NCz 2022

Zaproszenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do włączenia się w obchody Narodowego Czytania 

Tekst wybranych ballad Adama Mickiewicza

file:///C:/Users/biblioteka/Downloads/Ballady%20i%20romanse-1.pdf

Od kilku już lat z początkiem września niesie się w całej Rzeczpospolitej „Narodowe Czytanie”. Bowiem pierwsze, z inicjatywy Prezydenta RP, zorganizowano w 2012 roku a czytano wówczas “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Obecnie, w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszamy do lektury kolejnych utworów wieszcza – “Ballad i romansów”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach wspólnie z Klubem Seniora w Wyrach, przygotowały program wspólnego czytania już na piątek drugiego września.

Po odczytaniu okolicznościowego listu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i krótkim wprowadzeniu przez bibliotekarkę o metaforycznym stosunku Adama Mickiewicza do świata oraz o realiach i motywach historyczno- obyczajowych tej poezji, przyszedł czas na trzy ballady.   „Romantyczność”, „Świteziankę” i „Panią Twardowską”, przeczytaliśmy z podziałem na role, zastanawiając się jednocześnie nad baśniowością, tajemniczością, grozą i dylematami moralnymi zawartymi w tych utworach.

Obejrzeliśmy także filmowo-artystyczne interpretacje innych ballad Adama Mickiewicza – „ Lilije” i „Świteź”.

Spotkanie zakończyliśmy wysłuchaniem ballad „Powrót Taty” i „To Lubię” w aranżacji i wykonaniu Kuby Michalskiego.

W Bibliotece w Gostyni wspólne czytanie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza odbyło się 7 września we współpracy z Klubem Senior+.

Skip to content