Janusz Błasiak

Autor o sobie:

Błasiak Janusz „Jano” urodzony w Palmową Niedzielę 1965 roku. Ślązak z krwi i kości, a z serca i zamieszkania wyrzanin. Z pasji tworzenia zapisuje swe przemyślenia śląskim słowem, kultywuje śląską mowę, która jak twierdzi – jest niezwykle poetycka.

Wpatrzony w twórczość Ligonia, Morcinka, Janoscha czy ostatnimi czasy Twardocha, nieśmiało próbuje z nimi współgrać. Pragnie jak oni uchronić od zapomnienia pisane gwarą słowo, zawierające w sobie śląską kulturę.

Z powodzeniem bierze udział w różnych konkursach literackich owocujących wyróżnieniem, przykładowo w organizowanym przez Bibliotekę Mikołowską „Napiszymy to po naszymu” za opowiadanie „Wyry” (II edycja) i pierwszą nagrodą za „Moja pszepszono…” (V edycja), uzyskał również wyróżnienie w Strumieńskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. E Michalskiej. Ostatnio wyciągnął ze swej szuflady i pokazał otoczeniu westernowo-śląską powiastkę „ Nazod” oraz wyrsko-gostyńskie „Godki Starzika Fuloły”, aktualnie tłumaczy na śląski narodową epopeję.

Myśl Goethego iż „czas jest także żywiołem” odczytuje w jeden sposób – można dać się mu zabrać, lecz nie warto oddawać w całkowity niebyt, bo warto przecież za pomocą słowa przechować wartość naszej kultury, którą owy czas co prawda potrafi nadgryźć, ale nie zniszczyć.

#30lecieGminyWyry
#GodkiStarzikaFuloły
#30lecieGBPWyry

Piękne wydanie książki pisanej (i czytanej, dzięki użyciu kodów QR) gwarą śląską przez Janusza Błasiaka z ilustracjami Eugeniusza Pukały.

Godki Starzika Fuloły – książka

20 października 2021 roku w Bibliotece w Gostyni odbyło się spotkanie autorskie z udziałem Janusza Błasiaka – obszerna relacja została przedstawiona przez Patryka Filę na Gostyńśląska.pl:
By nie zapomnieć o tej mowie i o tych miejscach – „Godki Starzika Fuloły”

Z inicjatywy Czytelników powstaje przy naszej Bibliotece Klub Miłośników Gwary Śląskiej – pierwsze spotkanie zaplanowane zostało na dzień 19 listopada 2021 roku na godz. 16:30 w Bibliotece w Wyrach. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu naprzemiennie – raz w Bibliotece w Wyrach, raz w Gostyni.
Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wyr i Gostyni, którzy chcą “pogodać po naszymu, czyli po śląsku”

Skip to content