Recenzje Dz i M 2022

Październik

D. Terakowska: Tam gdzie spadają anioły

Książka Doroty Terakowskiej zatytułowana „Tam gdzie spadają Anioły” jest naprawdę piękna, wzruszająca i wprost przemawiająca do ludzkiego serca. Powieść ta zawiera oryginalny pomysł na ciekawą historię. Moim zdaniem lektura ta jest jednym z najlepszych dzieł autorki. Książka opowiada o pięcioletniej Ewie, która spotyka lecące po niebie Anioły. Bohaterka zauważa, że wśród nich są również Czarne Anioły, które walczyłyz Białymi. Gdy Czarne Anioły wygrywają, dziewczynka zaczyna niespodziewanie chorować, przydarzają się jej  różne nieszczęśliwe wypadki. Rodzice dziewczynki zawsze byli bardzo zajęci swoimi sprawami, nie mieli dla niej wiele czasu. Teraz to sobie uświadamiają i starają się nadrobić stracone lata. Dlatego gdy babcia ma przypuszczenia, że dziewczynka straciła swojego Anioła Stróża, chcą jej pomóc za wszelką cenę. W międzyczasie w miasteczku pojawia się tajemniczy bezdomny, który jest uznawany za niedorozwiniętego niemowę. Tylko Ewa z nim rozmawia. Czy podejrzany przybysz ma coś wspólnego ze złym zdrowiem dziewczynki? Czy Ewie oraz jej rodzinie uda się ocalić życie Anioła? Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu książki. Moim zdaniem ta opowieść jest niezwykła. Potrafi wzruszyć, a zarazem wywołać uśmiech na twarzy oraz wznieca wiarę w to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a co jest najważniejsze. Serdecznie ją każdemu polecam i zachęcam do lektury.

Beata Kawała, klasa 6a SP Wyry

Sierpień

“Lato na Rodos”

K. Ryrych: Lato na Rodos

Bohaterem książki  nie jest zwykły chłopiec – mieszka w swoim małym domku, czyli bańce mydlanej. Świat dla niego wydaje się zbyt niebezpieczny, by po prostu na nim chodzić. W bańce czuje się bezpiecznie. Nie lubi  przytulania i nikogo stara się nie dotykać. Jego przyjaciel też nie jest normalnym chłopcem. Turen każde zdanie rozpoczyna od Uh-duch-duch. Obaj chłopcy codziennie spotykają się, uczą się pływać i poznają wielu  fajnych ludzi. Ale czy na pewno uda im się razem pooglądać zaćmienie księżyca o dwunastej w nocy?Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce.

Michalina 10 lat

“Zakochany kundel”

W. Disney: Zakochany kundel

To książka o dwóch psach, kundelku i jego koledze. Kundelek zakochał się w przyjacielu od pierwszego wejrzenia, lecz nie od razu to okazywał. Ten drugi pies nie od razu zakochał się w kundelku. Dopiero po długim czasie rozmów i przygód poczuł, że jest zakochany. Przyjaciele zawsze sobie pomagali i gdy tylko było to możliwe spędzali ze sobą jak najwięcej czasu. Jeśli chcecie poznać wszystkie przygody kundelka i drugiego pieska koniecznie musicie sięgnąć po tą książkę.

Michalina 10 lat

“Dlaczego hipopotam jest gruby?”

D. Sumińska: Dlaczego hipopotam jest gruby?

Ta książka składa się z pytań i odpowiedzi. Skąd się biorą burze i pioruny? Dlaczego psy nie wstydzą się siusiać na trawnik przy ludziach? Dlaczego leniwiec jest leniwy? Czemu koty mają sierść a psy nie? Jeżeli masz jakieś pytanie, odpowiedź dostaniesz w tej książeczce.

Michalina 10 lat

Maj

“Z przysłowiami za pan brat”

R. Piątkowska: Z przysłowiami za pan brat

W książce poznajemy niektóre przysłowia. Autor tłumaczy nam ich znaczenie. Są to historie, które się już zdarzyły. Niektóre z nich to: Jak Zabłocki wyszedł na mydle, gdyby kózka nie skakała toby nóżki nie złamała, mydlić komuś oczy… Są to naprawdę ciekawe historie – warto je przeczytać.

Michalina 10 lat

“Przyjaciele zwierząt. Bajki o empatii” T. 1

J. Berendt, A. Ryfczyńska: Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii

Ta książka jest o Bibi – Żyrafie z kopytami, długą szyją i plamkami na futrze. Ale Bibi nie jest zwykłą żyrafą. Mieszka daleko od sawanny w „Leśnym Zakątku”. Ubiera się tak jak my, zimą szalik, a latem kapelusz. Ma tu wielu przyjaciół, ale ma też najlepszego przyjaciela: Szakala Zenona. Tłumaczy swoim przyjaciołom jak ważna jest empatia, zaufanie, porozumienie, współpraca i dobra zabawa. Jeżeli jesteście ciekawi przygód tej żyrafy i jej przyjaciół, koniecznie zajrzyjcie do tej książki.

