Recenzje Dz i M 2021

Grudzień

„Zaczarowane podróże. Unia Europejska, przygoda i my”

B. Ostrowicka: Zaczarowane podróże. Unia Europejska, przygoda i my

Ta książka mówi nam o świecie. Były tam zwiedzane miasta np. Kaszuby, Kraków, Toruń itd. Warto przeczytać tą magiczną książkę bo dowiecie się troszeczkę  o świecie.  Bardzo a to bardzo polecam tą książkę wszystkim dzieciom.

Michalina 9 lat

„Sóweczka z fotografii” (cykl: Przyjaciele zwierząt)

A. Cholewińska – Szkolik: Sóweczka z fotografii

Rodzina Sosnowskich wyjeżdża na weekend do Białowieży – słynnego ośrodka badającego zwierzęta. Tam każdej wiosny, spotykają się obserwatorzy i miłośnicy ptaków. Od słynnego przyrodnika dowiadują się o sóweczce – najmniejszej sowie żyjącej w Polsce i jej niezwykłych zwyczajach. Przemek nowy kolega Wojtka, za wszelką cenę chce zrobić zdjęcie sóweczkom. Kiedy znajduje ich dziuplę, straszy pisklęta, które jeszcze nie potrafią latać, oraz ich matkę. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak skończyła się ta historia koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

„Chaber, mały wilczek” (cykl: Przyjaciele zwierząt)

A. Cholewińska – Szkolik: Chaber, mały wilczek

Ta książka to piękna i fascynująca historia nie tylko o tym, jaką przygodą może być podglądanie przyrody. To opowieść także o tym, jaki zagrożenia czyhają na dzikie zwierzęta, w tym głównych bohaterów, czyli wilki. Ale nie tylko. To też opowieść o tym, czy ich miejsce jest w domu. Jest to też historia o odpowiedzialności.

Michalina 9 lat

„Zuzia nad morzem”

A. Potyra: Zuzia nad morzem

Nadeszły wymarzone wakacje Zuzi. Pobyt nad morzem. Zuzia długo na nie czekała. Lecz pewnego dnia pojawił się Pan Bronisław Gburek. Zuzia wzywa na pomoc wróżki: Łakomczuszkę, Ostróżkę, Pietruszkę, Wierciuszkę. Czy Zuzi uda się przekonać pana Gburka do uśmiechu? Jeśli chcesz się dowiedzieć, koniecznie sam przeczytaj tę książkę.

Michalina 9 lat

„Niedźwiadek polarny” (cykl: Zaopiekuj się mną)

H. Webb: Niedźwiadek polarny

Gdy parę dni przed Bożym Narodzeniem zaczyna padać śnieg, dziadek pomaga Sarze zbudować w ogrodzie igloo, którego pilnuje mały niedźwiadek ulepiony ze śniegu. Pewnej nocy Sara budzi się, wszystko na dworze wszystko na dworze wygląda zupełnie inaczej. Dziewczynka rusza przez czarodziejską podróż przez lodowy świat. Jeśli chcesz się dowiedzieć co wydarzyło się dalej koniecznie przeczytaj tę książkę sami.

Michalina 9 lat

„Wieloryb, który chciał więcej”

R. Bright, J. Field: Wieloryb, który chciał więcej

Pewien wieloryb samotnie podróżuje po dnie oceanu, szukając skarbu. Jednak bez względu na to, ile cennych przedmiotów zgromadzi i znajdzie, cały czas czuje niedosyt. Poszukuje, rozgląda się, zbiera ale cały czas wie, że to nie jest TO COŚ, czego tak naprawdę szuka. Jeśli chcecie się dowiedzieć co wydarzyło się dalej to koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

„Wielkie przygody małej kropelki wody”

E. Zubrzycka: Wielkie przygody małej kropelki wody. Bardzo pouczająca historia

Od bardzo wielu dni nieprzerwanie świeciło, słońce. W jego promieniach powysychały kałuże, a stawy zamieniły się w popękane plamy błota. Kwiaty nisko opuściły swoje kolorowe główki, a zwierzęta przemierzały wiele kilometrów, aby zaspokoić pragnienie. Świat zamierał. Potrzebował wody, aby dalej żyć. Aż pewnego dnia na niebie pojawiły się drobne obłoczki, a za nimi nadciągała wielka, czarna chmura. Po chwili spadły pierwsze krople deszczu. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie przygody miały pewne trzy kropelki, przeczytajcie tą książkę sami.

