Recenzje Dz i M 2024

K. Ziemnicka: Niezwykła podróż Zuzy Grant

Książka „Niezwykła podróż Zuzy Grant” opowiada o dziewczynce, która mieszkała w przytułku dla sierot. Pewnego dnia Zuzia ukradła z wystawy jadeit, bo kazała jej to zrobić ciocia. Przy okazji wzięła trochę jedzenia dla dzieci. Kiedy jej niania zachorowała, Zuza została złapana przez policję i zamknięta w więzieniu. Na szczęście udało się jej stamtąd uciec do miasta z nowym kolegą Bernim. W mieście był pokaz balonów i wskoczyli do jednego z nich. Polecieli na Pierwszy Kontynent, żeby zdobyć lekarstwo na zarazę panującą w mieście. A jak to się skończyło, przeczytajcie sami. Polecam!

Dorota, 9 lat

K. Keller: Antykwariat dobrych życzeń

Książka „Antykwariat dobrych życzeń” opowiada o Antku i jego zeszycie. Znalazł go na strychu u babci. Antek prosił w nim o różne rzeczy, np., aby chłopcy z trzeciej klasy nie dokuczali pierwszakowi – i tak się stało. Poprosił też o kilka innych rzeczy, w tym o rower, ale wtedy zeszyt znikł. Chcecie się dowiedzieć dlaczego? Przeczytajcie sami. Polecam!

Dorota, 9 lat

A. Frączek: Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą

Książka „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” opowiada o dzieciństwie poety Juliana Tuwima. Julek jak był mały robił różne, dziwne rzeczy, np. zmieszał torebkę saletry z siarką i żółtym proszkiem. Podpalił tę mieszankę i ona wybuchła. Zrobił też dla jaszczurek i zaskrońców terrarium, ale zwierzęta uciekły z niego i chodziły po całym domu. A raz chciał nauczyć się liczyć we wszystkich językach świata. Chcecie poznać resztę historii Julka? Przeczytajcie tę książkę. Polecam!

Dorota, 9 lat

A. Romaniuk: Kocia Szajka i zaginione bajki

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Kocia Szajka i zaginione bajki”. Ta książka opowiada o Kociej Szajce. Koty pojechały do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Okazało się, że brakuje 9 taśm z odcinkami Reksia. Szajka rozpoczęła śledztwo, ale nie znaleźli żadnych tropów. Dwa dni później taśmy wróciły na miejsce, ale kolejne 9 taśm zniknęło. Morfeusz znalazł na podłodze spinkę z literą R. Okazało się, że spinka należy do pana Oskara Renta. A jak to się skończyło przeczytajcie sami. Polecam!

Dorota, 9 lat

J. Grodek: Mania dziewczyna inna niż wszystkie

Książka „Mania dziewczyna inna niż wszystkie” opowiada o Marii Skłodowskiej – Curie. Mania nauczyła się czytać w wieku 4 lat. Nie zajmowała się kwiatami i robótkami ręcznymi tylko interesowała się nauką. W młodości pracowała jako nauczycielka, żeby zarobić na wyjazd do Francji. Tam dostała się na uniwersytet. Pracowała w laboratorium i odkryła dwa pierwiastki: polon i rad. Dwa razy dostała Nagrodę Nobla. Chcecie poznać Manię? Przeczytajcie tę książkę. Polecam!

Dorota, 9 lat

K. Applegate: Drzewo życzeń

Książka Katherine Applegate opowiada o drzewie, które od kiedy pewna dziewczynka powiesiła na nim życzenia, nazwano drzewem życzeń. Drzewo było zamieszkiwane przez sowy, wronę, oposy i skunksy. Zwierzęta te nie lubiły dni, w których ludzie wieszali życzenia, dlatego że wtedy każdy chciał je głaskać. Drzewo stało obok dwóch domów. W jednym mieszkał chłopiec Stephen, a do drugiego wprowadziła się dziewczynka Samar. Kiedy Samar w nocy wychodziła na dwór i siadała pod drzewem przychodziły do niej wszystkie zwierzęta. Pewnej nocy Samar przyczepiła życzenie i poprosiła o przyjaciela. A czy życzenie dziewczynki zostało spełnione? Dowiecie się tego czytając tę książkę.