Michalina 10 lat

“Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”

E. Jodko – Kula: Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej

Są to opowiadania o naszych smutkach, złościach i strachach. O ohydnym robaku – Glizdonie – chrumaku, który chrumka Ci do ucha, ale z kieszonki wygląda miś – ratowniś. Jeżeli Ty tez masz jakieś chrumaki przeczytaj te książkę sam.

Michalina 10 lat

“Wszystkie kolory świata”

“Wszystkie kolory świata”

Książka o kolorach świata: o tęczy, o białej wiewiórce, o smoku w kolorach tęczy, o miasteczku, o oknie i o wiele innych. Niektóre smutne, niektóre wesołe jak to w życiu, ale wszystkie mają dobre zakończenia.

Michalina 10 lat

“Filip, lis i magia słów”

E. Zubrzycka: Filip, lis i magia słów

Zajączek Filip jest coraz bardziej samodzielny. Rodzice Filipa grają z nim w grę: JA JESTEM. Pewnego dnia Filip zniknął. Wpadł do wielkiej dziury, z której nie umiał się wydostać. Ale nie wpadł tam sam. Wpadł tam ze swoim największym wrogiem. Lis nie miał złych zamiarów. A jaki był finał tej historii dowiecie się z książki.

Michalina 10 lat

Marzec

“Jedyny i Niepowtarzalny Ivan”

K. Applegate: Jedyny i Niepowtarzalny Ivan

Jest to pierwsza część serii książek. Ivan, kiedyś był malutkim gorylem i mieszkał w domu. Lecz rósł i nie mógł już tam mieszkać. Pan, który mieszkał z gorylem stwierdził, że goryl nie może dłużej mieszkać w domu, ale nie chce też, się z nim rozstawać. Goryl rósł i mieszkał gdzie indziej… Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody miał goryl Ivan koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Ryży Placek i trzynastu zbójców”

J. Tetter: Ryży Placek i trzynastu zbójców

Jest to historia o kotach. A było to tak: pewnego razu trzynastu zbójów dowiedziało się, że na ich terenie wprowadziła się jakaś rodzina kotów. Chcieli ich przegonić, lecz przeszkodził im w tym Ryży Placek i jego bliźniak Puszek. Zbójcy chcieli pokonać Ryżego Placka i jego bliźniaka. Okazało się jednak, że było na odwrót… jeżeli chcecie się dowiedzieć jak Ryży Placek i jego bliźniak pokonali trzynastu zbójów koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Jeden Michał – sto kłopotów”

I. Landau: Jeden Michał – sto kłopotów

To jest książka pełna zamieszania. Mylą się w niej i dorośli i dzieci. Ta książka bardzo mi się spodobała, ponieważ strasznie lubię książki, w których dużo się dzieje, książki pełne zmartwienia, smutku, zamyślenia ale i radości (tak jak w życiu). Jeżeli wy także uwielbiacie książki pełne niespodzianek, to nie będziecie się nudzili czytając o Michale.

Michalina 9 lat

“Wakacje w wielki mieście”

M. Pałasz: Wakacje w wielkim mieście

Bąbel mieszkał w wielkim mieście, w którym zazwyczaj było cichutko. Lecz pewnego razu pewna kura zaczęła  głośno gdakać… lecz to nie koniec… Akurat przez półtora miesiąca zaczęła się budowa ulicy i nowa koleżanka (która nie miała być koleżanką) wprowadziła się do bloku obok. Mama bąbla nie wytrzymała tego hałasu i wprowadziła się na wakacje do swojej mamy. I tak zaczynały się pierwsze katastrofy…

Michalina 9 lat

“Jak oswoić potwory. Opowiadanie terapeutyczne”

M. Drużyńska: Jak oswoić potwory. Opowiadania terapeutyczne

Są to opowiadania o Alku i Nikolinie. Alek był jeszcze malutki, ale za to miał trochę większą i bardzo opiekuńczą siostrę Nikolinę. Alek podrastał. Chodził do przedszkola, w którym był pewien okropny chłopak. Dokuczał dzieciom, bił i kopał. Pani przeprowadziła rozmowę jak się nie złościć. Zbudowali także domek z kartonów, które służył do odreagowywania złości. Jeżeli chcecie się dowiedzieć co było dalej to zapraszam do przeczytania tej książki

Michalina 9 lat

“Dziura w serze”

K. Ryrych: Dziura w serze

Marianna wyjechała do mamy na wakacje. Wydawało jej się, że te wakacje będą najnudniejsze z wszystkich  wakacji, na których była. I na początku tak ciągle było. Aż do momentu,  od którego zaczęła się zajmować kurami i poznała Żanżaka. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody miała Marianna koniecznie przeczytajcie te książkę sami.

