Zapraszamy Państwa do promocji czytelnictwa i włączenia się w realizację projektu #ZaczytaniPolecają! Od stycznia do grudnia 2024 roku będziemy podawać hasło na dany miesiąc, które stanowiło będzie inspirację do napisania recenzji książki.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie tutaj.
HASŁA
styczeń: “Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna” Napoleon Hill
luty: “Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie” Haruka Murakami
marzec: “Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna” ks. J. Twardowski
kwiecień: “Nie pozwól, aby wczoraj zabrało ci za dużo dzisiaj” Will Rogers
maj: “Kiedyś wiosna otworzy na ościeżaj pestki serc rozłupane na pół” Bruno Jasieński
czerwiec: “Aby marzenie mogło się spełnić, najpierw musisz zacząć marzyć” Brian Tracy
lipiec: “Lato to czas, kiedy jest zbyt gorąco, aby robić rzeczy, dla których było zbyt zimno w zimie” Mark Twain
sierpień:
wrzesień:
październik:
listopad:
grudzień:
Lipiec: “Lato to czas, kiedy jest zbyt gorąco, aby robić rzeczy, dla których było zbyt zimno w zimie” Mark Twain
S. Cameron: Światło ukryte w mroku
Sharon Cameron jest autorką powieści pt. “Światło ukryte w mroku”. Akcja powieści toczy się w Przemyślu, podczas II wojny światowej. Główna bohaterka Stefania Podgórska mieszka i pracuje u żydowskiej rodziny Diamantów. Po wkroczeniu Niemców, pracodawcy Stefanii trafiają do getta. Stefania, czyli Fusia, musi walczyć o siebie i o swoją siostrę Helenkę. Z całej rodziny Diamantów do obozu nie trafił jedynie Max, który wyskoczył z pociągu jadącego do obozu zagłady. Za pomoc Żydom groziła kara śmierci, jednak Fusia w domu przy ulicy Tatarskiej 3 udzielała pomocy trzynastu Żydom. “Trzynaście istnień w zestawieniu ze śmiercią jednego człowieka, to bilans naprawdę korzystny”- to słowa Fusi. Powieść oparta na prawdziwej historii rodziny autorki, do przeczytania której zachęcam.
K.J.
Czerwiec: “Aby marzenie mogło się spełnić, najpierw musisz zacząć marzyć” Brian Tracy
K. Robards: Winna
Karen Robards jest autorką powieści pt. „Winna”. Główna bohaterka Kate wraz ze swoimi przyjaciółmi dokonuje napadu na nocny sklep. Któreś z nastolatków postrzeliło strażnika. Nikogo nie zatrzymano, młodzi uciekli z miejsca zdarzenia. Trzynaście lat później Kate, jako prokurator spotyka w sądzie więźnia, który brał udział w napadzie na sklep i który liczy na pomoc dawnej przyjaciółki. Kate obawia się o bezpieczeństwo swoje i swojego syna, a także o utratę wszystkiego co dotychczas osiągnęła. Jak potoczyły się losy Kate? Czy uda jej się wyjść cało z opresji? Chcesz poznać los pani prokurator i jej synka to przeczytaj proszę powyższą powieść.
K.J.
A. Rybakiewicz: Złodziejka listów
„Złodziejka listów” Anny Rybakiewicz to powieść osadzona w czasach II wojny światowej. Historia młodej Żydówki Astrid, która jako jedyna ucieka z getta zostawiając najbliższą rodzinę. Od tej pory musi sama radzić sobie na wolności. Nieoczekiwanie dla niej samej zakochuje się oficerze SS – Walterze. Astrid w sposób niezrozumiały dla siebie samej zaczyna wysyłać listy, w których opisuje swoje emocje i życie codzienne. Czy dzięki tym listom, na które nie otrzymuje odpowiedzi, uda jej się przetrwać ten straszny czas, jakim jest wojna? Czy los będzie dla tych dwojga łaskawy i pozwoli im się spotkać czy wręcz przeciwnie? Jeśli tak jak ja lubicie tematykę wojenną to koniecznie przeczytajcie tą pozycję – gorąco polecam!