Dorota, 9 lat

M. Pałasz: Sposób na Elfa

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem: „Sposób na Elfa”. Pies Elf i jego siostra Erka mieszkali w schronisku. Chłopak, na którego mówili Młody i jego tata chcieli mieć psa. Tata w nocy oglądał w Internecie zdjęcie Elfa. Kiedy Elf przyjechał do Młodego i jego taty, Erka bardzo tęskniła za bratem i płakała. W tym czasie Elf wytropił złodzieja, który włamywał się do piwnic. A jak się skończyła historia Elfa i Erki przeczytajcie sami.

Dorota, 9 lat

J. Bednarek: Pięć sprytnych kun

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Pięć sprytnych kun”. Ta książka opowiada o pięciu kunach: Patrycji, Purchawce, Euzebiuszu, Procie Eustachum i Tomaszu Montanie. Kuny chciały zdobyć  kebabiarnię i zrobić tam restaurację „U Martesa”. Zły Tadeusz Kręcichwost chciał ukraść przepisy Pani Elizy Przechodzień i dlatego wrzucił listki oleandra do kremu pomidorowego, żeby ją otruć. A jak to się skończyło? Przeczytajcie sami. Ta książka bardzo mi się podobała. Znajdziecie w niej dużo przepisów kulinarnych.

Dorota, 8 lat

Czerwiec

J. Kinney: Dziennik Cwaniaczka. Droga przez mękę

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Dziennik cwaniaczka. Droga przez mękę”. Rodzina Heffleyów pojechała na wycieczkę samochodową. Zatrzymali się w motelu, zaś rano pojechali na jarmark. Tam Rodrick wygrał konkurs na najbardziej odrażające obuwie, a Manny odgadł wagę świni i wygrał prosiaczka. Później pojechali do hotelu, a na drugi dzień do muzeum największego kawałka kukurydzy i rzeźb z masła. Chcieli jechać na plaże, ale zepsuło im się auto przy parku wodnym „Zmokła kura”.
A resztę przeczytajcie sami.

Dorota, 8 lat

R. Kosik: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Felix, Net i Nika to przyjaciele, którzy przeżywają dużo przygód czasem niebezpiecznych, a czasem strasznych. Gdy w ich szkole zobaczyli ducha postanawiają zbadać sprawę. Gdy wchodzą na strych widzą dużo osób krzątających się w niebieskich kombinezonach, którzy okazują się być duchami. Nie wiedzą, że duchy czegoś od nich chcą. Dowiadują się także, że Nika nie ma taty i od dawna ukrywa tajemnice. Gdy już są na dobrym tropie i próbują odkryć tajemnice, przeszkadza im robot, który chce dla nich źle. Jak skończyła się ta książka dowiecie się już sami, gdy ją przeczytacie. 

Michalina, 12 lat

Maj

L. Chapman: Kraina syren. Królestwo Nocy

Ostatnio przeczytałam książkę z serii Kraina Syren pt. „Królestwo Nocy”. Marina, Kaj, Naya, Coralie i Luna robili projekt koralowców do szkoły. Kaj wymyślił, że zrobią trzy strefy oceanu: Nasłonecznienia, Zmierzchu i Nocy. Nie wiedzieli tylko co jest w strefie Nocy. Chcieli tam iść, ale tata Mariny powiedział, że niebezpiecznie jest iść tam samemu. Marina wymyśliła, że pójdą razem do strefy Nocy, a potem pójdą do niej na nockę. Kiedy przyjaciele byli już w strefie Nocy, zobaczyli żabnicę i świecące w tunelu światło. Luna podpłynęła bliżej i nagle porwała ją kałamarnica olbrzymia. A jak to się skończyło? Przeczytajcie sami. Ta książki bardzo mi się podobała.

Dorota, 8 lat

J. Kinney: Dziennik cwaniaczka. Biała gorączka

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Dziennik cwaniaczka. Biała gorączka”. Ta książka opowiada o chłopcu imieniem Greg. Greg i jego kolega chcieli zrobić kiermasz świąteczny. Potrzebowali ogłoszenie, ale w gazecie było ono za drogie. Dlatego zrobili swoje ogłoszenia. Chcieli je przykleić do muru, żeby widzieli rodzice przywiożący dzieci do szkoły. Chłopcy przyczepili kilka ogłoszeń i zaczął padać deszcz. Ściągnęli je, ale na murze zostały plamy. Próbowali je zetrzeć, ale się nie dało. Wtedy jakiś pan zapytał ich co robią. Chłopcy się przestraszyli i uciekli. Rano kiedy Greg się obudził, zobaczył na stole gazetę, w której pisali, że wandale dewastują szkołę. Resztę historii przeczytajcie sami! Ta książka bardzo mi się podobała.

