rak: Kiedy uciekam, Kiedy szukam (cykl: Poprowadź mnie)

“Kiedy uciekam” Aleksandry Rak to trzytomowa powieść o Lenie, która chcąc zapomnieć o swoim dotychczasowym życiu z przypadkowo poznanym mężczyzną przyjeżdża na Śląsk. W tomie I-szym Lena poznaje Dominika. To chłopak, który nigdy nikomu nie potrafił odmówić pomocy. Zaintrygowała go lekko ubrana, w zimny dzień,  dziewczyna siedząca na przystanku komunikacji miejskiej. Jechał do swojej cioci Teresy i tam też przywiózł dziewczynę. Nowe otoczenie pozwoliło dać dziewczynie chwile wytchnienia i zapomnienia o swojej sytuacji. Ucieczka z domu i od partnera ciągle jednak dziewczynę prześladowały. Poznana prawda o pracy w klubie ze striptizem wyszła na jaw i Lena postanowiła uciec od ludzi i miejsca, które wydawało się i było dla niej bezpiecznym. Tom 2-gi: “Kiedy szukam” Aleksandry Rak opisuje dalsze losy Leny. Po ucieczce, za namową Dominika,  postanawia jednak wrócić do domu cioci Teresy. W drodze powrotnej znowu spotyka ją niemiła niespodzianka. Jednak od czego są przyjaciele? Udaje jej się szybko wrócić do zdrowia. Nurtujący Lenę problem ucieczki z domu i chęć pogodzenia się z rodzicami, to kolejny do załatwienia problem. I to także za namową przyjaciół rozwiązuje. Ślub znajomych był okazją do bliższego poznania Kamila, z którym zaczyna Lenę coś łączyć. Jak potoczą się dalsze losy Leny? Pani Aleksandra Rak obiecuje ciąg dalszy.

K.J

Francine Rivers: Ogród Leoty

Francine Rivers jest autorką powieści pt. “Ogród Leoty”. Jest to powieść wielopokoleniowa. Autorka wskazuje na brak relacji pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. Mądrość i zdecydowanie wnuczki tworzy silny pomost między jej matką i babcią. Niewyjaśnione i niedopowiedziane sytuacje sprzed wielu, wielu lat, są przyczyną braku porozumienia. W budowaniu relacji pomocne są osoby spoza rodziny: młody student, sąsiedzi babci i koleżanki głównej bohaterki Annie. Nie bez znaczenia jest silna wiara i ufność Bogu. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Aleksandra Rak: Gwiazdeczka

Aleksandra Rak jest autorką powieści pt. “Gwiazdeczka”. Główna bohaterka Asia jest żoną Sebastiana. Małżeństwo, jakich wiele, ma swoje codzienne problemy. Sytuacja  drastycznie się zmienia, gdy ojciec Asi po odsiadce wychodzi z więzienia. Córka chce przygarnąć swojego ojca przynajmniej na jakiś czas, choć z tym pomysłem nie zgadza się Sebastian.  Dodatkowo mama jest chora i przebywa w zamkniętym ośrodku, w którym Asia pojawia się bardzo często.  Mąż nie wspiera Asi. Dobrze, że ma zaufanych przyjaciół, którzy w potrzebie przychodzą jej z pomocą. Zapracowany mąż ulega wypadkowi. Przyjętych od klientów zleceń nie sposób wykonać. I wówczas na pomoc przychodzi ojciec Asi. Jak potoczyły się losy małżeństwa Asi i Sebastiana? Czy ojciec znajdzie uznanie u swojego zięcia? Czy chora matka znajdzie się w ramionach swojego niewidzianego od lat męża? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź czytając tą powieść. Pozycję czyta się szybko. Język przystępny, czcionka też. Serdecznie polecam.

K.J.

Wrzesień

Santa Montefiore: Szkatułka z motylem

“Szkatułka z motylem” to powieść autorstwa Santy Montefiore. Główna bohaterka, Federica wraz z rodzicami i bratem zamieszkuje w Chile. Ojciec, Ramon jest podróżnikiem i pisarzem. Bardzo często wyjeżdża w najodleglejsze zakątki świata. W domu więc jest gościem. Federica, córeczka tatusia, uwielbia ojca i zawsze czeka na  jego powrót do domu. Wielkim pocieszeniem dla niej jest szkatułka z motylem, którą Ojciec przywiózł z dalekiej podróży.  Matka, postanawia opuścić męża i przeprowadza się z dziećmi do swojego rodzinnego domu, do Kornwalii w Anglii. Małoletnia Federica zakochuje się w o wiele od siebie starszym Samie. Ten jednak tego nie zauważa. Federica wychodzi za mąż za starszego i bogatego Torquilla. Nie może pracować, rozwijać swoich pasji. Postanawia uwolnić się od małżonka. Jak dalej potoczyły się losy głównej bohaterki? Jaką rolę w życiu Federici odegrał jej ojczym? Czy brat wrócił do Chile? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na te i inne pytania, przeczytaj proszę tę powieść, do czego Cię zachęcam.

K.J.

Magdalena Kordel: Antolka

“Antolka” jest powieścią Magdaleny Kordel. Główna bohaterka o tym imieniu jest jedyną córką lekarki – Dagmary. Matka swoje rodzicielskie obowiązki stawia na drugim miejscu, po pracy. Antolka nie dogaduje się ze swoją matką,  a  swojego ojca nigdy  nie poznała. Postanawia wyjechać z domu. Umawia się ze swoją koleżanką Olą. Po drodze spotyka ludzi, którzy nie zawsze dobrze jej życzą.  Z opresji ratuje ją Janek. Dziwnym trafem w miejscu zamieszkania Janka mieszka ciotka   Antolki, Inga,  siostra jej mamy. Jak potoczyły się losy Antolki? Jaki wpływ na jej zachowanie miała ciotka Inga? Chcesz znać odpowiedzi  na te i inne pytania przeczytaj proszę “Antolkę”.

K.J.

Michele Zackheim: Ostatni pociąg do Paryża

“Ostatni pociąg do Paryża” to powieść Michele Zackheim. Akcja powieści toczy się w latach trzydziestych XX wieku. Główną bohaterką jest Rose Manon, nowojorska dziennikarka, córka amerykańskiej Żydówki. Otrzymuje wymarzoną pracę jako zagraniczna reporterka w Paryżu. Świetnie wykonuje swoją pracę i w uznaniu zasług redakcja przenosi ją do pracy w Berlinie. Czas przed wybuchem II wojny światowej, to trudny okres nie tylko dla Żydów. W swoich reportażach pisze o okrucieństwach stosowanych wobec tej ludności. Poznaje Leona, grawera, w którym zakochuje się. Jak potoczyły się dalsze losy Rose? Chcesz je poznać? Zachęcam do przeczytania powieści.

K.J.

