Recenzje D 2021

Recenzje napisane w 2021 roku

Luty

C. Läckberg: Złota klatka

Inteligentna i piękna Faye ma wszystko – wspaniałego męża, ukochaną córeczkę Julien i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Ale czy szczęście może trwać wiecznie? Czy poświęcając mężowi wszystko, kosztem swoich marzeń i ambicji, zdoła go przy sobie zatrzymać? Jak potoczą się losy Faye, przeplatane wspomnieniami z dzieciństwa, przeczytacie w nowej serii kryminalnej „Faye” Camilli Läckberg.

Stefania

A. Łacina: Kradzione róże

Podczas wakacji jedna z córek małżeństwa Celer, Jaśmina, wybiera się na wymarzone wakacje do Grecji, druga zaś, Róża, jak co roku, idzie na pielgrzymkę do Częstochowy. Rodzice martwią się o każdą z nich. Gdy Róża nie wraca w umówionym terminie do domu i nie daje żadnego znaku życia, rodzice szukają pomocy gdzie się tylko da. Jeżdżą po Polsce, angażują znajomych, rozsyłają wiadomości przez internet itp. Także policja jest bezradna. Róża zaufała przypadkowo poznanemu mężczyźnie. Czy powieść dobrze się kończy? Warto ją przeczytać. Serdecznie polecam.

Krysia J.

A. Grabowska: Stulecie winnych

Trzytomowa saga autorstwa Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych” to powieść, w której wydarzenia historyczne stanowią tło dla świata fikcyjnego stworzonego przez pisarza. Akcję swojej książki pisarka umiejscowiła w podwarszawskiej miejscowości Brwinów. Losy bohaterów obejmują okres stu lat i ściśle wiążą się z dramatyczną rzeczywistością historyczną i społeczną Polski. Tytułową rodzinę Winnych poznajemy w roku 1914, kiedy na świat przychodzą bliźniaczki, Ania i Mania. Jedna z dziewczynek, Ania, obdarzona przeklętym darem „podglądania przyszłości”, bardzo blisko związana jest z babcią Bronisławą. Łączy je jakaś niewidzialna nić porozumienia. A babcia Bronia? To niezwykła kobieta, od której emanuje ciepło, dobroć oraz ogromna mądrość życiowa. To właśnie ona jest filarem rodziny. Rozumie swoich bliskich, darzy ich bezwarunkową i bezgraniczną miłością, i zawsze służy pomocą, co w obliczu zagrożenia pozwala członkom rodziny zjednoczyć siły i przetrwać najcięższe momenty swojego życia. „Stulecie Winnych” to powieść wielowątkowa, w której narodziny przeplatają się ze śmiercią, radość ze smutkiem, miłość z nienawiścią, uczciwość z nieprawością, bohaterstwo z tchórzostwem. Bohaterowie podejmują trudne decyzje i ponoszą ich konsekwencje. Niewątpliwie kolorytu całości dodaje włączenie w poczet bohaterów fikcyjnych znanych postaci rzeczywistych, m. in. pisarza Jarosława Iwaszkiewicza, lekarza i pisarza Janusza Korczaka czy przemysłowca i mecenasa sztuki Stanisława Lilpopa. „Stulecie Winnych” to książka bardzo emocjonująca, którą czyta się na jednym wdechu. Z niecierpliwością czekałam na adaptację filmową, niestety … rozczarowałam się.

I.M.

Styczeń

I. Zarzycka: Pod wiatr; Pałac śród gór; Dzikuska. Historia miłości

„Pod wiatr” – losy małej dziewczynki znalezionej w lesie przez oddział piechoty legionowej. Książka opisuje jej losy, co ją pasjonowało i czy w tamtych czasach – na początku ubiegłego stulecia – miała szansę na spełnienie swoich marzeń?

„Pałac śród gór” – to powieść o człowieku, który chciał stworzyć spokojny azyl dla dzieci niechcianych, porzuconych, sierot. Czy mu się udało? I czy było warto? Przeczytajcie.

„Dzikuska. Historia miłości” – czy można okiełznać wiatr, huragan, dzikość serca. Czy można pomóc dziecku, które od najmłodszych lat wychowywano bez matki, bez nakazów i  zakazów. Jak potoczą się losy dorastającej dziewczynki o imieniu Ita, która potrafiła przestraszyć sześć nauczycielek, czterech profesorów i każdy z nich uciekał po paru dniach!

Stefania

I. Frączyk: Dziś jak kiedyś

„Dziś jak kiedyś” – powieść Izabeli Frączyk ukazuje losy Aleksandry, która chcąc zmienić swoje życie, przenosi się do małej mieściny o nazwie Bąszynek. Jednak nie wszystko układa się po jej myśli. Nowa praca okazuje się niewypałem, miasteczko wygląda jak z okresu PRL-u i ludzie… gadający i wszystko wiedzący. Ale „nie ma tego złego…”. Po jakimś czasie Ola sama dochodzi do wniosku, że to jej miejsce na ziemi. A że przy okazji różnych zdarzeń, z wątkiem kryminalnym również, poznaje przystojniaka, postanawia sobie dać szansę na szczęście. Pełna humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji powieść wciąga od pierwszej strony. Polecam gorąco tę pozycję, jak również inne tej autorki.

Dorota

Skip to content