Michalina 9 lat

„Rupaki”

D. Wawiłow: Rupaki

Wiersze Danuty Wawiłow to kanon literatury dziecięcej, a RUPAKI to najsłynniejszy tomik wierszy poetki. Świat jest w nich przedstawiony z perspektywy dziecka. W tomiku, obok wiersza tytułowego znajdują się wiersze znane i lubiane. Tą książkę bardzo polecam dzieciom w moim wieku.

Michalina 9 lat

„Płacz jest OK”

M. Potter: Płacz jest OK

Ta książka nie bez powodu jest zatytułowana płacz jest OK. Naprawdę można płakać! Przecież każdy musi wyrazić jakoś to, co czuje. Jest to książka pełna uczuć. Tą przepiękną i magiczną książkę bardzo serdeczne polecam wszystkim dzieciom.

Michalina 9 lat

„Od złości do radości”

A. Edyk: Od złości do radości. Wierszyki o uczuciach

Za czym tęsknisz? Czy kiedyś się czegoś wystraszyłeś? Kogo kochasz? Z kim się przyjaźnisz? Wierszyki o uczuciach opisują wszystkie odcienie emocji. Wraz z bohaterami książeczki możesz się cieszyć z grzybobrania, przyjaźnić się z Grzesiem, tęsknić za latem i smucić z powodu straty misia Brysia. Tą książkę bardzo polecam dzieciom od 5 lat.

Michalina 9 lat

„Jesteś moim przyjacielem”

M. Engler, J. Tourlonias: Jesteś moim przyjacielem

Jest to wzruszająca historia o przyjaźni, która przyszła wraz z wiosną. Pewnego wiosennego poranka zajączek spotkał jeżyka. Jeszcze nigdy nie widział czegoś aż tak kolczastego! Jeżyk od razu mu się spodobał. A jeżykowi spodobał się zajączek. Od tej pory zajączek i jeżyk stali się nierozłączni. Postanowili zostać przyjaciółmi. Ale pewnego dnia jeżyk nagle zniknął. Jeśli chcecie się dowiedzieć co wydarzyło się potem, koniecznie przeczytajcie tą książkę sami.

Michalina 9 lat

„Co się dzieje w mojej głowie”

M. Potter: Co się dzieje w mojej głowie?

Ta książka nauczyła mnie jak radzić sobie np. ze stresem. Co się dzieje w naszych głowach dowiemy się w tej książeczce. Książka ta napisana jest przez Molly Potter. Molly Potter to cudowna autorka która pisze przepiękne książki. Bardzo gorąco polecam przeczytać tą przepiękną książeczkę.

Michalina 9 lat

„12 ważnych opowieści”

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach

Ta książka napisana jest przez dwunastu autorów, którzy napisali dwanaście opowiadań pełnych różnych emocji. Oto i one: duma, wstyd, tęsknota, strach, złość, zazdrość bezradność, smutek, zadowolenie, zaskoczenie, współczucie, radość. Każda z doświadczonych emocji jest ważna.

Michalina 9 lat

Listopad

„O wilku, który chciał się zakochać”

O. Lallemand: O wilku, który chciał się zakochać

Tej wiosny Wilk zainspirowany przechadzających się tu i ówdzie zakochanych par, postanawia się zakochać. Zakłada okulary przeciwsłoneczne, uczy się na pamięć wszystkich wierszyków z wyrazem „kocham” i zaopatruje się w bukiet kwiatów. Ale czy to jest najlepszy sposób na znalezienie miłości? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, przeczytajcie książkę.

Michalina 9 lat

„O wilku, który bał się swojego cienia”

O. Lallemand: O wilku, który bał się swojego cienia

Ta książka uczy jak pokonywać strach. Jest to przygoda o wilku, który bał się swojego cienia i wielu innych rzeczy, które tak naprawdę nie są straszne. Pewnego dnia rodzice postanowili, że wilczek powinien wyruszyć w świat. Po wyprawie do lasu wilczek coraz mniej się bał. Miał  wiele przyjaciół i fajnych przygód. Każdy kto chce pokonać swój strach powinien przeczytać tą książkę.

Michalina 9 lat

„Nowe bajki, które uczą jak być szczęśliwym”

B. Ibarrola: Nowe bajki, które uczą jak być szczęśliwym

Ta książka uczy nas co musimy robić, aby na naszych buziach ciągle był uśmiech. Jest to historia o zwierzętach, które miały rozmaite problemy. Na szczęście wszystkie zwierzęta pomagały sobie nawzajem i dzięki temu rozwiązywały problemy. Każdy domownik lasu był mile widziany. Kiedy przeczytałam tę książkę, uświadomiłam sobie, że życie stałoby się o wiele piękniejsze, gdyby wszyscy pomagali sobie nawzajem. 