Katarzyna Michalak: Uśmiech losu (cykl: Seria mazurska)

Autorką powieści pt. “Uśmiech losu” jest Katarzyna Michalak. Główną bohaterką utworu jest Natalia. Jest szczęśliwą żoną, jednak zdaniem lekarzy, nigdy nie zostanie matką. Nie potrafi cieszyć się wraz ze swoimi znajomymi  i ich pociechami z ich szczęścia. Drażni ją szczebiot maleńkich, coraz to kolejnych pojawiających się dzieci w rodzinach jej bliskich. Nie czekając na kolejny wigilijny wieczór, gdzie dom miał wypełnić gwar i śmiechy, postanawia uciec z domu. Nie przeszkadza jej zimno i mróz. Idzie przez las i spotyka porzuconego, wychłodzonego psa. Przykrywa psa swoją kurtką, a sama zawraca do domu, chcąc biednemu zwierzęciu pomóc. Jak dalej potoczyły się losy Natalii? Czy diagnoza lekarzy jest do końca pewna? Czy to przypadek, czy zrządzenie losu? Co musi się w naszym życiu wydarzyć, byśmy się zmienili? Pełna emocji i wzruszeń powieść, którą warto przeczytać. Polecam.

K.J.

Sierpień

Todd Burpo: Niebo istnieje…Naprawdę!

Jest to dobrze znana historia o chłopcu, który poszedł do nieba i wrócił z powrotem na ziemię. Colton był dzieckiem, które kochało Boga i Bóg kochał Coltona. Sonja (matka chłopca) była nauczycielką matematyki, a Tod (tata chłopca) był kapłanem. Pewnego razu Colton poważnie zachorował. Żaden lekarz nie umiał go wyleczyć. Po operacji stwierdzono, że Coltona czeka jeszcze bardzo długa droga leczenia. Gdy Colton powoli wracał do zdrowia, zaczął opowiadać bardzo dużo o Jezusie. Opowiadał o swoim dziadku, który umarł zanim jeszcze Colton się urodził, o swojej siostrze, która nie oddychała już po urodzeniu i o aniołach. Pewnego dnia wyznał swojemu tacie, że w trakcie jednej z operacji poszedł do nieba. Gdy Tod spytał się ile czasu przebywał w niebie, Colton powiedział bez wahania, że trzy minuty. Musisz koniecznie sam poznać Coltona.

Michalina 10 lat

Anna Kasiuk: Andromeda, Kwiaciarka (cykl: Kwiaciarka)

Anna Kasiuk jest autorką dwu-tomowej powieści: tom 1-szy pt. “Andromeda” i tom 2-gi pt. “Kwiaciarka”. Głównymi bohaterami powieści są młodzi ludzie, maturzyści. Inteligentna i ładna Judyta jest nowa w klasie maturalnej. Trzyma się z dala od innych uczniów. Projekt zaproponowany przez nauczycielkę języka polskiego wymusza na Judycie pracę w parze z Szymonem. Szymon to kapitan drużyny koszykarskiej, przystojniak i rozchwytywany przez dziewczyny kolega. Zarówno Judyta jak i Szymon mają swoje tajemnice. Jak ułożą się losy tych dwojga młodych ludzi? Czy potrafią być ze sobą? Co ich połączy, a co rozdzieli? W tomie drugim pt. “Kwiaciarka” Judyta jako właścicielka kwiaciarni spełnia się zawodowo. Kocha swoją pracę. Po nieudanym małżeństwie z Piotrem znowu na jej drodze staje Szymon. Czy tym razem będą już ze sobą na dobre i na złe? Czy Judyta znajdzie w końcu szczęście u boku ukochanego mężczyzny? Chcesz poznać odpowiedzi na pytania? Przeczytaj proszę te powieści.

K.J.

Anna Wojtkowska-Witala: Zapach makadamii, Odnaleźć marzenia

Anna Wojtkowska-Witala jest autorką dwutomowej powieści: tom 1-szy pt. “Zapach makadamii”  i tom-2gi  pt. “Odnaleźć marzenia”. Spokojne i szczęśliwe życie małej Matyldy przerywa tragiczna śmierć rodziców. Dziewczynka znajduje zdjęcie tajemniczego mężczyzny z dedykacją dla swej matki. Dorosła Matylda jest prawnikiem. Razem z Jackiem, swoim narzeczonym prowadzi kancelarię prawniczą. Ciągle myśli o mężczyźnie ze zdjęcia. Przypadek sprawia, że odnajduje miejscowość, w której mieszka ów mężczyzna. Jak dalej potoczyły się losy Roberta i Matyldy? Czy zranione dusze znajdą w sobie ukojenie? Głównymi bohaterami tomu 2-go są Alicja i Jakub. Jakub umiera bardzo krótko po ślubie. Alicja zatrudnia się w bibliotece. Pracy nie lubi, ale musi przecież z czegoś żyć. Przystaje na propozycję swojej przyjaciółki. Nowi znajomi, nowa praca i nowe miejsce zamieszkania odmieniają losy Alicji. Chcesz poznać losy bohaterów, to przeczytaj powieści, do czego Cię zachęcam.

K.J.

Sebastian Fitzek: Ostatnie dziecko

Główny bohater Robert Stern dowiaduje się, że jego zmarły syn żyje. Chłopczyk umarł po porodzie. By móc zobaczyć syna gra w niebezpieczną grę. Tajemniczy głos każe mu robić rzeczy, które są karalne. Sternowi policja „siedzi na ogonie”, lecz to nie przeszkadza mu w popełnieniu kolejnych złych czynów. Ale czy naprawdę jego syn żyje? Czy na pewno tajemniczy głos mówi prawdę? Dowiecie się tego na pewno, ja zrobiłabym wszystko by móc znowu dotknąć i popatrzeć na swoje dziecko. Zapraszam do przeczytania kolejnego bestsellera, każda kolejna zapisana kartka trzyma Cię w napięciu.

P.

Ewa Bauer: W nadziei na lepsze jutro, Kruchość jutra, Słoneczne jutro (cykl: Kolory uczuć)

Ewa Bauer jest autorką trzytomowej powieści pt. “W nadziei na lepsze jutro”- tom 1-szy, “Kruchość jutra” – tom 2-gi, “Słoneczne jutro” – tom 3-ci. Główną bohaterką powieści jest Anna. Po rozstaniu z Krzysztofem związuje się z Robertem. Zwykła przyjaźń przeradza się w  miłość. Lecz jak to w życiu bywa, nic nie trwa wiecznie. Robert pracoholik zaniedbuje Annę. Po epizodzie zdrady, ta ucieka do Hiszpanii. Powrót do Ojczyzny wymusiła na Annie choroba Matki. Przy łóżku chorej powraca uczucie. Rodzą się bliźniaki. Spotkania ze znajomymi otwierają oczy Anny na innych ludzi. Poznaje Michała. Zdaniem Roberta to dziwny facet, któremu źle patrzy z oczu. Jak dalej potoczyły się losy Anny i Roberta? Jakie tajemnice skrywa Michał? Z kim ułożyła sobie życie Anna? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź czytając powieść. Przystępny język, fajny styl autorki sprawia, że powieść czyta się jednym tchem. Serdecznie polecam.

K.J.