Michalina 9 lat

“Banda czarnej Frotte”

J. Bednarek: Banda czarnej Frotte

Książka ta to dalsza część niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek. Tym razem dołączają do skarpetek rękawiczki. Jeżeli przeczytacie całą książkę do końca – czeka Was miła niespodzianka. Skarpetki i rękawiczki niezbyt się lubią, ale banda czarnej Frotté zaczarowuje rękawiczki i razem współpracują. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody miały rękawiczki i skarpetki, koniecznie weźcie do ręki tę książkę.

Michalina 9 lat

“Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”

J. Bednarek: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Każda skarpetka była w koszu na pranie. Nie podobało im się tam, więc postanowiły uciec. Były smutne, ponieważ nie miały pary. Cztery prawe skarpetki i sześć lewych skarpetek uciekło. Mama małej Basi (na Basię mówili Be, bo tak było krócej) zastanawiała się gdzie mogą być wszystkie skarpetki. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody miały cztery prawe skarpetki i sześć lewych skarpetek, koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina  9 lat  

“Zagadka teatru”

Z. Staniszewska: Zagadka teatru

Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Tym razem zginęła harfa, która jest najpotrzebniejsza do przedstawienia. Jeszcze tylko 2 godziny a harfy dalej nie ma. Czy Ignacemu i Meli  uda się znaleźć harfę? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce.

Michalina 9 lat

“Przygody psa i sowy”

A. Jankowska – Figaj: Przygody psa i sowy. Bajki o uważności

Bajki o psie i sowie, którzy byli nierozłączną parą przyjaciół. Pies nie zawsze był szczęśliwy więc przychodził do sowy o porady. Sowa wszystko mu tłumaczyła i pies znowu stawał się szczęśliwy. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody mieli pies i sowa, zajrzyjcie do książki.

Michalina 9 lat

“Raptus”

M. Kulus: Raptus

„Raptus” to książka pełna smutku oraz radości. Pani Helenka chodziła z nim na spacery, karmiła go, przytulała go i troszczyła się o niego. Pewnego razu pani Helenka zachorowała. Powiedziała Raptusowi, że idzie do lekarza. Ale nie wróciła. Jeżeli chcecie się dowiedzieć kim jest Raptus to koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Wielki powrót”

T. Trojanowski: Wielki powrót

Słoń chce uciec z zoo. Po kryjomu uczy się skakać o tyczce, w końcu bierze wielki skok, przelatuje nad murem i jest na wolności. Teraz musi ubrać się w przygotowane dla niego ubrania. Ale co to za niespodzianka!!!??? Zamiast swoich ubrań znajduje swojego przyjaciela kangura, który chce się dołączyć do słonia i uciec z zoo. Jeżeli chcecie się dowiedzieć co wydarzyło się dalej koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

Luty

“Na tropie szafirowej broszki”

A. Stelmaszczyk: Na tropie szafirowej broszki (cykl: Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy)

Tomuś Orkiszek i partnerzy (kotek, chomik i rybka) mają dość trudną zagadkę do rozwiązania. Tym razem zginęła przepiękna i bardzo cenna szafirowa broszka. Tomuś Orkiszek i partnerzy od razu wkraczają do akcji. Tomuś przesłuchuje podejrzanych: ogrodnika, sprzątaczkę i małą Koko… Jeżeli chcecie się dowiedzieć, czy Tomusiowi i jego partnerom udało się rozwiązać tę zagadkę i kto skradł szafirową broszkę, koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Lukrecja rusza w świat”

A. Goscinny: Lukrecja rusza w świat

Lukrecja to książka pełna radości, ale też i smutku. Lukrecja ma mamę, tatę, przyrodniczego brata, ojczyma Grzegorza, dwie babcie: Babę (tak nazywają babcię) i Scarlet. Ma też swojego żółwia Madonnę. Ma też koleżanki Liny. Pewnie jesteście ciekawi dlaczego Liny? Bo imiona koleżanek Lukrecji  kończą się cząstką lina: Karolina, Paulina, Alina. Przepiękna książka napisana przez Annę Goscinny. Z pewnością Was zaciekawi.

Michalina 9 lat

“Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt”

D. Sumińska: Dlaczego oczy kota świecą w ciemności? I inne sekrety świata zwierząt

Bardzo dużo dzieci ma przeróżne pytania i niektórzy nie potrafią na niektóre pytania odpowiedzieć. Jeżeli ty też jesteś ciekawy jak żyją zwierzęta, co jedzą, gdzie mieszkają – to na pewno odpowiedź znajdziesz w książce. Ile biedronka ma kropek? Dlaczego świnie są brudne? Po co pająki snują pajęczyny? Dlaczego pies macha ogonem? Czy świnka morska pływa w morzu? W książce znajdziecie wiele innych sekretów zwierząt.