                                                                                                                  Michalina 9 lat

Sierpień

„Bajki, które pomagają odkrywać talenty”

B. Ibarrola: Bajki, które pomagają odkrywać talenty

Nauczyciele pan Rafał i pani Paula powiedzieli dzieciom, że wszyscy polecą na planetę Pegaz. Uczniowie bardzo się ucieszyli i wsiedli do rakiety. Dwie minuty później wylądowali na nieznanej planecie. Po miłym przywitaniu z mieszkańcami planety dzieci zostały oprowadzone po tym nowym miejscu. Mali podróżnicy odkryli jak inna jest Ziemia od planety Pegaz. Przeżywali tam ciekawe przygody i odkrywali swoje ukryte wcześniej talenty. Ta podróż dała dzieciom do zrozumienia, że każdy człowiek na świecie posiada swoje talenty. Kiedy skończyłam czytać tą książkę żałowałam, że już się skończyła.

                                                                                                       Michalina 9 lat

„Bajki, które uczą jak być szczęśliwym”

B. Ibarrola: Bajki, które uczą jak być szczęśliwym

Jest to książka o zwierzętach, które pomagają sobie nawzajem. Miały one dużo mniejszych lub większych problemów, ale wszystkie rozwiązały, ponieważ wierzyły w siebie. Jeśli nie umiały sobie z czymś poradzić, prosiły o pomoc inne zwierzęta, dzięki temu rozwiązywały problem wspólnymi siłami. Książka uczy tego, że nawet jak popełniamy wielki błąd zawsze da się go naprawić. Tutaj pokazane jest dlaczego warto mieć przyjaciół. Myślę, że ludzie powinni brać przykład z bohaterów tej książki, dlatego gorąco zachęcam wszystkich chętnych do jej przeczytania.

                                                                                                                    Michalina 9 lat

„Bajki, które uczą jak żyć wśród innych”

B. Ibarrola: Bajki, które uczą jak żyć wśród innych

Jest to książka o Arandü i o jego przygodach. Cała historia zaczęła się od tego, że Arandü postanowił zdobyć pióro papugi i musiał przebiec całą dżunglę. W końcu zorientował się, że jest bardzo daleko od swojej wioski w obcym miejscu. Arandü przez długi czas był w dżungli i poznał wielu przyjaciół. Nauczył się wielu bardzo ważnych rzeczy, zwanych prawami dżungli:
1. Jeśli jesteś odważny, choćbyś bardzo się bał, pokonasz strach.
2. Jeśli jesteś miły, inni będą Cię lepiej traktować.
3. Jeśli jesteś uczciwy, inni będą Ci ufać.
4. Jeśli pomożesz innym, inni pomogą Tobie.
5. Próbuj robić sam wszystko co możesz i proś o pomoc kiedy nie dajesz rady.
Jeśli chcecie się dowiedzieć jak brzmi pięć ostatnich zasad dżungli, koniecznie przeczytajcie tą książkę sami.

                                                                                                                   Michalina 9 lat

„Dziewczyna ze szkła”