Patrycja Żurek: Serce lasu

“Serce lasu” to powieść Patrycji Żurek. Główny bohater, Iwo, popadł w depresję po wypadku, w którym zginęła jego narzeczona. Zaniepokojeni rodzice  wysyłają syna na leczenie do Rymanowa. Tam poznaje dziwną  kobietę, która ma “nadprzyrodzone” umiejętności. Mimo sceptycznego podejścia do Libuszy, bo tak owa kobieta ma na imię, przyciąga go do niej jakaś dziwna siła. Iwo polubił nie tylko miejsce w którym się znalazł. Ze zgiełku, salonów, kolacji biznesowych przeniósł się w miejsce ciche i ustronne, a otaczająca go przyroda zmieniła jego usposobienie. Jak potoczyły się losy Iwa i Libuszy? Czy rodzina potrafiła zaakceptować nowe wcielenie swojego syna? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź czytając powieść.

K.J.

Lipiec

Patrycja Żurek: Marcin

Marcin, Anna i Marika są bohaterami książki autorstwa Patrycji Żurek pt. “Marcin”. Trójka bohaterów wywodzi się z tej samej, biednej dzielnicy śląskiego górniczego miasta. Każde z nich marzy o lepszym życiu. Nie potrafią się jednak odciąć od własnych korzeni i lokalnego patriotyzmu. Są na starcie swojego życia uzależnieni od środowiska, w którym się urodzili i w którym żyją. Ślązak jest twardy, ale też dumny. Miłość rodzicielska, przyjaźń koleżeńska, nie są naszym bohaterom obce. Brak perspektyw na lepsze życie oraz narastające trudne emocje powodują rozwój zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Tematy poruszane przez autorkę są trudne, “brudne” i owiane tabu. Są prawdziwe, ukazują ludzkie tęsknoty i słabości. Powieść “ostra”, tak jak momentami język użyty przez autorkę.

K.J.

Anna Ficner – Ogonowska: Czas pokaże

“Czas pokaże” to tytuł powieści Anny Ficner-Ogonowskiej. Główna bohaterka utworu Julka zamieszkuje z matką. Siostra Justyna opuściła dom rodzinny, zakładając własną rodzinę, podobnie jak brat Janek, który jest księdzem.  Ojciec Julki nie żyje od kilku lat. Tradycją rodzinną stały się niedzielne obiadki, na które poza najbliższymi zapraszane są siostry matki, Klara i Marianna. Julka jest studentką. Wraz ze swoją przyjaciółką Nelą pracuje sprzątając. Obie dziewczyny są także wolontariuszkami w miejscowym szpitalu. Julka lubi swoje poukładane życie. Jej spokój zostaje zakłócony, po poznaniu ordynatora szpitala Łukasza. Czy Łukasz spełni oczekiwania Julki? Czy tych dwoje ludzi, mimo dzielącej ich znacznej różnicy lat, będzie ze sobą? Czy przeszłość Łukasza zniechęci Julkę? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź czytając powyższą powieść.

K.J.

Katarzyna Kowalewska: Pudełko z pamiątkami

“Pudełko z pamiątkami” to powieść Katarzyny Kowalewskiej. Joanną po śmierci rodziców, którzy zginęli w wypadku samochodowym, zajmuje się jej babcia. Babcia nie chce rozmawiać z Joanną o przeszłości. Szukając śladów ze swojego dzieciństwa i naciskając babcię, doznaje kontuzji, a babcia dostaje się do szpitala. Joanna ma wielu przyjaciół. Jest dla niektórych wsparciem, a dla innych powiernikiem. Cały czas szuka tajemniczego pudełka, które rozwiąże tajemnice przeszłości. Czego dowie się Joanna z odnalezionych skarbów ? Z kim zwiąże się ta odwieczna singielka? Jak chcesz się dowiedzieć, przeczytaj proszę powyższą powieść. 

K.J.

Agnieszka Olejnik: Ławeczka pod bzem

Agnieszka Olejnik jest autorką powieści pt. “Ławeczka pod bzem”. Iga i Agata są przyjaciółkami. Któregoś dnia wypełniają kupon Lotto i wygrywają główną nagrodę. Obiecują sobie, że gdy któraś z nich wygra na swój kupon, to nagroda zostanie podzielona. I tak też się staje. Iga zostaje trafiona podczas burzy i jej zdrowie nieco pogarsza się. Rodzina traktuje ją jako nie w pełni pełnosprawną. Ona jednak chce się za wszelką cenę uniezależnić. Gdy los się do niej uśmiechnął kupuje domek, wyprowadza się z domu. Poznaje nowych ludzi, którzy niekoniecznie chcą jej dobra. Ucieka się do kłamstw i niedopowiedzeń. Pieniądze pomagają uratować zdrowie małej dziewczynce. Gdy chcesz poznać losy Igi i Agaty to przeczytaj proszę  “Ławeczkę pod bzem”. Przystępny styl autorki, duża czcionka. Serdecznie polecam.

K.J.

Iwona Marzena Pawłowska: Włochy to sen, który powraca do końca życia

Iwona Marzena Pawłowska jest autorką powieści pt. “Włochy to sen, który powraca do końca życia”. Anna odbiera wyniki badań. Jest przerażona. Dzwoni do Pawła, swojego przyjaciela. Anna mieszka w  Warszawie. Paweł ze stolicy przeniósł się do Białegostoku. Kusił go świat, tak samo jak i Annę. Marzyła o małym włoskim miasteczku. Uczucie tęsknoty za Włochami, atrakcyjność położenia, klimat śródziemnomorski, upalne lato, łagodne zimy i słońce przez cały rok pociągały Annę. Najsilniej czuła wzywające serce do Włoch, gdy doświadczała w swym życiu trudnych sytuacji. Jak potoczyły się losy Anny? Chcąc poznać zwyczaje, kulturę i charaktery Włochów polecam przeczytanie tej pozycji książkowej.

K.J.

Gabriela Gargaś: Dobrze, że jesteś

Gabriela Gargaś jest autorką powieści pt. “Dobrze, że jesteś”. Pracoholik Borys, szukał pracownika na okres dwóch tygodni, który  nawet kosztem świąt pomoże mu wywiązać się z nałożonego przez firmę zadania. Wybrał Zoję, która zbierała pieniądze na leczenie swojego brata, Pawła. Początkowa, krótka współpraca Zoi z Borysem przeciągnęła się. Ich relacje były coraz bliższe. Jednak nie umiejąc dogadywać się, rozstali się. Każde z nich poszło w swoją stronę. Zoja na krótko związała się z Karolem, jednak ciągle myślała o Borysie. Życie lubi płatać figle. Borysa dopada śmiertelna choroba. Spotyka na swojej drodze bezdomnego Benedykta. Ten pomaga mu inaczej spojrzeć na życie i przewartościować potrzeby. Jest jego sumieniem i podporą. Chcąc poznać dalsze losy Zoi, Borysa, Benedykta i Pawła zachęcam do przeczytania powieści. Zawsze w życiu jest coś, czego chcesz zrobić więcej, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności, i zawsze jest coś, co może poczekać na swój czas. A marzenia spychane są na dalszy plan. Nie możemy jednak z nich rezygnować, bo one często trzymają nas przy życiu.