Michalina 9 lat

“Dobre i złe sekrety”

E. Zubrzycka: Dobre i złe sekrety

Książka ta uczy nas jak mamy się zachować, gdy ktoś obcy chce nam coś dać albo co gorsze nas porwać. Uczy nas także rozróżniać dobre sekrety od złych sekretów. Pomoże nam zrozumieć, że w internecie nie wolno pisać z obcymi, ale także pokazuje nam, że jak się wejdzie na odpowiednie strony można znaleźć wiele ciekawych i przydatnych rzeczy. Na pewno każdemu przydają się rady, które tam znajdziecie.

Michalina 9 lat

“Po co się złościć?”

E. Zubrzycka: Po co się złościć?

Klasa Kasi jedzie na wycieczkę do muzeum. Lecz Kasia chyba ma zły dzień. Kierowca autokaru wyczyścił go na błysk – aż lśni. Kasia żuje gumę i nie chce jej wypluć, chociaż kierowca autokaru i pani nauczycielka ją proszą. Tak właśnie zaczynają się kłopoty Kasi. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak to się stało, że Kasia pojechała z powrotem do szkoły, to nie możecie ominąć na półce tej książki.

Michalina 9 lat

“Oswajanie przez bajanie. Bajki psychoterapeutyczne”

S. Furmańska: Oswajanie przez bajanie. Bajki psychoterapeutyczne

Ta książka napisana jest przez Sabinę Furmańską. Bajki psychoterapeutyczne, które opisują nam co można robić gdy jest się pokłóconym, smutnym i zagniewanym. W tej książce po danej historii jest podsumowanie. Bardzo, ale to bardzo przydały mi się wszystkie historie znajdujące się w tej książce. Tobie również polecam do nie zajrzeć.

Michalina 9 lat

“Dręczyciel w klasie”

E. Zubrzycka: Dręczyciel w klasie

Książka ta pomaga nam zrozumieć czym jest dręczenie fizyczne oraz psychiczne. Wyczytacie tam też wiele innych spraw, które na pewno nam się przydadzą w życiu. Autor podpowiada  jak mamy się zachować gdy jakiś obcy chce żebyśmy z nim gdzieś poszli, albo jak komuś dzieje się krzywda. Uważam, że to lektura obowiązkowa dla każdego dziecka.

Michalina 9 lat

“Z pozdrowieniami, Żyrafa”

M. Iwasa: Z pozdrowieniami, Żyrafa

Pewna Żyrafa całymi dniami siedziała pod drzewem i się nudziła. Pewnego dnia pelikan też się nudził, więc postanowił zostać listonoszem. Żyrafa od razu chciała wysłać list, tylko nie wiedziała do kogo. Więc napisała tak: Do tego, kto mieszka za horyzontem. I pelikan poleciał. Żyrafa czekała bardzo długo. Jeśli chcecie się dowiedzieć co odpisała osoba za horyzontem i kto to był to koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Sekrety Michała. Czasem pozory mylą”

E. Zubrzycka: Sekrety Michała. Czasem pozory mylą

Michał jest bardzo grzeczny, lecz tylko do pewnego czasu. Chłopca od najmłodszych lat interesują dinozaury i próbuje je naśladować. Wraz z dziećmi bawi się „w dinozaury”. Michaś ma też pewną tajemnicę. W swoim pokoju ma gołębia, który ma na imię Kleks. Rodzice po jakimś czasie dowiadują się o tym. Nic nie mówią. Mama chłopczyka często choruje i wyjeżdża. Dzieci boją się Michała. Czy w końcu będzie  dobrze?

Michalina 9 lat

“Zosia i jej zoo. Radosna śnieżna pantera”

A. Cobb: Zosia i jej zoo. Radosna śnieżna pantera

Do Azylu Zoologicznego przybywa coraz więcej zwierząt. Tym razem zawitały tam dwieśnieżne pantery: córeczka i jej mama. Po pewnym czasie okazuje się, że mama panterka jest w ciąży. Zosia i Mip próbują przekonać maluszka, że fajnie mieć rodzeństwo. Lecz Ali jest nieprzekonana! Pada już śnieg i Zosia biegnie do śnieżnych panter…. a tu taka niespodzianka!

Michalina 9 lat

“Zosia i jej zoo. Samotne lwiątko”

A. Cobb: Zosia i jej zoo. Samotne lwiątko

Zosia codziennie przychodzi porozmawiać ze zwierzętami. Na szóste urodziny odkryła, że zna mowę zwierzęcą. Wszystkie dzieci zazdroszczą Zosi tego, że mieszka w zoo i może wchodzić do wszystkich wybiegów. Dziadek Horacy podróżuje po różnych krajach i ku złości pana Nękalskiego przywozi nowe zwierzęta. Tym razem przywiózł piękne lwiątko…

Michalina 9 lat

“Zosia i jej zoo. Psotny słonik”

A. Cobb: Zosia i jej zoo. Psotny słonik

Zosia pracuje w Azylu Zoologicznym. Jej cioteczny dziadek Horacy podróżuje po różnych krajach i za każdym razem przywozi nowe zwierzątko do Azylu Zoologicznego. Zosia ma też pewien sekret…potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Tym razem dziadek Horacy przywiózł małego słonika. Lecz to nie jest zwyczajny słonik. Henio uwielbia brykać, dlatego często wpakowuje się w tarapaty i przy okazji okropnie bałagani. Pan Nękalski chce wyrzucić zwierzaka z zoo. Lecz Zosia i jej lemurek Mip działają szybko.