Mariola Nowrot
K. Janus: Mam na imię Walentyna
„Mam na imię Walentyna” Katarzyny Janus, ta książka to miód na moje serce ponieważ znaczna część fabuły rozgrywa się w Italii, kraju, który skradł moje serce pod wieloma względami. Tytułowa bohaterka traci przysłowiową głowę dla przystojnego Borysa, wdając się z nim w płomienny romans. Jednak kiedy Walentyna traci przytomność nagle trafia na Oddział Intensywnej Terapii. Przystojny Adonis ulatnia się tak szybko jak się pojawił. Wtedy pojawia się ten drugi – Marcin, stojący zawsze z boku, ale zakochany na zabój w naszej bohaterce. Czy Walentyna zapomni o Borysie, a Marcin czy będzie miał taką siłę przebicia, żeby Walentyna zwróciła na niego uwagę? Na skutek nowych okoliczności, Walentyna wyjeżdża wraz z Marcinem do pięknej i słonecznej Italii. Jednak zupełnie nieoczekiwanie znajdują się w miejscu gdzie dochodzi do trzęsienia ziemi. Czy los pozwoli im być w końcu razem? Aby się o tym przekonać zachęcam do przeczytania trzymającej w napięciu książki!
Mariola Nowrot
K. Janus: Opowiedz mi swoją historię
Moje ostatnie odkrycie czytelnicze to pióro Pani Katarzyny Janus. Polecam tą autorkę opowieści o kobietach. Dzisiaj chciałabym się skupić na książce pt. „Opowiedz mi swoją historię”. W tej powieści losy dwóch nieznanych kobiet splatają się ze sobą w bardzo dramatycznych okolicznościach. Zarówno Matyldzie, jednej z bohaterek, jak i Natalii świat wali się na głowę z dnia na dzień. Pierwsza z nich dowiaduje się, że nie jest córką swojego ojca, a kolejnego dnia odchodzi od niej mąż. Czy Matylda znajdzie w sobie taką siłę, aby zawalczyć o samą siebie? Natomiast Natalia szczęśliwie zakochana z wzajemnością w koledze z klasy, tuz przed maturą dowiaduje się, że zostaną rodzicami bliźniąt. Jednak los nie bywa łaskawy, wybranek jej serca ginie w wypadku motocyklowym. Czy po takiej traumie nasza bohaterka może się podnieść, pójść dalej i znaleźć swoją przystań? Nasze bohaterki spotykają się w szpitalu, co ich połączy? Aby się tego dowiedzieć, koniecznie sięgnij po te trzymającą w akcji lekturę!
Mariola Nowrot
A. Karpińska: Postscriptum (cykl: Pamiętaj o mnie)
Kontynuacja losów Małgosi w drugim tomie z cyklu „Pamiętaj o mnie” o znamiennym tytule „Postscriptum”. Głównej bohaterce udaje się spotkać osobiście z nadawcą listów. Czy rozwiązanie zagadki przynosi Małgosi ulgę? Główna bohaterka w przypływie nowych informacji w końcu postanawia rozwiązać krępujące ja więzy…czy Jej decyzja podzieli najbliższą rodzinę? Czy ukochane dzieci Małgosi, dla których tak wiele poświęciła, będą ja wspierały w podjętej decyzji? Czy Nasza bohaterka osiągnie pełnię szczęścia i znajdzie miłość? Anna Karpińska pisze bardzo autentycznie i ciepło o relacjach rodzinnych, tak choćby działy się tuż obok nas. Zachęcam poznania dalszych losów głównej bohaterki-Małgosi.