K.J.

Sebastian Fitzek: Noc ósma

Psychologiczny thriller rozgrywa się w Niemczech. Pozwolę przytoczyć sobie słowa autora „Jest ósmy dzień, ósmego miesiąca roku, ósma wieczór. Masz cały kraj wrogów. Czy przeżyjesz noc ósmą?” Ben wraz z Arezu próbują przeżyć 12 godzin, uciekają przed śmiercią, która czyha na nich zza każdego rogu. Przyczyną tych ucieczek jest eksperyment psychologiczny, który wymknął się spod kontroli. Oceniając tą książkę w skali do 10 daję maksymalną ilość punktów. Thriller wciąga czytelnika, próbujesz pomóc bohaterom wybrnąć z tych wszystkich narzuconych na nich problematycznych wyborów, lecz nie masz jak pomóc. Gdzieś ku końcowi książki, doznałam wielkiego zdziwienia, nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji. To pierwsza książka tego autora, która wpadła mi w ręce, ale na pewno nie ostatnia. Polecam.

P.

Patrycja Żurek: Iskierka

Nie miałam ochoty czytać tej książki, ale panie bibliotekarki bardzo ją polecały. Od dawna szukałam jakiegoś thrillera psychologicznego, bo ten gatunek ostatnio najbardziej lubię – niestety, nie było żadnego z przygotowanych przeze mnie tytułów. Dałam się więc namówić na „Iskierkę”. Dodatkowo zachęcające było to, że autorka tej książki, Patrycja Żurek, gościła w naszej bibliotece i książka jest przez nią podpisana jej imieniem i nazwiskiem. Szkoda, że nie byłam na spotkaniu, bo chciałabym się dowiedzieć, co autorkę skłoniło do napisania tej książki. Czy to jej osobiste przeżycie, czy może doświadczenie innych? Nieważne! Ważne, że był to dla mnie prawdziwy thriller. Coś, czego szukałam od dłuższego czasu! I nie jest to totalna fabuła, ale historia, którą przeżyło lub przeżywa wiele rodzin czy małżeństw. Główni bohaterowie to szczęśliwi, młodzi ludzie, którzy mają wszystko, czego do wygodnego życia potrzeba. Oczekują pierwszego dziecka i dowiadują się o nieuleczalnej, letalnej wadzie płodu. Stoją przed wyborem –  i to nie tylko jednym, tym decydującym, ale przed wieloma innymi. Każdy jeden wybór pociąga za sobą kolejne, każdy jeden jest trudniejszy od poprzedniego. Decyzję muszą podjąć sami, a właściwie podejmuje ją matka, główna bohaterka, której inni (zwłaszcza niby tradycyjna, katolicka rodzina jej męża), wcale  nie ułatwiają zadania, lecz wręcz przeciwnie – mącą jej w głowie. To, co się dzieje w życiu tej młodej kobiety, to prawdziwy thriller psychologiczny! Przeżycia, rozterki, huśtawki nastroju młodej matki i jej bliskich oddane są bardzo wyraziście. Książkę czyta się z zapartym tchem, wczuwając się w rolę głównej bohaterki i razem z nią przeżywając jej decyzje i dzieląc przeżycia. Polecam ją zwłaszcza osobom doświadczonym przez los utratą dziecka, ale też szczęśliwym matkom i ojcom, żeby mieli świadomość, przed jakim dylematami postawieni są niektórzy z nas.

T.P.

Czerwiec

Patrycja Żurek: Grubaska

Jest to mocna opowieść o trudnym dorastaniu w nieciekawych relacjach rodzinnych. W książce są opisane trudne relacje bohaterki z matką, babką oraz mężczyznami. Język autorki dość specyficzny, wplątane są zarówno przekleństwa jak i gwara śląska. Nie zabrakło również motywu śmierci. Polecam sięgnąć po powieść Patrycji Żurek.

B.

Katarzyna Kielecka: Sedno życia (cykl: Sedno)

Katarzyna Kielecka jest autorką powieści pt. “Sedno życia”. Edyta i Wojtek są rodzeństwem. Matkę stracili bardzo wcześnie. Ojciec niewiele interesuje się dziećmi, wybierając własną drogę życia. Wojtek, mąż i ojciec bliźniaków, pracownik banku na wysokim stanowisku, więc rodzina żyła na wysokim poziomie. Edyta, też pracowała w tej samej firmie co brat. Comiesięczne spotkania obiadowe nie przypadały Edycie do gustu. Była na nich, bo tak było od zawsze. Podczas jednego ze spotkań brat zaproponował Edycie zmianę pracy i płacy. Edyta zmienia środowisko. Poznaje nowych ludzi. Poznaje też Andrzeja, naukowca. Przypadkowo, w klinice onkologicznej spotyka też swoją dawną koleżankę szkolną i przyjaciółkę, Agatę. Jak potoczyły się dalej losy Edyty, Beaty i Andrzeja. Jaką tajemnicę skrywał przed Edytą Wojtek? Dowiesz się, gdy przeczytasz powieść, do czego serdecznie zapraszam.

K.J.

Edyta Rodzeń: Chłopak, którego nie było

Edyta Rodzeń jest autorką powieści pt. “Chłopak, którego nie było”. W nadmorskiej miejscowości pensjonat rodziców Martyny powoli zaczyna podupadać. Dwie córki, a jakże różnie traktowane przez rodziców, zwłaszcza ojca. Ewa, prawnik, żona i matka, doceniana przez ojca. Martyna, mimo, że pracuje ponad własne siły w pensjonacie, ciągle czeka na zmianę swojego losu. Na plaży spotyka Jamesa. Przy nim Martyna odnajduje wiarę w siebie. Wierzy, że też może być szczęśliwa. Jak dalej potoczą się losy związku? Czy Martyna będzie jeszcze szczęśliwa? Chcesz się dowiedzieć, to przeczytaj powieść, do czego Cię zachęcam.

K.J.