L. Anderson Kurk: Dziewczyna ze szkła. Tom I Dziewczyna ze szkła

Czasem nachodzą mnie smutne myśli, jak brutalny jest rynek książki i jak często naprawdę wartościowe tytuły giną w zalewie nowości, nie otrzymując tyle uwagi, na ile zasługują. Właśnie takie myśli towarzyszyły mi przy lekturze “Dziewczyny ze szkła” Laury Anderson Kurk – chwytającej za serce powieści z gatunku young adult, łączącej trudny temat żałoby ze słodyczą pierwszej miłości i pięknym przesłaniem o łasce. Bohaterką powieści jest 16-letnia Meg Kavanagh, od dziecka nazywana przez swojego brata Wyatta dziewczyną ze szkła, ze względu na jej ogromną wrażliwość. Kiedy Wyatt ginie w tragicznych okolicznościach, rodzina Meg rozpaczliwie próbuje poradzić sobie ze stratą, każdy na swój sposób. Przeprowadzka na drugi koniec Stanów ma być dla nich nowym początkiem, z dala od szeptów i współczujących spojrzeń. Henry Whitmire, jeden z uczniów z nowej szkoły Meg, nie wie, jaką tajemnicę skrywa dziewczyna, ale jest gotów zrobić wszystko co w jego mocy, aby jej pomóc. Czy jednak da się poskładać na nowo pękniętą taflę szkła? Można by powiedzieć, że w tej książce nie ma nic oryginalnego – w końcu ile już powstało historii o nastolatkach z tragiczną przeszłością, przeprowadzających się do nowego miejsca i zmagających się ze związanymi z tym wyzwaniami? Na pewno czytałam ich już kilka, a jednak czytając “Dziewczynę ze szkła” wcale nie miałam wrażenia, że to wszystko już było. Autorce udało się stworzyć powieść świeżą, uniwersalną i piękną, zarówno w warstwie tekstowej, jak i w głębi jej przesłania. Postać Meg na początku wzbudziła we mnie bardzo opiekuńcze uczucia – szczerze współczułam jej utraty brata, obojętności matki, konieczności radzenia sobie ze swoją żałobą w samotności. Ale w miarę jak zagłębiałam się w jej historię, coraz wyraźniej widziałam, że Meg nie chciałaby mojego współczucia i że jest o wiele silniejsza, niż się to wydaje jej samej. Jej wrażliwość z jednej strony czyni ją bardziej podatną na zranienie, skupioną na swoim wnętrzu i duszącą w sobie więcej, niż jest w stanie sama unieść, ale z drugiej strony powoduje, że Meg jest bardziej otwarta na ludzi i odnosi się do nich bez uprzedzeń i osądów. Bardzo poruszyła mnie jej historia, jej powolna droga do uzdrowienia, jej wewnętrzny świat – myślę, że każda osoba wysoko wrażliwa znalazłaby w Meg cząstkę siebie. Powieść opowiada również o tym, jak różne oblicza może przybierać żałoba. Czasem jest to silna potrzeba zmiany otoczenia oraz rzucenia się w wir pracy, aby zagłuszyć ból i natłok myśli, a czasem to powolne opadanie w odmęty żalu, coraz niżej i niżej, aż wszystko inne przestaje mieć znaczenie – nawet najbliżsi. Myślę, że przez historię rodziny Kavanagh autorka chciała przekazać, że każdy ma prawo przeżywać żałobę na swój sposób i zawsze jest to długotrwały proces, ale ważne, aby nie zapominać przy tym o tych, którzy pozostali, a także że nie ma nic złego w szukaniu profesjonalnej pomocy, która czasem może okazać się niezbędna. “Dziewczyna ze szkła” to także romantyczna opowieść o rodzącym się między Meg a Henrym uczuciu. Jestem zachwycona, jak delikatnie i mądrze autorka poprowadziła ten wątek, bez zbędnych dramatów i rzucania bohaterom kłód pod nogi. Związek z Henrym nie jest dla Meg kolejnym źródłem zmartwień, ale wręcz przeciwnie – daje jej oparcie, pomaga odnaleźć pokój i sens, których tak rozpaczliwie potrzebowała. Debiut Laury Anderson Kurk udowadnia, że można pisać o współczesnych nastolatkach nie gloryfikując ich szkodliwych zachowań, jak to często bywa w literaturze młodzieżowej, ale i nie uderzając w moralizatorskie tony, a także w jak subtelny, nienachalny sposób można poruszyć tematykę wiary oraz jej wpływu na nasze codzienne życie i postrzeganie świata. Bardzo bym chciała, żeby na rynku pojawiło się więcej takich powieści. Z niecierpliwością oczekuję na polskie wydanie kontynuacji historii Meg, a was szczerze zachęcam do przeczytania “Dziewczyny ze szkła”, bo zdecydowanie zasługuje na to, żeby było o niej głośno.

A.S-Z

„Majka wkracza do akcji”

 S. Fülscher: Majka wkracza do akcji

Majka ma poważny problem, zniknął jej pamiętnik, w którym wymądrzała się na temat wszystkich. Nawet o Justynie…
Majka ma trzy najlepsze przyjaciółki. Alinę, która ma cukrzycę i od niedawna gra w piłkę nożną, Julkę, która nie przepada za romansidłami oraz swoją najlepszą przyjaciółkę Justynę, która zawsze lubi się wymądrzać. Niestety jest gorsza sprawa…  Majka i Justyna się pokłóciły! Pewnego dnia do Justyny przyczepia się jakiś pan, który chce robić jej zdjęcia. Justyna myśli, że będzie sławną modelką, więc się zgadza , ale nie wie jakie niespodzianki ją czekają. Za dużo nie będę zdradzać. Ta książka bardzo mnie wciągnęła. Ma ona wiele zagadek i śmiesznych fragmentów. Polecam ją wszystkim dzieciom w moim wieku.