Mariola Nowrot
A. Karpińska: List (cykl: Pamiętaj o mnie)
Powieść Anny Karpińskiej pt. „List” to pierwszy tom cyklu „Pamiętaj o mnie”. Książka nie pozwala zapomnieć o sobie, pozostawia ślad na własne przemyślenia. Małgorzata jest wzorową mamą i przykładną żoną i córką, święci triumfy jako znana pisarka i wydawać by się mogło, że wszystko jest w najlepszym porządku. Ale czy na pewno? Na co dzień nie czuje bliskiego wsparcia ze strony najbliższych jej osób – męża i rodziców. Często zastanawia się co by było gdyby? No właśnie gdyby kiedyś podjęła inną decyzję. Jednak życie jest nieprzewidywalne i pisze różne scenariusze. Małgosia pewnego dnia otrzymuje list odręcznie napisany, w pierwszej chwili przekonana, że napisał go jeden z jej fanów. Czy na pewno? Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedzi na wiele pytań koniecznie sięgnij po tę pozycję – gorąco polecam bo warto!
Mariola Nowrot
Maj: “Kiedyś wiosna otworzy na ościeżaj pestki serc rozłupane na pół” Bruno Jasieński
H. Dikta: To nie może być prawda
Hanna Dikta jest autorką powieści “To nie może być prawda”. Główna bohaterka Małgorzata, żona lekarza Marcina jest szczęśliwą mężatką. Przyjaciółka z czasów studiów jest jej powiernicą i traktuje ją jak siostrę. Spokojne dotąd życie Małgorzaty burzy spotkanie z Krzysztofem, byłym kochankiem i wykładowcą uczelnianym, na które udaje się ze swoją przyjaciółką. Krzysztof prosi o jeszcze jedno spotkanie. Jaką tajemnicę przekazuje Małgorzacie Krzysztof? Jak zmieni się jej życie? Jeżeli chcesz poznać dalsze losy bohaterki, to zapraszam do przeczytania powieści.
K.J.
Kwiecień: “Nie pozwól, aby wczoraj zabrało ci za dużo dzisiaj” Will Rogers
J. Tekieli: Topniejące serce
Joanna Tekieli jest autorką powieści pt. ”Topniejące serce”. Główna bohaterka Maja poznaje przystojnego Roma. Zakochuje się w nim i mimo braku akceptacji rodziców wychodzi za niego za mąż zrywając wszelkie więzi z rodziną. Szczęśliwi małżonkowie doczekali się trzech dziewczynek. Jak to w życiu bywa, sielanka nie może trwać wiecznie. Podczas powrotu do domu z rodzinnej wycieczki ginie ojciec. Maja pozostaje z trójką dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Czy samotna matka poradzi sobie ze wszystkimi problemami, także finansowymi? Czy rodzice zmienią swoje podejście do zmarłego zięcia i jego romskich dzieci? Jakie wydarzenie wpłynie na zmiany w życiu Mai? Zapraszam do przeczytania powyższej powieści.
K.J.
B. Wysoczańska: Cena wolności
Barbara Wysoczańska jest autorką powieści pt. ”Cena wolności”. Akcja powieści toczy się na początku XX wieku. Główna bohaterka Klara Tyszkowska studiuje na tajnym Latającym Uniwersytecie i pisze artykuły dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z Jędrzejem, synem warszawskiego fabrykanta. Klara jest zagorzałą aktywistką i feministką. Polacy walczą o niepodległość, nie mogą mówić publicznie po polsku, nie ma miejsca na prawa kobiet. Życie Klary biegnie w miarę spokojnie do momentu gdy spotyka rosyjskiego kapitana Aleksandra. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim w Warszawie płaci wysoką cenę za swoją miłość i niezależność. Czy Klara uratuje Jędrzeja? Czy będzie szczęśliwą matką? Czy wyjdzie za Aleksandra? Chcąc uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania przeczytaj proszę Czytelniku tę powieść do czego Cię serdecznie zapraszam.
K.J.