Katarzyna Michalak: Bezdomna

Katarzyna Michalak  jest autorką powieści pt: “Bezdomna”. Kinga, po tym jak wszystko straciła, stała się bezdomną. W zimowy, wigilijny wieczór  postanowiła skończyć ze swoim życiem. Przeszkodził jej w tym błąkający się kotek. Gdy była już bliska odejścia,  spotkała na swojej drodze Joannę. Ta wyciągnęła do niej pomocną dłoń, choć nie wiedziała z kim ma do czynienia. Ta sama Joanna kiedyś była jej rywalką. Była też dziennikarką plotkarskiego pisma i kręciły ją poplątane ludzkie historie. A taką było dotychczasowe życie Kingi. Pierwsza ciąża, poronienie, miłość sprzed laty, narodzone dziecię, to zbyt wiele, jak na barki wątłej, pogubionej dziewczyny. W książce pełno tajemnic, skrajnych emocji, skomplikowanych relacji rodzinnych i niestety też dramatyzmu. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Anna Sakowicz: Szepty dzieciństwa

Anna Sakowicz jest autorką powieści pt: “Szepty dzieciństwa”. Baśka, Mietek, Kasia i Paweł to czteroosobowa rodzina. Po śmierci matki Barbary, zamieszkuje z nimi także ojciec. Nie potrafi się pozbierać po utracie żony i popada w nałóg. Mimo, że rodzice pracują, a dziadek posiada świadczenie rentowe, rodzinie nie powodzi się najlepiej. Baśka szuka dodatkowej pracy i znajduje ją. Trochę więcej funduszy pozwala na lepsze życie. Nieoczekiwanie Baśka spotyka koleżankę ze szkolnej ławki i  to jest początek niespodzianek…. na przyszłe życiowe tarapaty rodziny. Książkę czyta się prawie jednym tchem, mimo że problemy w niej zawarte są aktualne po wsze czasy i mogą dotyczyć każdej rodziny. Serdecznie polecam.

K.J.

Anna Sakowicz: Czas grzechu (cykl: Jaśminowa Saga)

Anna Sakowicz jest autorką “Jaśminowej Sagi”, a tom I-szy nosi tytuł: “Czas grzechu”. Ojciec, Antoni Jaśmiński, był właścicielem warsztatu introligatorskiego. Księgarze i antykwariusze przyjeżdżali do Jaśmińskego z całych Prus, gdyż miał smykałkę do oprawiania ksiąg w skórę. Klientami byli nie tylko Polacy, ale i Niemcy oraz Żydzi. Mama  Elżbieta zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Dzieci pomagały także ojcu, ucząc się rzemiosła, by przejąć w przyszłości rodzinny interes. Akcja powieści toczy się w latach 1916 do 1939, a miejscem akcji jest Gdańsk. Trzy siostry: Katarzyna, Stanisława i Julia przeszły w życiu wiele. Posłuszne, twardo po ziemi stąpające, ale też i z własnymi pomysłami na życie.  Autorka w umiejętny sposób wątki historyczne wplata w losy rodziny. Tematyka poruszana przez autorkę jest aktualna do dziś. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści, licząc na kolejne tomy “Jaśminowej sagi”.

K.J.

Roma J. Fiszer: Chata nad jeziorem

Roma J. Fiszer jest autorką powieści pt. “Chata nad jeziorem”. Zakochana Vanessa wkrótce zostanie szczęśliwą wybranką Andrzeja. Ten jednak, na krótko przed ślubem postanawia dokonać zmiany swojego wizerunku. To nie podoba się przyszłej żonie. Zrywa z narzeczonym. Odwraca się od niej rodzina, zarówno jej własna jak i narzeczonego. Na portalu randkowym poznaje bratnie dusze: Emilię z Krakowa, która jest także malarką, jak  Vanessa oraz poetkę Annę z Łodzi. Do rozmowy tej trójki włącza się “Samotny Gbur”. Dzięki nowo poznanym znajomym, dotychczasowa kiepska sytuacja finansowa Vanessy znacznie poprawia się. Zacieśniają się też relacje między nowo poznanymi znajomymi. Własną pracą, samozaparciem i wytrwałością  młodzi ludzie  realizują swoje życiowe pasje, które są  źródłem dostatku. W otoczeniu pięknej przyrody kwitnie uczucie, znikają kłótnie i wszystko układa się po myśli bohaterów. Serdecznie polecam przeczytanie tej pozycji książkowej.

K.J.

Maj

Agnieszka Olejnik: Dworek w Miłosnej, Szczypta nadziei, Jeszcze będzie przepięknie (cykl: Dworek w Miłosnej)

Agnieszka Olejnik jest autorką trzytomowej powieści tom I pt. “Dworek w Miłosnej”, tom II pt. “Szczypta nadziei” i tom III pt. “Jeszcze będzie przepięknie”. Ada i Monika, kuzynki, dziedziczą posiadłość po swojej krewnej Bognie. Ada z synem Dawidem, a Monika z mężem i synem umawiają się na spotkanie z dawno niewidzianą ciocią. W życiu rodzin, które odziedziczyły spadek, szykują się wielkie zmiany. Mimo różnych charakterów nowym domownikom udaje się porozumieć. Nie brakuje codziennych nieporozumień, jednak mądry podział obowiązków i doświadczenia  pozwalają  zachować równowagę w relacjach rodzinnych. Nowi lokatorzy majątku szybko wrastają w poznane środowisko. Dziedziczka Bogna umiera. Jej dozgonny przyjaciel Antoni, dobry duch posiadłości i ogrodnik,  zawsze z otwartym sercem staje się dziadkiem dla najmłodszych latorośli i wujkiem dla dojrzałych domowników. Bogna od zawsze pisała pamiętniki. Jakie w nich zawarła tajemnice? Jak wojna wpłynęła na uczucia tej Kobiety? Serdecznie polecam przeczytanie tych pozycji książkowych.

K.J.

Anna Ficner-Ogonowska: Okruch

Anna Ficner-Ogonowska jest autorką powieści pt. “Okruch”. Młoda przedszkolanka imieniem Sara ratuje życie policjantowi. Maks chcąc poznać swoją wybawicielkę obserwuje ją . Między młodymi  ludźmi rodzi się uczucie. Prawda z przeszłości wprowadza zamęt w umysłach bohaterów. Przedwojenne fotografie w domach Sary i Maksa pobudzają wyobraźnię i rodzą podejrzenia, co do relacji poznanych rodzin. Życie często płata figle, jednak miłość, mądrość i doświadczenie biorą górę. Mimo, że książka jest dość obszerna, to jednak fajnie ją się czyta. Serdecznie ją polecam.

K.J.

Nora Roberts: Miłość na zamówienie

Nora Roberts jest autorką powieści pt. “Miłość na zamówienie”. Nathan jest właścicielem posiadłości na Florydzie. Często podróżuje, a pod jego nieobecność domem zarządza Fred.  Chcąc odpocząć od obowiązków służbowych przyjeżdża do swojego  domu. Jackie, pisarka wynajmuje dom Nathana. Zdziwienie na twarzy Nathana pojawia się w momencie, gdy jego dom jest otwarty i pomieszkuje w nim kobieta. Za porozumieniem z Nathanem, w zamian za prowadzoną kuchnię Jackie mogła dalej mieszkać i rozwijać swoją pisarską twórczość. Kompromis okazał się wybawieniem dla obojga. Cody, architekt z Florydy poznaje na budowie Abrę, panią inżynier budowlaniec. Mimo przeciwności losu, Cody nie daje za wygraną. Planuje wspólną przyszłość z piękną i porywczą Abrą. Serdecznie polecam przeczytanie tej pozycji książkowej.

K.J.