                                                                                                                    Michalina 9 lat

„Majka i nowa siostrzyczka”

S. Fülscher: Majka i nowa siostrzyczka

Majka ma malutką siostrzyczkę! Janka jest najsłodszym dzieckiem na świecie. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że do paczki koleżanek przyczepia się jak rzep jakaś dziewczyna, która je śledzi. Przyjaciółki nie podejrzewają, że tajemnicza dziewczyna jest z nimi związana. Reszty nie będę zdradzać. Tą książkę polecam wszystkim dzieciom w moim wieku.

                                                                                                             Michalina 9 lat

„Był sobie pies”

W. Bruce Cameron: Był sobie pies 

„Wszystkie psy trafiają do nieba… Chyba, że mają niedokończone sprawy na ziemi”. Toby niedługo po narodzinach wraz z rodzeństwem i bojącą się ludzi matką, trafia do schroniska. Niedługo potem matka Toby postanawia stamtąd uciec, pokazując małemu pieskowi jak otworzyć furtkę. Wkrótce Toby po bójce z innym psem umiera, ale ze zdziwieniem odkrywa, że znowu urodził się jako szczeniaczek w zupełnie innej psiej rodzinie! Wykorzystuje umiejętność otwierania furtki i rusza w świat. Znajduje go kobieta, która zabiera go do domu i pokazuje swojemu synowi Ethanowi. I tak zaczęła się rodzić szczególna więź pomiędzy psem i chłopcem: bawią się razem, przeżywają ciekawe przygody, a na wakacje jeżdżą na wieś do dziadków Ethana. Aż do momentu kiedy chłopiec wyjeżdża do college’u, a Bailey (tak nazwał go Ethan) musi zostać z dziadkami na farmie. Wkrótce także Bailey umiera. Znowu rodzi się, tym razem jako Ellie – pies policyjny (ze zdziwieniem odkrywa, że jest dziewczyną). Tutaj uczy się rozpoznawać ludzi po zapachu i współpracować z policjantami. Kiedy robi się coraz słabsza, sądzi, że to koniec jej psiej podróży, ale…Tą książkę, która sprawiła, że na mojej twarzy wśród łez wzruszenia zagościł uśmiech, polecam wszystkim, którzy tak jak Bailey uważają, że ten świat jest naprawdę pomerdany!

                                                                                                 Antosia 14 lat

Maj

,,Nina i klątwa Pierzastego Węża”

To trzeci tom z serii ,,Dziewczynka z Szóstego Księżyca”. Tym razem Nina będzie musiała pokonać Pierzastego Węża, czyli nowego burmistrza Wenecji, który współdziała z Karkonem. Razem z przyjaciółmi zmierzy się ze strasznymi androidami oraz złymi Alchitarotami. Na dodatek powróci Głos Perswazji, który znów usiłuje przekonać dziewczynkę, że Ciemna Strona jest tą właściwą. Młodych alchemików czeka również pełna niebezpieczeństw podróż na ziemie Majów. Na szczęście z pomocą przyjdą im dobre Alchitaroty oraz Księga Magicznego Wszechświata. W tej książce dzieje się naprawdę dużo, więc jeśli lubicie przygody ze szczyptą magii ta książka wam się spodoba.

                                                                    Nadia Adamaszek

,,Nina i tajemnica ósmej nuty”

To drugi tom z serii ,,Dziewczynka z szóstego księżyca”. Do Wenecji przyjeżdżają rodzice Niny, aby ją odwiedzić. Dziewczynka dostaje od mamy tajemniczą srebrną kostkę, należącą niegdyś do dziadka młodej alchemiczki. Jeszcze tego samego dnia znajduje drugą kostkę oraz przekonuje się, że hrabia Karkon wciąż stanowi zagrożenie. Aby znów stawić czoła wrogom, musi poznać numeromagię i mechageometrię oraz odkryć tajemnicę ósmej nuty. Ninę i jej przyjaciół czeka podróż do starożytnego Egiptu. W tym samym czasie alchemiczka będzie musiała mierzyć się z głosem Perswazji, który będzie chciał przeciągnąć ją na złą stronę. Jeśli lubicie magię, to ta książka na pewno przypadnie wam do gustu.