Dorota, 8 lat

Kwiecień

S. Anderson: Śnieżna dziewczynka

Kiedy Tasza w końcu przyjeżdża na farmę dziadka, spada śnieg, który widzi pierwszy raz w życiu. Dziewczynka jest zafascynowana. Wraz z dziadkiem postanawia ulepić śnieżną dziewczynkę. Tasza nie ma przyjaciół bo boi się nowych znajomości z powodu mrocznej przeszłości, dlatego marzy aby dziewczyna ożyła. Gdy wypowiada życzenie dziewczynka ożywa. Dziewczynki szybko się zaprzyjaźniają, więc Tasza nie chce, aby Alina odeszła. Lecz im dłużej Alina jest na świecie, tym obficiej pada śnieg. Dziadek Taszy coraz bardziej kaszle i czuje się coraz gorzej. Czy Taszy uda się pogodzić te dwie rzeczy i czy znajdzie przyjaciół? Tego dowiecie się już w książce.

Michalina, 12 lat

W. Cesarz, K. Terechowicz: Zakochany grzeczny pies

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Zakochany grzeczny pies”. Piesek Winter kopał dołek w ogrodzie i przyjechali sąsiedzi. Z auta wyskoczyła suczka Nindża, pobiegła w stronę Wintera i go ugryzła. Nindża dokuczała Winterowi, ale on mimo to bardzo ją lubił. Wcześniej Winter był grzecznym psem, ale gdy spotkał Nindże razem zaczęli rozrabiać. A jakie psoty wymyślali, przeczytacie sami.

Dorota, 8 lat

D. Kaszubowska: Franc i tajemnica Jantaru

Franc jest już znudzony miastem. Chciałby wyjechać w rodzinne strony – na Kaszuby. Jego marzenie się spełnia, lecz nie do końca jest to wymarzona wycieczka. Pojawiają się problemy – znika Jantar. Ludzie oskarżają o to Borków. I kiedy rodzice Franca trafiają do więzienia, Franc wkracza do akcji. Wraz z nowymi przyjaciółmi próbuje odnaleźć Jantar, by uwolnić rodziców. Naraża się tym samym na wielkie niebezpieczeństwo. Czy Francowi udało się odnaleźć Jantar? Tego dowiecie się już w książce.

Michalina, 12 lat

A. Cholewińska-Szkolik: Kłopotliwy łoś

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Kłopotliwy łoś”. Książka ta opowiada o małym łosiu, który wpadł pod koła samochodu. Na szczęście pan Roman i Wojtek przejeżdżali obok, zabrali łosia do domu i wezwali weterynarza. Później zawieźli łosia do ośrodka dla dzikich zwierząt. W ośrodku łoś nie chciał nic jeść i pan Roman musiał przyjeżdżać, żeby go nakarmić. Pan Roman chciał wybudować drogę przez las. Czy opiekując się łosiem zmienił zdanie? Przeczytajcie sami. Polecam tę książkę.

Dorota, 8 lat

D. Baddiel: Urodziny. A gdyby mieć je codziennie?

Sam bardzo długo czekał na swoje urodziny. Kiedy wreszcie ten dzień nastąpił, nie mógł zasnąć, więc oglądał niebo przez swój nowy teleskop. Wtedy zobaczył spadającą gwiazdę. Jego mama zawsze mówiła, że jak zobaczy takie zjawisko, ma wypowiedzieć życzenie. Przypomniał sobie jej słowa i powiedział tak „Chciałbym mieć urodziny każdego dnia”. Nie dość, że urodziny nie stały się radością, lecz samymi problemami, to na dodatek zniknięcie dziadka Sama sprawia, że chłopiec chce odwołać swoje życzenie, tylko jak to zrobić? Tego dowiecie się już w książce!

Michalina, 11 lat

B. Kosmowska: Dziewczynka z parku

Kiedy tata Andzi umarł, wszystko się zmieniło. Dziewczynka zaczęła odczuwać pustkę taty przy każdej okazji. Mama stała się jakaś dziwna i tajemnicza. Andzia poznała wtedy kolegę Jeremiasza, jednak był on chory i musiał chodzić do szpitala. Andzia go odwiedzała i przynosiła mu lekcje. Kiedy Jeremiasz wyszedł ze szpitala, wybrali się na spacer do parku, szukając najważniejszego ptaszka. Czy Andzi udało się odnaleźć dawną radość w domu i zapomnieć o pustym miejscu przy stole? Tego dowiecie się już w książce!

