Akcja Żonkile

#AkcjaŻonkile
#ŁączyNasPamięć

Żonkile 2023

19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającą to wydarzenie obchodziliśmy wspólnie z Klubem Seniora “Dobry czas” i Bronisławą Jeske – Cybulską z Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Nasz gość przybliżył historię rodziny Maxa Weisslera, kupca i właściciela sklepu na rynku w Mikołowie od roku 1896, którego protoplastą był karczmarz z Zawiści Alexander Weissler.
 

Zachęcamy do aktywnego włączenia się.

 

 

Żonkile 2022

19 kwietnia 2022 r. przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia w całej Polsce Muzeum POLIN zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Tematem przewodnim tej jubileuszowej 10 edycji akcji jest miłość.
Z tej okazji gościem Biblioteki w Wyrach i Klubu Seniora była Bronisława Jeske – Cybulska z Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, która przybliżyła nam historię społeczności żydowskiej w Mikołowie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek ze zbiorów biblioteki związana z historią powstania w getcie warszawskim. Seniorzy wykonali również papierowe żonkile, symbole akcji.

Zachęcamy do zapoznania się z bogata ofertą edukacyjną przygotowaną na tegoroczne obchody:

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021

Biblioteka zaprasza do włączenia się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim.
Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN @polinmuseum https://polin.pl/…/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki…

Program wydarzeń edukacyjnych: http://bit.ly/zonkile_program

W akcji brali udział Seniorzy z Klubu Senior+
Panie wykonały żonkile – symbole akcji.

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#KsiązkiDlaDzieci

„Wiem, że to trudne, ale tak to już jest, że gorzkie lekarstwa i dobre rady tym lepiej pomagają, im trudniej je przełknąć.” – Anna Czerwińska-Rydel, „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”.

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#KsiązkiDlaDorosłych

„Nawet najgorsze zło nie jest wystarczająco potężne, by całkiem zdusić w ludziach dobroć, nadzieję i miłość.” – Kelly Rimmer, „Tego ci nie powiedziałam”.

„Bądźmy szczerzy […] My, którzy ocaleliśmy z Zagłady, może i wyglądamy jak normalni ludzie, ale.. Prawdę mówiąc, nie możemy być normalni.” – David Serrano Blanquer, „Dziewczynka z walizki”.

„To nieprawda, że istnieje tylko jedno zakończenie, jedna odpowiedź, że tylko jedna osoba może nas uszczęśliwić lub przeciwnie – zranić. Być może każdy ma szansę zacząć od nowa. Stać się zupełnie innym człowiekiem.” – Jillian Cantor, „Stracony list”.

#BibliotekaWyryNaszezbioryPolecamyZapraszamy#KsiązkiDlaDorosłych

„W głębi człowieka jest wiele zła i zwierzęcych instynktów. Wychodzą one na jaw, gdy mogą się bez przeszkód rozwijać.” – Władysław Szpilman, „Pianista”.

„Człowiek jest niedoskonałą istotą. Może będzie lepszy w następnej mutacji, przydzielą mu więcej szarych komórek, ale na razie jest bardzo podatny na nienawiść.” -Marek Edelman. Witold Bereś, „Marek Edelman. Życie. Po prostu”.

„Bardzo często działacze Żegoty nie informowali ludzi, od których na przykład otrzymywali papiery, dla kogo je biorą. Lokowali kobiety czy dzieci, niekoniecznie uprzytomniając osobom zainteresowanym, kogo lokują, zwłaszcza gdy dana osoba miała powierzchność pozwalającą na jakiekolwiek złudzenia. Nie wszyscy ludzie, którzy Radzie pomagali, wiedzieli że pomagają Żydom. Bądźmy w tej sprawie ściśli i obiektywni. Łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowywania skrzyni broni niż jednego Żyda. Chociaż to była śmierć i to była śmierć.” – Anna Krystyna Bikont, „Sendlerowa. W ukryciu”.

„Tak bardzo się cieszymy, że z jedenastu tysięcy >Sprawiedliwych< aż cztery tysiące to Polacy. Czy to dużo, czy mało, jeśli przed wojną było 25 milionów Polaków? Nie mamy się czym chwalić, raczej winniśmy czuć zażenowanie. Jest i był antysemityzm. W czasie wojny byli tacy, którzy się cieszyli, że Hitler robi za nas brudną robotę.” – Anna Krystyna Bikont, „Sendlerowa. W ukryciu”.