Michalina 9 lat

“Zosia i jej zoo. Wesoły hipcio”

A. Cobb: Zosia i jej zoo. Wesoły hipcio

Zosia pracuje w Azylu Zoologicznym od swojego dziadka Horacego. Dziadek Horacy podróżuje po różnych krajach, by przywozić do Azylu Zoologicznego różne zranione i bezdomne zwierzęta. Pewnego dnia Zosia zauważa zbliżający się samochód ze znaczkiem Azylu Zoologicznego. Szybko podbiega przywitać się z dziadkiem oraz jego piękną papugą Arą. Tym razem dziadek przywiózł malutkiego hipopotamka Henia… Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie przygody miał hipcio koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Julka i koty”

T. Trojanowski: Julka i koty

Ile zamieszania może wprowadzić trójka kotów? Tego się dowiecie, jeżeli przeczytaliście pierwszą część książki. Ale co się stanie, gdy dołączy do nich czteroletnia Julka? Zdradzę Wam tylko tyle, że cała trójka świetnie się bawi, odwiedzając wiewiórki w parku, przygotowując przedstawienie, a nawet operując i lecąc w kosmos. Bardzo gorąco polecam przeczytać tę książkę.

Michalina 9 lat

“Kocie historie – nowe przygody”

T. Trojanowski: Kocie historie – nowe przygody

Czy kot może ściągnąć futro, na przykład kiedy wybiera się do filharmonii – miejsca, które wymaga specjalnego stroju? Czy kotu można odwiedzać McDonald’sa? Czy kotu należy się własna, bielutka lodówka? Na ostatnie pytanie Herman, Zofia i Gieniek odpowiedzą natychmiast TAK!!! Na przedostatnie TAK!!! A na to pierwsze? Koniecznie musicie przeczytać tę książkę, żeby się dowiedzieć.

Michalina 9 lat

“Uciekinierzy”

T. Trojanowski: Uciekinierzy

Ktoś znajduje w zamrażarce pingwina w kasku. Na przystankach autobusowych zaczęły pojawiać się słonie. Po Biurze Rzeczy Odnalezionych błąkają się sympatyczni kosmici, którzy stracili swój latający talerz. Klienci Supermarketu „Sierżant Zygmunt” padają ofiarą tajemniczego ataku. Całe miasto ogarnia chaos. Za tym wszystkim kryje się historia, której rozwiązać może jedynie Inspektor Sekcji Specjalnej. Czytajcie… sprawdzajcie co się działo…

Michalina 9 lat

“Krecik mój przyjaciel”

Z. Miler: Krecik mój przyjaciel

Głównym bohaterem książki jest krecik. Śmieszne i ciekawe przygody, które są na kartkach tej książki nawet mnie rozbawiły. Na przykład jak krecik dał wieeeeeeeeelki prezent zajączkowi. Gdy ten go otworzył to ujrzał tam  jedynie jednego małego cukierka. Krecik miał wiele przygód. Mam nadzieję, że chcecie się dowiedzieć jakich.

Michalina 9 lat

“Krecik w mieście”

Z. Miler: Krecik w mieście

Wielkie maszyny ścięły wszystkie drzewa w ich domu – w lesie. Wszystkie zwierzęta pouciekały. Oprócz trzech: jeżyka, krecika oraz zajączka. Wywieziono ich do jakiegoś bloku. Zrobili i las. Prawie taki sam. Tylko wszystko dmuchane. Przyjaciele przez przypadek zniszczyli cały pokój, bo przecież był dmuchany. Uciekli. Jeśli chcecie się dowiedzieć co było dalej koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Krecik i telewizja”

Z. Miler: Krecik i telewizja

Pewnego dnia ślimak przyniósł coś w kształcie kwadratu. To był telewizor. Zaprosił krecika i razem oglądali. W pewnym momencie do ślimaka i krecika dołączyli się wszyscy. Krecikowi znudziło się oglądanie kolorowych ruchliwych obrazków. I krecik przestał oglądać telewizor. Lecz jego przyjaciele…

Michalina 9 lat

“Jak krecik sprawił sobie spodenki”

Z. Miler: Jak krecik sprawił sobie spodenki

Krecik chciał mieć spodenki z bardzo dużymi kieszeniami. Lecz skąd je wziąć? Pytał przyjaciół, lecz żaden z nich nie miał spodenek. Nikt nie miał też płótna na spodenki. Lecz jakoś da się to zrobić. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak krecik sprawił sobie spodenki – zajrzyjcie do książki.