E. Świętek: Cykl Spacer Aleją Róż
Edyta Świętek jest autorką serii powieści pt. ”Spacer Aleją Róż”. Pięć tomów: I–Cień burzowych chmur, II–Łąki kwitnące purpurą, III–Drzewa szumiące nadzieją, IV-Szarość miejskich mgieł, V-Powiew ciepłego wiatru, opisuje dzieje rodziny Szymczaków i Pawłowskich począwszy od 1949 roku. Dotychczasowi, zamożni gospodarze małopolskiej wsi Pawlice, tracą swoje gospodarstwa na skutek przeprowadzonej reformy rolnej. We wsi powstaje spółdzielnia rolnicza. Wobec braku perspektyw, najstarszy syn Szymczaków, Bronek postanawia szukać szczęścia w powstającej Nowej Hucie. Powstają nowe domy, przeludnione baraki, kwitnie hazard, a sprawiedliwość jest wymierzana na własną rękę. Robotnicy walczą z władzą, dochodzi do krwawych starć z Milicją i ZOMO. Na tle historycznych wydarzeń autorka opisuje dzieje kolejnego pokolenia rodziny Szymczaków.
K.J.
Marzec: “Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna” ks. J. Twardowski
W. Chmielarz: Prosta sprawa, Dług honorowy (cykl: Bezimienny)
“Prosta sprawa” i “Dług honorowy” to powieści Wojciecha Chmielarza z cyklu “Bezimienny”. To historia bezimiennego bohatera, który niezależnie jakich metod używa, chce ukarać osoby pastwiące się nad słabszymi i bezbronnymi. Lektura ta od samego początku jest tak wciągająca, że nie można się od niej oderwać i czyta się ją na jednym wdechu. Pomimo, że głównego bohatera nie znamy, uważny czytelnik jest w stanie dostrzec, że to człowiek honorowy, inteligentny i logicznie myślący. Przede wszystkim to osoba, która nie rzuca słów na wiatr i zawsze niezależnie od okoliczności dotrzymuje danego słowa. Czytając książkę możemy wywnioskować, że mimo różnych okresów w życiu, “wzlotów i upadków”, nie zapominał on o słabszych i potrzebujących pomocy. Powieści te skłaniają do myślenia i zastanowienia się jak skomplikowaną psychikę ma człowiek i do czego mogą doprowadzić poczucie niesprawiedliwości i narastającą frustracja. Serdecznie polecam przeczytanie tych powieści. Na pewno nie będziecie żałować.
Ewa P.
N. Vujicic: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń
Autor tej książki przyszedł na świat bez rąk i nóg. Rodzice doznali szoku, ale gdy się otrząsnęli dali mu światło wiary i najprawdziwszej miłości, twardą szkołę trudu i samozaparcia. Burzy stereotypy o niepełnosprawności. To piękna książka o sile człowieka, która drzemie w jego sercu. To nie liczba rąk i nóg decyduje o naszej sile, ale to co mamy w głowie. Gorąco polecam.
U.F.
ks. P. Pawlukiewicz: Nadzieja nigdy nie umiera
Ks. Piotr Pawlukiewicz to kapłan, który swoimi słowami trafiał prosto w serca, nawet te, w których jest zwątpienie. Nie bał się łamać schematów i objaśniał teologiczne zawiłości z własnym sobie humorem. Pokazuje jak odnaleźć nadzieję i sens, zawsze i mimo wszystko. Polecam.
U.F.
A. Sawicka: Zapisane w sercu
Agata Sawicka jest autorką powieści „Zapisane w sercu”. Główna bohaterka Ela z ciekawością słuchała opowieści dziadka Kajetana. Ela mieszkała na Dolnym Śląsku, a jej przodkowie pochodzili z Wołynia. Za sprawą odnalezionego pamiętnika, którego autorką była Helena Siedlecka, Ela chciała poznać losy swoich przodków. Pojechała do Łucka. Podczas podróży poznała młodego Ukraińca Semko, który był dla Eli przewodnikiem. Dzięki zapiskom pamiętnika Ela poznała losy trzech dziewcząt: Polki, Ukrainki i Żydówki. Akcja powieści to lata 1942-1944, miejsce Wołyń. Okres dramatycznych wydarzeń i bardzo trudnych wyborów przewija się przez karty powieści. Polecam przeczytanie tej powieści.