#AkcjaŻonkile#ŁączyNasPamięć#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#KsiążkiDlaDorosłych

“Można również spytać, dlaczego Zachód nie pomagał Żydom. Przecież jeszcze w marcu 1942 roku za pośrednictwem AK wyszły z getta do Londynu informacje na temat obozu zagłady w Chełmnie nad Narem, a potem kolejne – o Treblince z planami obozu naszkicowanymi przez uciekinierów.” Witold Bereś, Krzysztof Burnetko: Marek Edelman. Życie. Po prostu. “

Na wielu spotkaniach autorskich czytelnicy zadają mi różne szczegółowe pytania dotyczące okoliczności ratowania żydowskich dzieci na tak ogromna skalę. Przekazywałam je pani Irenie. Zawsze ją interesowało, jak ludzie reagują na tę opowieść. Na wiele pytań nie ma dobrych odpowiedzi.” Anna Mieszkowska: Dzieci Ireny Sendlerowej.

#AkcjaŻonkile#ŁączyNasPamięć#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#KsiążkiDlaDorosłych

“Wspomnienia wracają wyłącznie w moich snach. Ale ja nie chcę wiedzieć na temat mojej przeszłości. Całe życie walczyłam ze wspomnieniami. Pogrzebałam mój smutek głęboko w ciemnej komorze mego serca. “Roma Ligocka: dziewczynka w czerwonym płaszczyku.”

A ja pozwalam łzom płynąć. Płaczę i płaczę, aż Maks kładzie się przy nas i obejmuje nas ramieniem. Płaczę, bo nic nie jest tak jak powinno być. Płaczę, bo nigdy jeszcze nie czułam takiej bezradności. Płaczę, bo po raz pierwszy od początku wojny mam ochotę się poddać. “Sharon Cameron: Światło ukryte w mroku.”

Żydzi tyle stracili – w zasadzie wszystko. Zostali wysiedlenie, odizolowani, pozamykani w obozach pracy. Obowiązywała ich godzina policyjna. Choć rzeczywiście listy wolno im było wysyłać. Wizyta na poczcie nie mogła być pretekstem do aresztowania. “Jillian Cantor: Stracony list.”
“Jeden strach następuje po drugim. Kiedy to się skończy?”Anne Frank: Dziennik

#AkcjaŻonkile#ŁączyNasPamięć#BibliotekaGostyńNaszezbioryPolecamyZapraszamy#KsiążkiDlaDorosłych

“Miał już odejść do swojej straszliwej pracy, gdy Milena go zatrzymała:- Jak tam jest? Za płotem? Podniósł na nią wzrok. Jeszcze dzisiejszego ranka mógł być szczęśliwym człowiekiem. Teraz po pytaniu Mileny, zrozumiał, że niewiedza jest miarą szczęścia. W tej chwili wyraz jego oczu wydał się jej odrobinę ludzki.- Pani tego nie chciałaby wiedzieć – odrzekł cicho. – Pani tego nie zrozumie.”
Wojciech Dutka: Czerń i purpura.

“Wyobrażać to sobie można na tysiąc sposobów, opisywać na jeszcze więcej, a między Hildą Widerą i Wilhelmem Jenikem wydarzyło się tamtego dnia to, co się wydarzyć musiało. Spełnienie. W zamian ona dostała od niego w prezencie wspomnienia, które miały ogrzewać ją i pocieszać w złym czasie, a on od niej dostał… Cóż.”
Justyna Wydra: Zaniemówienie.

“Przez cały luty niebo płakało śniegiem, a potem nastał mroźny, bezlitosny marzec. Adele nie była zaskoczona. Monotonna kadencja śmierci oraz wygrywane dzień po dniu requiem sprawiły, że nie umiała sobie wyobrazić, iż coś tak normalnego jak ciepłe słońce ma szansę się jeszcze kiedyś przebić przez chmury.”
Cristy Cambron: Motyl i skrzypce.

” – Powiedziała mi: “Dobro zwycięża Leonie… nawet tutaj”. Nawet w piekle, z którego uciekliśmy. Powiedziała: “Dobrze wykorzystaj swoje życie. Choćby ze względu na mnie”. Posłuchałem jej.”
Andrew Gross: Ocalić jednego.

Skip to content