Michalina 9 lat

“Jak krecik uzdrowił myszkę”

Z. Miler: Jak Krecik uzdrowił myszkę

A było to tak. Jak każdego dnia krecik czekał na myszkę. Czekał i czekał. Ale nikt nie przychodził. Więc krecik  przyszedł do domu myszki. Ale co tam się wydarzyło? Kochana myszka zachorowała. Krecik pobiegł do sowy i powiedział jej, że myszka zachorowała. Sowa poleciła mu pewien kwiat… Jeżeli chcecie się dowiedzieć co wydarzyło się potem, koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Mama”

B. Supeł: Mama

Mama to osoba która nas urodziła, opiekowała się nami i do teraz nas kocha. I my też ją kochamy nawet wtedy, gdy nam czegoś nie pozwala. Książka ta pomoże nam zrozumieć, jak mama się o nas martwi i troszczy. Nawet wtedy gdy nam się coś nie uda.

Michalina 9 lat

“Brat”

B. Supeł: Brat

Wiele dzieci chce mieć rodzeństwo. Ja też.  Ale ja go mam. Często się kłócimy. Ale tak to już jest. Autor tej książki przedstawił nam historię o tym, jak dziewczynka będzie miała brata. Kocha go chociaż jest jeszcze mały. Ta książka uświadomiła mi, że nawet jak się kłócimy, to bez rodzeństwa byłoby mi o wiele gorzej. Cieszę się, że mam siostry i braci.

Michalina 9 lat

“Babcia”

B. Supeł: Babcia

Babcia to mama naszej mamy. Często lubimy gdy babcia przychodzi do nas do domu, albo jak my przychodzimy do niej. Książka ta pokazuje nam miłość babci, która nas kocha. Z babcią często lubimy porozmawiać i się do niej przytulić.

Michalina 9 lat

“Dziadek”

B. Supeł: Dziadek

Dziadek bardzo nas kocha. Pomaga nam, uczy nas i najmocniej nas kocha. Dziadek to tata taty. Ta książka właśnie pomaga nam zrozumieć, jak dziadek nas wszystkich kocha. Ta książka nauczyła mnie jak to jest, gdy dziadek jest blisko mnie.

Michalina 9 lat

“Lampka”

A. Schaap: Lampka

Lampka to dziewczynka, która tak naprawdę ma na imię Emilia. Imię Emilia ma po swojej zmarłej mamie. Jej tata jest latarnikiem i co wieczór musi zapalać latarnię morską. Tę codzienną pracę dziewczynka wykonuje za niego. Być może dlatego że jej ojciec bez jednej nogi nie da rady pokonać 60 schodów. Szef po pewnym czasie dowiaduje się że zamiast Augusta, latarnię zapala Lampka. Ojciec i dziewczynka wpadają w tarapaty… I dopiero wtedy zaczynają rozumieć jak jest źle.

Michalina 9 lat

“Co jeśli się zgubię”

D. Geisler: Co jeśli się zgubię. Jak zachować się w tłumie

Książka uczy nas wszystkich co trzeba zrobić jak się zgubi w tłumie. Dziewczynka o imieniu Lusia obiecuje mamie, że będzie dzielna i się nie zgubi. W pewnym momencie Lusia zauważa, że za nimi  idzie jakiś piesek. Lusia ciągnie czerwony płaszcz mamy… ale co to? Zamiast mamy odwraca się jakaś obca pani… Co zrobi Lusia? Ja już wiem bo przeczytałam książkę do końca.

Michalina 9 lat

“Ośmiornica na dachu”

L. Branan: Ośmiornica na dachu

Pewnego dnia na dachu bloku, na którym mieszkała Nora, pojawia się ośmiornica. Nie wiadomo skąd się tam wzięła. Nora i ośmiornica znakomicie się dogadują. Chociaż nie tylko Nora, bo wszyscy mieszkańcy bloku ją polubili. Pewnego razu Nora umawia się z ośmiornicą na piątek. Lecz przed piątkiem ośmiornica znika. Jeśli chcecie się dowiedzieć co dalej wydarzyło się z ośmiornicą koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Nic”

Y. Ismail: Nic

Dzięki swojej niezwykłej wyobraźni Lila jest zawsze bardzo zajęta. A to fika koziołki w powietrzu, a to oswaja podwodne bestie, kiedy indziej zaś przemierza odległe krainy. Dokąd następnym razem zaprowadzi ją wyobraźnia? Jeśli chcecie się dowiedzieć jaka jest odpowiedź koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Jestem wściekły”

D. Geisler: Jestem wściekły. Jak pokonać złość

Czy ty też się kiedyś się złościsz? Ja tak. Niekiedy jestem tak wściekła, że chce mi się krzyczeć na cały głos. Moje serce gdy jestem zdenerwowana przybiera szybszy rytm. Lecz ta książka pomogła mi przezwyciężyć te całe moje okropne złości i zdenerwowania. Spróbuj i Ty. Zapewniam Cię, że można.