K.J.
A. Przybyłek: Miłość spółka z o. o.
Agata Przybyłek jest autorką powieści pt. ”Miłość spółka z o. o.”. Młode małżeństwo, Maja i Konrad kupują stary dom do remontu, z dala od miejskiego gwaru. Brat Mai, Adam jest dyrektorem firmy. Zatrudnienie w niej znajdują także Maja i Konrad oraz żona Adama, Zosia. Wszyscy starają się, by firma uzyskiwała coraz lepsze wyniki. Konkurencja nie śpi i zapowiada wprowadzenie na rynek nowego produktu. Pieniądze i chęć triumfu zaślepiają Adama. Działania rodziców Konrada nie podobają się Mai. Do remontowanego domu wprowadzają się, deklarując pomoc. Czy rodzice pozwalają żyć swoim dorosłym dzieciom? Czy pieniądz w życiu jest najważniejszy? Na te i inne pytania uzyskasz Czytelniku odpowiedź po przeczytaniu tej powieści, do czego zapraszam.
K.J.
Luty: “Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie” Haruka Murakami
K. Hannah: Powrót do domu
Kristin Hannah jest autorką nowej powieści pt. “Powrót do domu”. Madelaine i Angel są młodymi, zakochanymi w sobie ludźmi. Wychowują się w niepełnych rodzinach. Gdy pojawia się “problem” Angel ucieka z życia Mad. Z pomocą przychodzi brat Angela, Francis. Otacza opieką Mad jak i jej córeczkę Lin, która nigdy nie poznała swojego ojca, o co ciągle ma żal do matki. Matka , doświadczona kardiolog i ksiądz Francis starają się chronić dorastającą Lin. Czy Lin pozna swojego ojca, a Mad odzyska utraconą miłość? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu powieści, do czego serdecznie zapraszam.
K.J.
K. Michalak: Saga Przytulna (4 tomy)
Katarzyna Michalak jest autorką 4 tomowej sagi: ”Wiosna, Lato, Jesień i Zima w Przytulnej”. Trzy pokolenia rodziny Gawroszów: dziadkowie, rodzice i ich czworo dzieci. Zgodna rodzinka, jednak każdy z jej członków skrywa jakieś tajemnice. Poza tym, wyróżnia ich jeszcze to, że wszystkie imiona całej rodzinki zaczynają się na literą A. Matka nauczycielka, niby otrzymuje spadek i przeprowadzają się do wielkiej posiadłości, która wymaga kapitalnego remontu. Ojciec, zasłużony strażak, wiecznie na dyżurach i ich dwie pary bliźniaków. Łączy ich dom, uczucia i wzajemna troska o siebie. Wiele zwrotów akcji, ciągle się coś dzieje, na pozór zwyczajna rodzinka, ale czy aby na pewno? Chcesz poznać ich losy? Przeczytaj proszę nową sagę, do czego Cię zapraszam.
K.J.
M. Krauze: Ostatnia wiadomość
Magdalena Krauze jest autorką powieści pt. ”Ostatnia wiadomość”. Jagoda i Przemek są małżeństwem z ponad dwudziestoletnim stażem. Dorosłe dzieci wyfrunęły już z domu. Małżonkowie zaczynają się oddalać od siebie. Walkę o przywrócenie dawnego zainteresowania swą osobą rozpoczyna Jagoda. Mimo podejmowanych wysiłków, nic się nie zmienia. Mąż „idzie” w sport i rekreację. Jagoda, za namową przyjaciółki zagospodarowuje swoje popołudnia także poza domem. Poznaje Jacka, który powoli zaczyna zastępować męża. Podsłuchana rozmowa Przemka z trenerem utwierdza Jagodę w przekonaniu, że nadeszła pora rozstania. Co wstrząsnęło Jagodą? Jaki sekret ukrywał Przemek? Czy dalej pozostaną małżeństwem? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu tej powieści, do czego zapraszam.