Kwiecień

Erica James: Lato nad jeziorem

Erica James jest autorką powieści pt. “Lato nad jeziorem”. To romantyczna powieść, w której główna bohaterka, Floriana, po rozstaniu z Sebem, poznaje Adama. Adam rozstaje się z Jesse. Seb poznaje Imogen. Niemałą rolę w życiu tych młodych ludzi odgrywa doświadczona życiowo, Esme. Opowiada Florianie i Adamowi przez co musiała przechodzić jako młoda dziewczyna. Chciała w ten sposób ustrzec ich przed podobnymi pomyłkami życiowymi. Młodzi z wdzięcznością przyjmują rady doświadczonej kobiety. Pomagają odnaleźć jej zagubione szczęście. Dwa pokolenia, a problemy bliźniaczo podobne. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Krystyna Mirek: Obca w świecie singli

“Obca w świecie singli” to kolejna powieść Krystyny Mirek. Karolina, Patryk i ich córeczka Lenka są kochającą się rodziną. Karolina odziedziczyła po swojej babci lokal gastronomiczny,  który teraz prowadzi jej małżonek. Interes nie przynosił dochodów, więc Patryk był rzadkim gościem w domu, a większość czasu poświęcał pracy. Niczego nie podejrzewająca Karolina przypadkiem trafia w galerii na swojego zapracowanego męża w towarzystwie blondynki. Mąż odchodzi, a Karolina zostaje z wielkimi długami w swoim biznesie. Jakub, zdolny kucharz,  zatrudniony u swojego przyszłego teścia jest pracoholikiem. Jego partnerka, Agnieszka wraz z ich córeczką Marynką postanawia zmienić swój los i odchodzi od Jakuba. Zawiodła się zarówno na ojcu jak i na Jakubie. Porzucona Karolina i porzucony Jakub dzięki zrządzeniu losu postanawiają pomóc sobie wzajemnie. Jak skończą się losy obu rodzin? Chcesz je poznać? Zapraszam do przeczytania tej pozycji książkowej.

K.J.

Agata Sawicka: Jeszcze jedna szansa

Agata Sawicka jest autorką powieści pt. “Jeszcze jedna szansa”. 25-letnia Hania otrzymuje w spadku stary dom na Pomorzu. Porzuca dotychczasową pracę. Daje sobie szansę na zmianę dotychczasowego trybu życia. Za wszelką cenę chce pozyskać informację o człowieku, który obdarzył ją spadkiem. Szuka mieszkańców okolicy, którzy pomogą jej poznać prawdę. W Łącku poznaje wnuka darczyńcy, Aleksandra, z którym związuje się. Mieszka także po dziś dzień w okolicy kobieta, która wyjawia wiele wojennych tajemnic o okolicznych mieszkańcach. Okazuje się, że miłość potrafi narodzić się w największym cierpieniu i niepewności. Nie przeszkadzają temu nawet burze dziejowe. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Agata Sawicka: I znowu zaświeci słońce

Agata Sawicka jest autorką powieści pt. “I znowu zaświeci słońce”. Oliwia i Paweł wkrótce będą małżeństwem. Przygotowaniami do ślubu zajmują się głównie rodzicielki. Oliwia nie jest jednak pewna swoich uczuć. Chce spojrzeć na własne życie z dystansu. Postanawia wyjechać z rodzinnego miasta. Chce rozwikłać sprawę zaginionej krewnej, utalentowanej pisarki, Rozalii Siemaszkównej. Wsiada w swój stary samochód i wyrusza w pierwszą w swoim życiu daleką podróż. Po drodze spotyka wielu życzliwych ludzi, a także  Szymona, więziennego zbiega. Oliwia i Szymon zbliżają się do siebie. Czy Oliwia i Szymon pójdą przez życie razem? Czy  odnajdą zaginioną krewną? Odpowiedzi na te pytania uzyska czytelnik czytając powieść, do czego zachęcam.

K.J.

Izabela Grabda: Życie od nowa

“Życie od nowa” to druga z powieści autorstwa Izabeli Grabdy, jaką udało mi się przeczytać. I szczerze mówiąc, warto było. Po raz kolejny książka wciąga od początku, tak jak to miało miejsce w “Przypadku Lidki”. Tym razem poznajemy historię Malwiny, 44 letniej dyrektor przedszkola, wdowy i matki dwójki dzieci. Przypadkowa pomyłka sprawia, że poznaje Piotra, właściciela prężnie działających firm, mającego opinie kobieciarza. Jednak własne przekonania i życie w cieniu męża, nie pozwalają jej zaangażować się w 100% w związek. Sprawy nie ułatwiają też usłyszane plotki. Czy Malwina da sobie szansę na szczęście i rozpocznie “Życie od nowa”? Tego dowiecie się czytając powieść Izabeli Grabdy, do czego Was gorąco zachęcam!

D.

Edyta Świętek: Tam, gdzie rodzi się miłość

Edyta Świętek jest autorką powieści pt. “Tam, gdzie rodzi się miłość”. Rodzina Hajdukiewiczów odziedziczyła po zmarłej krewnej pokaźny majątek. Z takim obrotem sprawy nie mógł pogodzić się inny krewny, zdaniem którego, to jemu należała się scheda. Obiecał obdarowanym, że popamiętają jego krzywdę. Hajdukiewicz miał jedyną córkę i czterech synów. Dwaj zginęli w podejrzanych okolicznościach. Trzeci wraz ze świeżo poślubioną narzeczoną także zginął. Czwarty syn został postrzelony i jeździł na wózku inwalidzkim. Dlatego też, córka Daria była strzeżona w dzień i w nocy. Dopiero pojawienia się tajemniczego klienta hotelu, Marka, zmieniło sytuację zarówno Darii jak i jej rodziny. Czy majątek można więcej cenić niż ludzkie życie? Czy przez całe życie można chować urazę do najbliższych członków rodziny? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź czytając powyższą powieść, do czego zachęcam.

K.J

Krystyna Mirek: Prom do Kopenhagi, Polowanie na motyle (cykl: Przyjaźń, miłość, związki)

Krystyna Mirek jest autorką 2-tomowej powieści z cyklu: Przyjaźń, miłość, związki: tom 1-szy pt. “Prom do Kopenhagi”, tom 2-gi pt. “Polowanie na motyle”. Rozwijające się od dziecięcych lat uczucie Weroniki i Konrada przetrwało do dziś. Piękna i mądra dziewczyna oraz pracowity i ambitny chłopak nie potrafią jednak dojść ze sobą do porozumienia. Chcąc zapewnić swojej matce i licznemu rodzeństwu godziwe życie i pokazać rodzinie swojej przyszłej wybranki, Konrad postanawia wyjechać do pracy do Niemiec. Weronika, nie dostając się po raz trzeci na studia podejmuje decyzje o wyjeździe do pracy do Danii. Ale od czego ma się przyjaciół? Sąsiadka Kasia i współpracowniczka Klaudia stają się dla Weroniki powierniczkami. Na ślubie Weroniki i Konrada zjawiają się przyjaciółki Weroniki, a także  sąsiad Marcin oraz kolega z pracy Konrada, Tobiasz. Wszyscy kibicują nowożeńcom, ale też i sami po cichu im zazdroszczą. Jak potoczą się losy kolejnych par? Warto przeczytać. Książki wciągają. Te prawie 600 stron można połknąć podczas jednego weekendu.