Michalina, 11 lat

J. Bednarek: Sekretna historia skarpetek

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „ Sekretna historia skarpetek”. Jedna żyła w czasach prehistorycznych i miała przyjaciółkę dinozaura. Zniosła ona jajo, ale niestety zachorowała i nie zdążyła go wysiedzieć. Skarpeta musiała to zrobić. Dzięki skarpetom udało się także wynaleźć koło. Najbardziej podobała mi się historia fioletowej skarpety, która żyła w czasach, kiedy Artur miał zostać królem. Dlatego jego mama przyprowadziła go i jego siostrę Morganę do czarodzieja. Morgana miała poszyć skarpetę, a Artur i czarodziej poszli tropić jelenie. Ale to Morgana znalazła jelenia i wyciągnęła miecz z kamienia. Resztę historii przeczytajcie sami.

Dorota, 8 lat

B. Sarnowska: Koci zaułek

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „ Koci zaułek”. Ta książka opowiada o Julce, Lenie, Oli, Zuzi i kotkach. Dziewczynki są wolontariuszkami w kociarni Koci Zaułek, ale żadna nie może mieć kota. Ola chodzi też na tańce, a Lena na piłkę nożną. W szkole jest festyn z okazji dnia zwierząt. Dziewczyny rozdają ulotki i zachęcają do adopcji kotów. Na koniec rodzice Julki adoptują Plamkę – ulubioną kotkę Julki, robiąc jej niespodziankę. Ta książka bardzo mi się podobała.

Dorota, 8 lat

Marzec

J. Bednarek: Zielone piórko Zbigniewa

Kolejna część Skarpetek to Zielone Piórko Zbigniewa. Ktoś okradł sklep zoologiczny i ukradł papugę małej Be. Detektyw Pinkerton próbuje rozwiązać tę zagadkę. Po drodze spotyka Gniotkę, Gieńka, pończochę i czerwoną skarpetę. Wspólnie przeżywają niesamowite przygody. Będąc na seansie spirytystycznym,  trafiają na oszusta. Okazuje się, że nie ma duchów. Na szczęście przyjaciele rozwiązują zagadkę. Ta książka bardzo mi się podobała.

Dorota, 8 lat

J. Sykes: Liliana i Tancerz (cykl: Akademia Jednorożców)

Książka ta jest o dziewczynce, która miała na imię Liliana i jej jednorożcu – Tancerzu. Liliana nie lubi skakać i szybko jeździć na jednorożcu, a tancerz kocha skakać. Kiedy z drzew zaczęły spadać liście, koleżanki Liliany pojechały na biwak do lasu. Zaś dziewczynka i Tancerz udali się do wulkanu po chrząszcze ogniowe, żeby ocalić wyspę jednorożców. A czy im się to udało? Przeczytajcie sami. Ta książka bardzo mi się podobała.

Dorota, 8 lat

J. Bednarek: Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem: Banda Czarnej Frotte. To kolejna książka o przygodach skarpetek. Czarna Frotte ucieka przez dziurę pod pralką. Korytarz prowadzi ją do portu. Czując zapach frytek idzie za kucharzem na statek. Innym razem spotyka bandę białych rękawiczek. Co wynikło z jej przygód przeczytajcie sami.

Dorota, 8 lat

B. Kosmowska: Buba. Sezon ogórkowy

Buba – brydżowa mistrzyni – podjęła wyzwanie. Zagrać z osobą, która jest mistrzynią w brydża. Rodzice są tym faktem załamani, jednak dziadek całym sercem wspiera Bubę. Buba walczy o garnitur. Niby rzecz niedroga, lecz ma bardzo ważne znaczenie. Poza tym dziadek został wciągnięty do wirtualnego świata! Pisze ze swoją nową miłością i nie interesuje się światem. Czy Bubie uda się odzyskać „prawdziwego” dziadka? Czy da radę w trudnej rozgrywce z mistrzem brydża? I czy odzyska swoją miłość życia? Tego dowiecie się sięgając po książkę.

Michalina, 11 lat

A. Romaniuk: Kocia Szajka i ucho różowego jelenia

Książka jest oparta na bardzo zabawnej historii. Nieznany sprawca urwał ucho różowemu jeleniowi, który nikomu nie przeszkadzał, wręcz przeciwnie przy przyciągał tłumy. Kocia Szajka wkracza do akcji i pod okiem Komandosa koty rozwiązują sprawę. Czy Kociej Szajce uda się znaleźć sprawcę? Czy zwykłe koty dadzą sobie radę z takim wyzwaniem? Tego dowiesz się czytając książkę.