                                                                     Nadia Adamaszek

„Dziewczynka z Szóstego Księżyca”

To pierwszy tom z serii opowiadającej o przygodach Niny i czwórki jej przyjaciół. Pewnej nocy małe znamię w kształcie gwiazdy na dłoni Niny staje się duże i czarne jak smoła. Dziewczynka odbiera to jako znak niebezpieczeństwa i wyjeżdża do swojego dziadka, który jest alchemikiem. Na miejscu okazuje się, że Xorax, Szósty Księżyc jest w niebezpieczeństwie i tylko ona może go uratować. Ale najpierw musi zrozumieć tajemnice Magicznego Wszechświata. Pomogą jej w tym Księga Magicznego Wszechświata oraz nowi przyjaciele. Czy Ninie uda się ocalić Xorax? Przeczytajcie książkę do końca, a się przekonacie. Gorąco polecam wszystkim fanom świata magii i fantazy.                                                                                                                                                                         

  Nadia Adamaszek

„Mopsiak piecze ciasto”

Po książkę pt.: „Mopsiak piecze ciasto” sięgnęłam, ponieważ dostałam ją w prezencie od mojej koleżanki Anielki M. Bardzo zaciekawił mnie opis z tyłu książki i śmieszna okładka. Głównym bohaterem jest piesek o imieniu Mopsiak, kotek Mela i złota rybka Flora. Książka składa się z 10 rozdziałów +1 dodatkowy o „Złośliwym Wiewiórze”, Mopsiak tak nazwał Wiewióra ponieważ przeszkadzał mu w robieniu ciasta. W książce opisanych jest wiele śmiesznych fragmentów. Najbardziej dla mnie najśmieszniejszą historią jest poszukiwanie przez  Mopsiaka rybki Flory, która zniknęła w niewyjaśniony sposób. Mela obiecała posprzątać, a zrobiła jeszcze większy bałagan. Nie będę zdradzała już więcej szczegółów. Zachęcam do jej przeczytania. Książka ta jest najlepszą jaką przeczytałam. Planuję drugi raz ją przeczytać. Sama chętnie kupię ją komuś w prezencie, na 100% po przeczytaniu będzie miał chęć przeczytać ją drugi raz.     

Marta Jeska

„Życie i czasy Sknerusa McKwacza”

Moją ulubioną książką jest opowieść o życiu najbogatszego kaczora świata pt. „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” autorstwa wybitnego Dona Rosy. W tej książce są zebrane i opisane najważniejsze historie z młodości bardzo popularnego bohatera komiksów. Muszę przyznać, ze jestem wielbicielem Dona Rosy, ponieważ każdy z jego rysunków jest według mnie wielkim arcydziełem zawierającym dobrze dopracowane szczegóły. Książka pt. „Życie i czasy sknerusa McKwacza” jest bardzo ciekawa i zabawna. Czyta się ją z przyjemnością i dlatego polecam ją dla małych i dla dużych.

Franciszek Szaforz

„Przebudzenie legendy”

Książka napisania przez Helene Dahlgren. Książka opowiada o historii Jeźdźców Dusz którzy mają za zadanie chronić wyspę Jorvik.  Historia opowiada o dziewczynie Aideen  która przybyła na wyspę Jorvik aby pokonać złe moce. Jednak w walce z potworem Garnokiem znikła, a potwór uciekł. Niestety Jeźdźcy Mroku przywołują go na świat. Bohaterki to: Alex jeździec kręgu błyskawicy, Lisa jeździec kręgu gwiazdy, Linda jeździec kręgu księżyca oraz Anna jeździec kręgu słońca. Książka jest zainspirowana Grą „Star Stable Online” o koniach. Moim zdaniem jest to bardzo fajna książka. Książka jest z gatunku przygodowo-fantastycznej. Jeżeli ktoś lubi konie to ta książka bardzo mu się spodoba. Ja zaczęłam od pierwszej częścią teraz jestem na trzeciej. Nie ma w niej ilustracji. Szkoda bo ja wole książki z ilustracjami. Kilka rzeczy  bym w niej zmieniła jeżeli chodzi o imiona.  Jest też trochę za dużo rozdziałów. Wolałabym długie rozdziały niż krótkie. Moim ulubionym bohaterem jest Fripp. Fripp to Pandoriańska wiewiórka. Jest on włochaty, szczupły i mądry. Fripp ceni sobie spokój i cisze. Czekam na czwartą część jeżeli wyjdzie. Bardzo polecam tę książkę. 