K.J.

Marzec

Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska: Ciasteczko z wróżbą

“Ciasteczko z wróżbą” to tytuł powieści autorstwa Agnieszki Jeż i Pauliny Płatkowskiej. Główna bohaterka Renata, po skończonej maturze wyjeżdża na okres wakacji do pracy za granicę, chcąc  w ten sposób zasilić domowy budżet, który po śmierci ojca znacznie zmalał. Opieka nad starszym, schorowanym mężczyzną i  prowadzenie domu nie są dla niej wielkim wyzwaniem. Poznaje bogatego syna starszego pana, z którym planuje wspólną przyszłość. Szybko jednak przekonuje się, co dla niej szykuje życie. Zaczyna wierzyć w sentencje liścików, które w każde urodziny mama wkłada do pieczonych przez siebie ciasteczek. Radość  Renaty miesza się z kolejnymi, stawianymi przed nią wyzwaniami.  Przyjmuje z pokorą to, co ofiaruje jej los. Ostatecznie wszystko dobrze się kończy. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Edyta Świętek: Cień burzowych chmur (cykl: Spacer Aleją Róż)

Edyta Świętek jest autorką pięcioczęściowej sagi pt. “Spacer Aleją Róż”. W części pierwszej pt. “Cień burzowych chmur” autorka opowiada o losach rodziny Szymczaków. Akcja powieści to małopolska wieś, a okres to wczesny PRL.  Wieś  Pawlice zamieszkują majętni gospodarze, którzy wprowadzoną reformą rolną tracą gospodarstwo będące źródłem ich utrzymania i chlubą  kilku pokoleń. Na czele zarządu powstałej spółdzielni rolniczej staje odwieczny wróg Szymczaków, Bartłomiej Marczyk. Wprowadza nowe porządki, które doprowadzają do rozbicia rodziny Szymczaków, szukających szczęścia w mieście. Bracia Szymczakowie postanawiają pomścić krzywdę swoich dwóch sióstr. Nienawiść rodzi zemstę, a okryte hańbą siostry muszą być pomszczone, by sprawiedliwości stało się zadość. Tyle w części pierwszej, a dalszego ciągu zdarzeń należy szukać w części drugiej. Serdecznie polecam przeczytanie tej sagi.

K.J.

Nora Roberts: Sanktuarium

Nora Roberts jest autorką powieści pt. Sanktuarium”. Życie spokojnej, kochającej się rodziny w ciągu kilku chwil zamienia się w koszmar. Oddana do tej pory matka “odchodzi” od swojej trójki dzieci i męża. Nikt nie potrafi zrozumieć, co było przyczyną jej zniknięcia. Jedna z jej córek, Jo Ellen, artystka fotografiki, otrzymuje  anonimowe przesyłki ze zdjęciami, swoimi i swojej matki. Prześladowca nie daje o sobie zapomnieć. Mimo, że Jo opuszcza Nowy Jork, gdzie mieszka, tajemniczy prześladowca depcze jej po piętach i przesyłki ze zdjęciami pojawiają się także w jej rodzinnym domu. Jo zakochuje się  w Nathanie, który był kiedyś jej sąsiadem. On nadal żyje w ich rodzinnej miejscowości. Jak  potoczą się losy zakochanych, kto tak naprawdę prześladuje Jo, czy matka naprawdę odeszła od swojej kochającej się rodziny? Te i inne niewiadome poznacie Państwo po przeczytaniu tej pozycji książkowej do czego serdecznie zapraszam.

K.J.

Agnieszka Olejnik: Szukam właśnie Ciebie

Nieoszczędzający od dzieciństwa los Olgę – główną bohaterkę spotyka miłość życia. Miłość zakazana, niepochlebiana wśród najbliższej osoby. Uwikłana historia zaginięcia brata, nagła śmierć kochanka, dobroć ze strony szefa osoby, która pomogła jej i bratu w trudnych chwilach po opuszczeniu murów domu dziecka sprawia, że jej życie jest zagadką nie do rozwiązania. Poznanie nieznajomego mężczyzny z amnezją wydaje się abstrakcyjne, a mimo tej znajomości jej życie układa się w całość jak elementy niedokończonych puzzli. Szukali siebie, aby ułożyć swoje życie na nowo jak piękny obraz. Wspólna siła i miłość sprawia, że nie poddajemy się i wspólnie dążymy do celu. Polecam książkę „Szukam właśnie Ciebie” Agnieszki Olejnik.

 Katarzyna Bańczyk

Luty

Luanshya Greer: Kto sieje wiatr, Po burzy spokój

Luanshya Greer jest autorką dwutomowej sagi rodzinnej pt. “Kto sieje wiatr” i “Po burzy spokój”. Akcja powieści rozgrywa się w połowie XIX wieku na południu Afryki. Przybyły z Francji osadnik, Jacques Bouvilliers jest właścicielem winnicy. Jest mężem i ojcem córek. Poza miłością do winnicy, darzy też uczuciem malajską niewolnicę, która rodzi syna, dziedzica i spadkobiercę majątku. Najstarsza córka, Clara, wini ojca za śmierć matki. Nienawidzi przyrodniego brata. Uprzykrza życie wszystkim domownikom. Sytuacja polityczna w kraju zmusza siostry do podróży po kolonii brytyjskiej. Życie staje się coraz trudniejsze. Wewnętrzne konflikty odbijają się także na relacjach międzyludzkich w rodzinie plantatora winorośli. Ciekawa saga, godna polecenia.

K.J.

Agata Sawicka: Niespokojne serca, Poplątane ścieżki, Niebo po burzy (cykl: Dwór w Zaleszycach)

Agata Sawicka jest autorką trzytomowej powieści pt. ” Dwór w Zaleszycach” – tom I “Niespokojne serca”, tom II “Poplątane ścieżki” i tom III “Niebo po burzy”. Główna bohaterka trylogii – Julianna – jest studentką prawa. Wyboru uczelni dokonali rodzice. Po kryjomu, przed rodzicami zapisała się także na drugi kierunek studiów, na historię. Julianna zostaje wyrzucona ze studiów prawniczych. Podejmuje decyzje,  by dokonać zmian w swoim życiu. Z niewielką kwotą w kieszeni wyrusza w Polskę. Zatrzymuje się w małej małopolskiej wsi. Trafia na nocleg do nieznajomej staruszki. I tu, po zmianie otoczenia, zaczyna odżywać. Wszystko ją cieszy. Wspaniali ludzie, piękny krajobraz, bezpośredni kontakt z przyrodą. W otoczeniu starego dworu w Zaleszycach, w niewielkiej chatce odnajduje zeszyt – pamiętnik. Wraz z  Danielem czytając pamiętnik, poznają  tajemnice dworu. Historia łączy się z teraźniejszością. Chcąc poznać dalsze losy Julianny, jej narzeczonego Daniela i przyszywanej babci Nusi, zachęcam do przeczytania tej pozycji.

K.J.