Michalina, 11 lat

A. Romaniuk: Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi

W ratuszu szykuje się najlepsze przyjęcie w historii, lecz tuż przed wydarzeniem ktoś się włamuje do sklepu i wszystkie śledzie, które miały pójść na imprezę – znikają. Do akcji wkracza Kocia Szajka i pod okiem Komandosa, koty oraz komisarz Ludwik i policjantka Walerka, rozwiązują sprawę. Czy uda im się znaleźć sprawcę włamania? Czy koci internet ich nie zawiedzie? Tego dowiesz się już w książce!

Michalina, 11 lat

Luty

A. Romaniuk: Kocia Szajka i gondola przemytników

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Kocia Szajka i gondola przemytników” Kocia Szajka poleciała do Wenecji. Spotkali tam kota, który miał na imię Dante. W Wenecji grasowało dwóch przemytników, którzy z palazzo del Monte wykradali drogocenne księgi. Kocia szajka i Dante wykryli przemytników, ale w jaki sposób przeczytajcie sami. Do przeczytania jest cała seria o przygodach Kociej Szajki.

Dorota, 8 lat

J. Bednarek: Nowe przygody skarpetek

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”. Ta książka opowiada o trzynastu skarpetkach. Skarpetki te gubią się w dziurze pod pralką. Jedna uratowała chomika, druga została duchem. Trzecia została serowarem, a resztę przeczytajcie sami. Ta książka bardzo mi się podobała.

Dorota, 8 lat

Styczeń

W. Chotomska: Pięciopsiaczki

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej. Balbina urodziła pięć szczeniąt. Cztery pieski: Miś, Ciapek, Pędzel, Klakson i suczkę Myszkę. Pieski okazały się rozrabiakami – wszędzie sikały i wszystko gryzły. Gdy pieski podrosły, znalazły nowych właścicieli i nowe domy. Jedynie Myszka została z mamą Balbiną. Książka opisuje przygody tych piesków i bardzo mi się podobała.

Dorota, 8 lat

T. Brunstrom: Tata Oli zostaje jutuberem

Chciałam Was zachęcić do książki „Tata Oli zostaje jutuberem”. Ta bajka jest bardzo fajna, śmieszna i trochę straszna. Tata jest starszy i łagodny. Nagrywa różne filmiki i postanawia puścić je na YouTubie. Tata Oli wymyśla różne, zabawne pranki: z udziałem wiadra wody, czy z tortem. Pomimo, że tata nagrywa dużo filmików, to mało ludzi ogląda jego kanał. Ta książki mi się bardzo podobała bo jest w niej dużo rysunków i szybko się ją czyta.


Julka, 8 lat

M. Kruger: Ucho, dynia, 125!

W szkole bawiono się w wyliczankę ucho, dynia. Ucho oznaczało, że trzeba się było chwycić za ucho, dynia za nos. Później trzeba było podać liczbę podskoków na jednej nodze (trzymając się za nos i ucho). Jacek Kosmala (wódz bandy Silniaków) chciał dać wyliczankę ucho, dynia, 125 Piotrkowi (wodzu bandy Bohaterów – obie bandy nie chciały mieć ze sobą nic wspólnego), lecz gdy ją powiedział okazało się, że to nie Piotrek wyszedł zza rogu szkoły, tylko podejrzany od początku książki balonikarz. Jak skończyła się ta historia, jak został ukarany Piotrek, tego dowiecie się już sami w książce Marii Kruger Ucho, dynia, 125!

Michalina, 11 lat

B. Kosmowska

Buba to chłopiec chory na białaczkę. Cała historia opiera się na chrześcijaństwie, lecz są takie fragmenty, które przeciwstawiają tą religię. Buba, który nie wierzył – bo tak nauczyli go rodzice – leży w szpitalu. Opiekuje się nim najlepsza „ciotka” Matylda (o której odkrył wiele tajemnic) i to właśnie ona nauczyła go chrześcijaństwa. Buba ma trudne życie. Spotyka niebieską dziewczynę, która też leży na tym samym oddziale. Rodzice nie potrafią pokazać mu, że go kochają. Odkrywa to, gdy przyjeżdżają do szpitala, dowiedzieć się, że wkrótce umrze. Cała książka przedstawiona jest w formie listów do Boga, w których wszystko opisuje. Bardzo polecam tę książkę, bo pomaga dostrzec wiele rzeczy, o których kiedyś myślałam inaczej.


Michalina, 11 lat

Skip to content