                                                                Michalina Wach        

,,Zaopiekuj się mną. Bezdomny, smutny, Puszek”

Autorem książki jest Holly Webb jest świetnym redaktorem książek dla dzieci. Niedawno przeczytałam bardzo fajną książkę pt. ,,Zaopiekuj się mną Bezdomny smutny Puszek”. Książka opisuje historię pewnej rodziny oraz malutkich kotków. Pewnego dnia Pola wraz z tatą wychodzą na spacer z Hugonem (pupilkiem rodziny) napotkali pozostawione bez opieki małe kocięta. W obawie o maleństwa, rodzice Poli postanowili je przygarnąć. Każdego dnia maluchy stają się coraz bardziej samodzielniejsze. Hugo – jak się okazało – jest świetnym opiekunem ślicznych maleństw. Z każdym dniem Pola coraz mocniej przywiązuje się do kociąt, myśl o tym, że będzie musiała je oddać przeraża ją. Najbardziej żal jej małego Puszka. Książka jest bardzo ciekawa, momentami wzruszająca. Do końca trzyma w niepewności co postanowią rodzice Poli. Serdecznie polecam tą książkę miło i przyjemnie się ją czyta.

Julia Bojdoł

Kwiecień

„Panna Foch”

„Panna Foch”

Czy wiecie kto to jest panna foch? Naprawdę główna bohaterka nazywa się Pola i mieszka w Warszawie. Ale do pewnego czasu… Rodzice Poli zdecydowali o przeprowadzce  do wsi o nazwie Wiśniowa Góra. Niestety dziewczynie wcale się ten pomysł nie podoba, ponieważ musi zostawić w mieście przyjaciółkę i zamieszkać w miejscu gdzie jest nudno i nic się nie dzieje. Jednak uroki nowego miejsca koleżanki i pewien chłopak sprawiają, że Pola już nie jest taka pewna swojego zdania. Myślę, że jeśli czegoś (lub kogoś) nie poznamy to nie powinniśmy tego oceniać, bo wszystko może być inne niż nam się wydaje.

                                                                                                   Antosia Strączek

„Przygody Baltazara Gąbki – Trylogia”

I Porwanie Baltazara Gąbki

II Misja profesora Gąbki

III Gąbka i latające talerze

Ta książka ma wiele historii, o tym jak Baltazar Gąbka był w krainie deszczowców i razem z przyjaciółmi próbował się  z niej wydostać. O Nasturcji, w której ciągle uczestniczą deszczowcy. O krainie mipingów, które atakowały cały świat. W tej fantastycznej książce występują: Smok Wawelski , (który w ogóle nie jest groźny i kocha dzieci), Książę Krak, (który wysłał w tę niebezpieczną podróż swoich przyjaciół), Baltazar Gąbka, ( który próbuje uwolnić się z krainy deszczowców), kucharz Bartolini, ( wysłany przez księcia, żeby gotować pyszne potrawy dla smoka) i doktor Koyot ( wysłany przez księcia, aby dbać o zdrowie smoka).  Tą ciekawą a zarazem zagadkową książkę polecam wszystkim dzieciom od 6 lat.

                                                                                                                    Michalina 9 lat

 

„Gorzka czekolada”

„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”
Jest to książka dość nietypowa, ponieważ w każdym rozdziale przedstawiona
jest zupełnie inna historia, zupełnie innej osoby. Jedne opowiadania mają
charakter fantastyczny, inne są raczej poważne, niektóre zabawne, ale
wszystkie dotyczą wartości, którymi każdy powinien się kierować w życiu. Są to
między innymi: sprawiedliwość, mądrość, życzliwość, czy szacunek. Czy pośród
starszego towarzystwa umiałbyś wykazać się odwagą i kiedy trzeba powiedzieć
„nie”? Czy kiedy z dnia na dzień co raz bardziej pogrążasz się w kłamstwie dasz
radę powiedzieć „stop”? To wymaga samodyscypliny i optymizmu. A czy
wykażesz się zainteresowaniem i przeczytasz całą tę książkę?
                                                                                                                                                                                                                                                           Antosia

„Kapelusz Pani Wrony”

Kapelusz Pani Wrony ciągle się gubił, czy w lesie, czy na łące, czy w innych niespodziewanych miejscach. Ale Pani wrona zawsze kiedy zgubiła, swój kapelusz chciała go mieć przy sobie. Wiele razy odbywały się niezbędne poszukiwania. Czasem to nawet trzeba było zatrudniać detektywa. Tą książkę o fantastycznych zwierzątkach bardzo polecam wszystkim dzieciom w klasach od 1 do 3.

Michalina 8 lat

Oj, Hela!