K.J.
K. Hannah: Na domowym froncie
Kristin Hannah jest autorką powieści pt. ”Na domowym froncie”. Jolene z mężem Michaelem i dwójką dzieci Betsy i Lulu są kochającą się rodziną. Joele jest żołnierką, pilotką śmigłowca. Jej mąż, po śmierci ojca obecnie samodzielnie prowadzi kancelarię adwokacką. Mąż nigdy nie zaakceptował zamiłowania żony do lotnictwa. W sąsiedztwie małżonków mieszka przyjaciółka Jolene, Tami, także żołnierka, z którą Jolene ma bardzo dobry kontakt. Nadszedł moment, w którym żołnierki otrzymały powołanie na wojnę do Iraku. Dotychczas poświęcający się wyłącznie pracy Michael musiał zrewidować swoje potrzeby. Należało zająć się domem i dziećmi, w czym nieodzowna okazała się pomoc jego matki. Na froncie giną ludzie. Jest także wielu rannych. Jak potoczyły się losy żołnierek? Jak prowadzona w kancelarii sprawa okazała się pomocną w powrocie do zdrowia naszej bohaterki? Na te i inne pytania można uzyskać odpowiedź czytając powieść, do czego serdecznie zapraszam.
K.J.
Styczeń: “Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna” Napoleon Hill
A. Przybyłek: Nic piękniejszego od miłości
Agata Przybyłek jest autorką powieści pt. “Nic piękniejszego od miłości”. Główny bohater Orest ucieka z miasta na bezludzie. Człowiek po przejściach zamyka się w swoim świecie. Były policjant zatrudnia się dorywczo u właściciela żwirowni. Zna tylko drogę do sklepu i do pracy. W tej samej wsi, w patologicznej rodzinie mieszka Lena, maturzystka, która marzy by uciec stąd jak najszybciej. W jej rodzinie dzieje się źle. Ponieważ miejscowość jest mała, to wszyscy się znają. Dochodzi do spotkania żony właściciela żwirowni z Orestem, a także i z Leną. Co z tych spotkań wyniknie? Jakie będą koleje losu Leny? Pełne refleksji historie bohaterów winny Cię zachęcić Czytelniku do przeczytania tej książki.
K.J.
A. Krasińska: W objęciach nazisty, W objęciach niewoli, W objęciach mroku (cykl: Trylogia gdańska)
Aneta Krasińska jest autorką trylogii o niemieckiej rodzinie Wittów. Tom I-szy “W objęciach nazisty”, tom II – “W objęciach niewoli”, tom III “W objęciach mroku”. Akcja powieści toczy się w Wolnym Mieście Gdańsku. Ludność polska, żydowska i kaszubska są mocno prześladowane. Główna bohaterka Nela Witt oraz jej młodszy brat Tomas w przeciwieństwie do swoich rodziców i starszego brata Franka, mają odmienne poglądy na akcje organizowane przez nazistów. Nela zakochana w przedsiębiorczym Niemcu poznaje Iwa. Czy dojdzie do ślubu Neli z Wilhelmem, jak potoczą się losy Iwa po jego aresztowaniu? Czy Nela i Tomas uwolnią uwięzionego Iwa? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu tej trylogii, do czego Cię serdecznie zapraszam.
K.J.