Sarah Harvey: Wichrowe łąki

Sarah Harvey jest autorką powieści pt. “Wichrowe łąki”. Główna bohaterka Natalie opłakuje swojego zmarłego męża Roba. Mieszka razem z córką Roba z pierwszego małżeństwa, Cassandrą. Ta nie potrafi zaakceptować  macochy. Mimo wszelkich zabiegów Natalie nie jest akceptowana przez Cassandrę. Dopiero wyjazd do matki Natalie, Laury, zmienia powoli relacje między Natalie i Cassandrą. Pomagają w tym także osoby z otoczenia matki. Wiele się zaczyna dziać w życiu macochy i pasierbicy. W wichrowych łąkach wśród zwierząt, roślin i wód oceanu, odnajdują się. Każda z nich zmienia swoje priorytety. Pojawia się także nowa miłość Natalie, którą Cassandra akceptuje. Zbliżają się do siebie coraz bardziej. W ich życiu może być już tylko lepiej. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Sylwia Trojanowska: Sekrety i kłamstwa, Prawdy i tajemnice (cykl: Sekrety i kłamstwa)

Sylwia Trojanowska jest autorką dwutomowej powieści : tom I pt. “Sekrety i kłamstwa”, tom II pt. “Prawdy i tajemnice”. Głównymi bohaterami są Ludwik i jego wnuczka Magda. Okres wojenny to czas, kiedy mały Ludwik musiał szybko dorosnąć. Życie doświadczyło go, nie pozbawiając strachu i cierpienia. Wnuczka, nie umiejąc dogadać się z dziadkiem wyjeżdża do miasta. Czas szybko płynie. Dziadek starzeje się i chce by Magda wróciła do domu i poznała jego najskrytsze tajemnice. Przychodzi mu to bardzo trudno. Część swoich przeżyć spisuje. Gdy Magda po ośmiu latach nieobecności przyjeżdża do dziadka, nie potrafi  odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Powoli stara się zrozumieć dziadka. Czyta jego zapiski, a także słucha jego opowieści. Losy Ludwika i jego rodziny  wiążą się z burzliwą historią miasta. Magda odwiedza stare miejsca. Zaprzyjaźnia się z  sąsiadami dziadka. Powieści są gorzką prawdą o życiu ludzi, ich poświęceniu i sile, jaką musieli się wykazać, by przeżyć. Serdecznie polecam przeczytanie tych pozycji książkowych.

K.J.

Styczeń

Sarah Jio: Kameliowy ogród

Sarah Jio jest autorką powieści pt. “Kameliowy ogród”. Córka piekarzy, Flora, chcąc wspomóc finansowo swoich biednych rodziców, myśli że przyjmuje pracę w charakterze niani, wyjeżdża z Ameryki do dalekiej Anglii. Praca, którą faktycznie miała wykonywać polegała na znalezieniu rzadkiego okazu odmiany kamelii. Podstępny pośrednik kazał wykraść roślinę  z posiadłości arystokratów. Flora polubiła swoją pracę i odnalazła w domu arystokraty miłość. Pół wieku później projektantka ogrodów Addison, rusza śladami Flory. Odkrywa mroczne tajemnice ogrodu. W swoim życiu wiele przeszła  co ukrywa przed swoim mężem. Książka warta przeczytania. Serdecznie polecam.

K.J.

Jillian Cantor: Stracony list

Jillian Cantor jest autorką powieści pt. ” Stracony list”. Powieść nawiązuje do 1939 roku, a następnie przenosi się do roku 1989. Głównym bohaterem czasów wojennych jest Kristoff, przyszły adept sztuki grawerskiej. Rzemiosła uczy go Fredreick. Ma on dwie córki. W jednej z nich o imieniu Elena, młody Kristoff zakochuje się. Podczas “nocy kryształowej” jego mistrz znika. Kristoff  ryzykując życiem współpracuje  z  austriackim ruchem oporu. Młodszą z sióstr o imieniu Miriam udaje się wywieźć poza granice kraju. Matka zostaje osadzona w obozie. Mieszkająca w Los Angeles – Katie – umieściła swojego ojca w domu opieki. Jej ojciec – Ted – zbierał znaczki. Teraz  Katie chce je oddać do wyceny. Filatelista Beniamin znajduje wśród zbioru, rzadki austriacki znaczek naklejony na nienaruszoną kopertę. Po wielu poszukiwaniach okazuje się, że obecny Ted to były Kristoff. Powieść o przetrwaniu, woli walki w obronie ojczyzny oraz trudnej miłości. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Justyna Chrobak: Zapach miłości

Justyna Chrobak jest autorką powieści pt. “Zapach miłości”. Magda jest menadżerką w restauracji. Lubi swoją pracę. Ma szczęście do dobrych ludzi, ale nie ma szczęścia w miłości. Po rozwodzie czuje się bardzo osamotniona. Poznaje Roberta, z którym związuje się nie tylko na polu służbowym. Z zażyłością Magdy i Roberta nie może pogodzić się Ewa. Robi wszystko, by usunąć Magdę z życia Roberta. Częściowo jej się to udaje. Autorka pokazała jak podstępny może być człowiek. Jak  druga osoba może uprzykrzać życie innym, by siebie wybielić, by pokazać się w lepszym świetle. Ale jak to mówią, “nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”. Polecam przeczytanie tej pozycji książkowej.

K.J.

Wanda Majer-Pietraszak: Kwitnący krzew tamaryszku

Wanda Majer-Pietraszak jest autorką powieści pt. “Kwitnący krzew tamaryszku”. Bohaterkami utworu są cztery przyjaciółki: Barbara, Iwona, Jaśka i Myszka. Przyjaźń od szkoły, przez studia, przetrwała aż do dziś. Każdą z nich życie doświadcza, ale zawsze mogą na siebie liczyć. Wzajemnie się wspierają i znajdują dla siebie czas. Mimo różnych charakterów zawsze dogadują się. Życiowa powieść pełna zwrotów akcji. Tytuł powieści nawiązuje do kwitnącego na fioletowo krzewu, który mimo zmieniających się warunków atmosferycznych, z roku na rok rozwija się.  Polecam przeczytanie tej powieści. 

K.J.

Santa Montefiore: Włoskie zaręczyny

Santa Montefiore jest autorką powieści pt. “Włoskie zaręczyny”. Akcja powieści toczy się na południu Włoch. Bogaty, czterdziestoletni Luca po rozwodzie  wyjeżdża do swoich rodziców, którzy właśnie mieszkają na Półwyspie Apenińskim. Zmienia  dotychczasowy tryb życia.  Mimo, że kobiety za nim szaleją, tak naprawdę nie zaznał w swoim życiu prawdziwej miłości. Dzięki poznanej kobiecie o imieniu Cosima, Luca zmienia się, odnajduje sens życia, kocha i jest kochany. Czasem człowiek musi postawić wszystko na jedną kartę, by odmienić swój los. Nie znamy co przyniesie nam jutro, jednak chęć poznania przyszłości pociąga nas do podjęcia  życiowych decyzji. Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J.

Skip to content