Cześć nazywam się Hela, mam 9 lat i trzy najlepsze koleżanki: Magdę, Kamilę i Patrycję, która powtarza drugi raz trzecią klasę. Bardzo lubię bawić się w hiszpankę, najczęściej bawię się z Magdą. Mam pieska, który nazywa się Parówkas, jest super! Odwiedza mnie często mój kuzynek Ryszardek. Każda moja przygoda kończy się bardzo śmiesznie. Tą fajową książkę o mnie i o moich przygodach polecam wszystkim dzieciom w moim wieku.

Michalina 8 lat

                                                                                                            

„Asiunia”

J.Papuzińska:  „Asiunia”

Wojna rozpoczęła się gdy Asiunia miała 5 lat. Pewnej nocy znikła jej mama, tata i cały dom. Trzeba było iść do cudzej pani, spać w innym łóżeczku i pić z innego kubeczka. Asiuni było dziwnie w obcym domu. Dziewczynka bardzo uważnie obserwowała świat i próbowała jak najwięcej zrozumieć, ale dla takiej małej dziewczynki jak ona jest to bardzo trudne. jeżeli chcecie więcej się dowiedzieć o przygodach Asiuni, przeczytajcie sami tę lekturę.
                                                                                                                                   

Michalina 8 lat

„Heartland”

L. Brooke:  „Heartland” Tom l „Powroty”

Czy tak jak ja kochasz zwierzęta a w szczególności konie? Tak? Zachęcam cię serdecznie do przeczytania pierwszej książki z serii „Heartland” pod tytułem „Powroty” autorstwa Lauren Brooke. Amy i jej mama zajmują się leczeniem koni, które straciły chęć do życia i zaufanie do ludzi. Zadaniem stadniny jest odbudowanie relacji konia z człowiekiem opartej nie na strachu, ale na wzajemnym zaufaniu. Amy wraz z mamą jadą do stadniny z kolejnym koniem, który stracił zaufanie do człowieka, ale po drodze ma miejsce pewne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie dziewczyny. Jeśli wciągnęła Cię ta lektura i zaciekawiły Cię losy Amy to czeka na Ciebie dziewiętnaście pozostałych części tej wspaniałej serii.
                                                                                                                       Antosia 13 lat

                                                                                        

Styczeń

M. Buczkówna: Piotruś zuch

Książka „Piotruś zuch” to pełna smutku i miłości do psów historia. Opowiada ona o chłopcu, który musiał spełnić siedem warunków, żeby stać się zuchem. Miał też wiele przygód dotyczących jego psa. Tę książkę gorąco polecam wszystkim dzieciom od siedmiu lat.

                                                                                                      Michalina 8 lat

A. Iwaszkiewiczowa: Nasze Zwierzęta

Jeśli lubicie zwierzęta i historie z nimi związane to zachęcam was do przeczytania książki „Nasze zwierzęta” Anny Iwaszkiewiczowej. Czy wiecie kto to jest Kokosia? Pewnie nie. Kokosia jest papugą i zarazem pierwszym zwierzątkiem, które mieszkało na Stawisku. Po Kokosi na Stawisku były jeszcze inne zwierzątka koty, psy i konie. W tej książce znajdziecie rozmaite ciekawe historie o zwierzętach. Niektóre są zabawne, ale zdarzają się smutne. Ja gorąco zachęcam do przeczytania całej książki wszystkie dzieci, które tak jak ja kochają zwierzęta i przygody.                                                 

                                                                                                         Antosia 13 lat

I. Dekelper i F. Le Gloahec: Niezwykłe historie

Ta książka informuje nas jak ważni są przyjaciele. Historyjka pierwsza jest o dwóch pieskach, które nie umiały się  rozłączyć. Druga o muchomorze, który został wyrwany ze swojego miejsca pod drzewem. Trzecia o rybce, która chciała zwiedzić cały świat. Czwarta o kwiatku, któremu opadły płatki. Piąta o ptaszku, który nie chciał wylecieć z zegara. Szósta o żółwiu, który myślał, że jest sam na świecie. Siódma jest o aksamitozwierzu, który wybrał się w świat. Ósma o dziewczynce co nie wiedziała gdzie słońce śpi. Dziewiąta o chorym chłopczyku. Dziesiąta o czarownicy, która lubiła dzieci. Jedenasta o balu przebierańców. A dwunasta jest o piesku, który spotkał króliczka. Zachęcam do przeczytania tych bajek wszystkie dzieci, które lubią świat fantazji.

                           Michalina 8 lat

Skip to content