G. Gargaś: Kiedyś się odnajdziemy, Zawsze będziemy razem, Nigdy Cię nie zapomnę (cykl: Saga Dobrzyńskich)
Gabriela Gargaś jest autorką III tomowej powieści: tom I – Kiedyś się odnajdziemy, tom II – Zawsze będziemy razem, tom III – Nigdy cię nie zapomnę. Akcja powieści toczy się na Wołyniu. Żyjący obok siebie Ukraińcy i Polacy wspierają się. Główną bohaterką jest Janka, która ucieka z rodzinnego domu zostawiając obcym ludziom swoją młodszą siostrę. Czy ją kiedyś odnajdzie, gdzie i po ilu latach? W książkach przewija sie motyw historyczny. Okrucieństwo i brak wrażliwości na ludzką krzywdę zajmują wiele miejsca w powieściach. Książki są o miłości, cierpieniu, stracie i bólu czterech pokoleń. Polecam przeczytanie powyższych powieści.
K.J.
B. Wysoczańska: Narzeczona nazisty
Barbara Wysoczańska jest autorką powieści pt. “Narzeczona nazisty”. Bohaterka Hania, studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa bogatej niemieckiej hrabiny. Hrabina często przyjeżdża do Gdańska, gdzie zawsze towarzyszy jej Hania. Należy wspomnieć, że akcja powieści toczy się tuż przed II wojną światową. Hrabina ma przystojnego, dobrze wychowanego wnuka, w którym Hania zakochuje się, mimo że jest zaręczona z Władkiem. Częste podróże Hani do Niemiec zbliżają Polkę i Niemca. Rodzina Hani jest przeciwna temu związkowi, ta jednak wybiera Johanna. Rosnący w siłę nazizm ogarnia całe Niemcy. Hania wkracza na niemieckie salony i poznaje największych przywódców III Rzeszy. Zostaje także szpiegiem. Tych dwoje młodych ludzi walczy o swoją miłość stojąc po dwóch stronach barykady. Książkę się dosłownie “pochłania”, czytając ją. Serdecznie zapraszam do jej wypożyczenia i przeczytania.
K.J.
G. Kaufmann: Krawcowa z Paryża
Georgia Kaufmann jest autorką powieści pt. “Krawcowa z Paryża”. Główną bohaterką jest Rosa. Akcja powieści toczy się w okresie II wojny. Przykre doświadczenie życiowe zmusiło ją do opuszczenia rodzinnego domu. Bez grosza przy duszy, z dwoma zmianami ubrania, w odrapanej walizeczce wyrusza w poszukiwaniu lepszego życia. Dzięki własnemu uporowi i ciężkiej pracy powoli, ale skutecznie poprawia swoją sytuację życiową. Dociera do świata mody. Umie projektować i szyć. Tworzy kreacje, którymi zachwycają się bogate kobiety. Spotyka fascynujących mężczyzn: Christiana Diora, chemika Charlesa, muzyka Izzyego, dewelopera Jima. Poznaje miłość swojego życia, ale na drodze do szczęścia przeszkodą jest przeszłość. Czy siła i determinacja Rosy pokonają przeszkody? Książka “wciąga”. Serdecznie polecam jej przeczytanie.
K.J.
M. Lee: Dom przy Parku Książąt
Maureen Lee jest autorką powieści “Dom przy Parku Książąt”. Olivia Jones będąc panienką, urodziła dziewczynkę, którą od razu jej ojciec oddał do klasztoru, chcąc uniknąć skandalu. Mała Ruby, bo tak miała na imię dziewczynka, bardzo nie lubiła wszystkich prac domowych: prania, prasowania, sprzątania i gotowania. Życie spłatało jej jednak wielkiego figla i wszystko to czego nie znosiła, przyszło jej wykonywać. Gdy była już panienką, matka klasztorna powierzyła opiekę nad Ruby swojej siostrze. Życie Ruby uległo gwałtownej zmianie. Jak potoczyły się losy Ruby? Czy mimo wielu przeciwności pokonała wszelkie trudności? Chcesz poznać losy bohaterki, przeczytaj proszę powyższą powieść.
K.J.