Michalina 9 lat

“Najpiękniejszy ogródek borsuka”

M. D. Arnold: Najpiękniejszy ogródek borsuka

Borsuk tak bardzo chciał mieć najpiękniejszy ogródek. Wszystko dokładnie sobie obmyślił i zaplanował. Od zeszłego lata zbierał i gromadził w idealnym porządku nasionka. Na wiosnę z wielkim przejęciem rozpoczął pracę. Przyjaciele pospieszyli mu z pomącą: razem pielili, grabili aż wreszcie  zasiali. A potem świętowali. Borsuk nie mógł się doczekać: już widział swoje równiutkie rządki kwiatów i warzyw. Aż przyszedł deszcz – to dobrze. A potem burze i wichury – to niedobrze… i porwały nasionka. Jeśli chcecie się dowiedzieć co się stało z nasionkami, koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Babcocha”

J. Bednarek: Babcocha

Babcocha potrafi wszystko: cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie – w muchę. Dzięki niej Bernadetta – dziewczynka z warkoczami – podróżuje na chmurze, dostaje królika z czekolady i znajduje kogoś kogo chciała znaleźć. Co jeszcze mogę wam powiedzieć o Babocoszce? A licho wie co. Oczywiście orzechowe Licho. Reszty dowiecie się czytając książkę.

Michalina 9 lat

“Postaw się na moim miejscu”

S. Isern: Postaw się na moim miejscu

Wczesną wiosną przyjaciele Pasikonika pokonują różne trudności: Biedronka poszukuje kropek, Pszczoła wyplątuje się z pułapki, Pająk przędzie nić, Stonoga szyje buty. Dla Pasikonika żadna z tych rzeczy nie jest ważna. Lecz potem zmienia zdanie. Dlaczego? Weź książkę do ręki i sprawdź.

Michalina 9 lat

“O ósmej na arce”

U. Hub: O ósmej na arce

Śnieg i lód. Lód i śnieg. Śnieg i lód. Na śniegu są trzy pingwiny. Bardzo kłótliwe pingwiny. Właśnie kłócą się na temat Boga. Kim właściwie jest? Czy naprawdę widzi wszystko? A może w ogóle nie istnieje? Tymczasem zaczyna padać, nadchodzi potop. Na szczęście nadal są dostępne bilety na arkę Noego. Ale tylko dwa. Co z trzecim pingwinem? Jeśli chcecie się dowiedzieć co się stało z trzecim pingwinem koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Felek i Tola i balon Henia”

S. V. Heede: Felek i Tola i balon Henia

W ciepłej przytulnej norce, w środku lasu mieszka nierozłączna para: lis Felek i zajączka Tola. Pewnego dnia na drzewie ich sąsiada, puchacza Henia, pojawia się niebieski balon. Henio koniecznie chce go mieć – i od tej pory się z nim nie rozstaje. Ale z balonu ucieka powietrze. Co na to poradzić? Henio ma pomysł. Jeśli chcecie się dowiedzieć jaki pomysł ma Henio, koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Felek i Tola i nowy sąsiad”

S. V. Heede: Felek i Tola i nowy sąsiad

W pewnej norce mieszka nierozłączna para: Lis Felek i Zajączek Tola. Pewnej nocy budzi ich dziwny dźwięk. Po lesie rozlega się głośne „Uhu, Uhu”. A w dziupli obok pali się światło. Czy to duch? A może rabuś? Felek i Tola muszą to sprawdzić. Jeżeli chcecie się dowiedzieć kto jest w dziupli koniecznie wypożyczcie i przeczytajcie tę książkę. Ja przeczytałam ją bardzo szybko.

Michalina 9 lat

“Felek i Tola i burza”

S. V. Heede: Felek i Tola i burza

Lis Felek i Zajączek Tola są nierozłączną parą przyjaciół. Ich sąsiad, puchacz Henio, właśnie próbuje napisać wiersz. To nie łatwa sztuka – trzeba się porządnie nagłówkować. A tu jeszcze nadciąga burza! Ale gdy przyjaciele schronią się w przytulnej norce razem na pewno coś wymyślą. Nie zdradzę co – sięgnij po książkę i sam przeczytaj!

Michalina 9 lat

“Preskot”

K. Applegate: Preskot

Preskot jest kotem – wielkim jak tygrys, gadatliwym, a na dodatek… niewidzialnym. Lubi żelki, kąpiele w pianie i jeżdżenie na deskorolce. Pojawił się w życiu dziesięcioletniego Jacksona, żeby mu pomóc. Rodzice kłócący się szeptem, stosy rachunków i pustki w lodówce nie wróżą nic dobrego. Czy świat Jacksona znów, tak jak kilka lat wcześniej rozsypie się na kawałki? I czy wymyślony przyjaciel może coś poradzić na prawdziwe problemy? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie w książce.

Michalina 9 lat

“Anioł Stróż”

E. Aceti: Anioł Stróż

„Anioł Stróż” to książka pełna miłości Pana Boga. Może nas nauczyć kochać, ale także pokazuje nam jak Pan Bóg nas kocha.  Opowiada między innymi historię o tym jak Pan Bóg stworzył świat oraz że każdy człowiek ma swojego kochanego Anioła Stróża. W książce znajdziemy również  teksty z Pisma Świętego. Bardzo polecam przeczytać tę przepiękną i wartościową książkę.

Michalina 9 lat

“Wróć mój wilku, wróć”

S. Dieckmann: Wróć mój wilku, wróć!

Lisiczka i wilk chodzili razem, pływali razem i razem zachwycali się pięknem otaczającego ich świata. Aż do dnia, kiedy wilk zniknął. Lisiczka bardzo za nim tęskniła. Pewnego dnia  zrozumiała jednak co powiedział do niej wilk. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie przemyślenia miała lisiczka powinniście przeczytać tę książkę. Naprawdę warto! Polecam!

Michalina 9 lat

“Jak schować Lwa przed Babcią”

H. Stephens: Jak schować Lwa przed Babcią

Rodzice Malwinki zgodzili się, by lew zamieszkał z nimi w domu. Ale oto przyjeżdża babcia, która o tym nie wie. Malwinka musi schować przed nią lwa, bo babcia może się przestraszyć. Tylko jak to zrobić? Niebawem okazuje się, że babcia też ma swoje tajemnice. Chcecie poznać jakie? Ja bardzo chętnie przeczytałam tę książkę, teraz Wasza kolej.

Michalina 9 lat

“Zosia i jej zoo. Figlarna panda”

A. Cobb: Zosia i jej zoo. Figlarna panda

Chciałabym przedstawić Wam Zosię. Zosia przeżywa różne ciekawe przygody, które są niepowtarzalne.  W zoo spotyka dwie małe nowe pandy, które nie chcą się dogadać. Pan Nękalski robi imprezę, w której biorą udział zwierzęta. Ale niestety… dwie małe pandy ciągle żyją w kłótni. Lecz pewnego dnia… Jeżeli chcecie się dowiedzieć co się wydarzyło, to koniecznie przeczytajcie tę książkę sami.

Michalina 9 lat

“Pensjonat Muszelka”

F. Joly: Pensjonat Muszelka

Fanny Joly napisała bardzo ciekawą historię Jest to książka pełna opowieści, które może miały jakieś złe chwile ale tym się nie przejmuj. Jan – Albert oraz Tyczka to znaczy Rózia (no tak zapomniałam wam powiedzieć że Jan – Albert i Rózia mają umowę że Rózia nie może mówić na Jana – Alberta grubasek, a Jan – Albert nie może mówić na Rózie Tyczka). Koniecznie musicie ją przeczytać – uważam to za obowiązkowe.

Michalina 9 lat

“Mroźne przygody Bąbli”

M. Kamińska: Mroźne przygody Bąbli

Bąble to czwórka rodzeństwa w różnym wieku, które razem się bawi, uczy, a czasem też kłóci i doprowadza rodziców do rozpaczy. Obie książki wciągnęły mnie bardzo, ale to bardzo.  Każdy, kto je przeczyta odnajdzie znajome sytuacje. Polecam bardzo gorąco wszystkim dzieciom i rodzicom. Warto wiedzieć co robią inne dzieci.

Michalina 9 lat

“Bądź jak Martyna”

A. Paszkiewicz: Bądź jak Martyna

Martyna Wojciechowska jest znaną podróżniczką. Bohaterka książki – Zosia chce być tak samo dzielna jak Martyna. Pokonuje szczyty, trasy oraz przeróżne pagórki. Gdy jest chora, nie widzi problemu, żeby wyruszyć w kolejną fascynującą podróż. Czyta dużo książek o Martynie i wiele się z nich  uczy. Jeżeli chcecie być tak dzielni jak Zosia i Martyna Wojciechowska koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Michalina 9 lat

“Lalani z dalekich mórz”

E. E. Kelly: Lalani z dalekich mórz

Lalani wyrusza w podróż. Lecz nie tylko  jedną… Najpierw udaje się na zakazaną górę Kahnę. Spotyka tam potwora, który spełnia jej marzenie. Kiedy Lalani przychodzi drugi raz na zakazaną górę, jest  pewna, że myliła się co do potwora. Potwór chce zabrać jej oczy. Dziewczynka wtedy ucieka i już nie wraca. Wioska jest zdenerwowana, że Lalani weszła na zakazaną górę. Dziewczynka udaje się na wyspę Isę. Tam dopiero czekają ją niesamowite przygody. Mam nadzieję, że jesteście ciekawi jakie. Bardzo, ale to bardzo się cieszę, że przeczytałam tę książkę i także Wam polecam do niej zajrzeć.

Michalina 9 lat

“Oto jest Kasia”

M. Jaworczakowa: Oto jest Kasia

Kasia ma brata Jurka, mamę Marię i tatę Zygmunta. Kasia i Jurek nie do końca się dogadują. Pewnego dnia mama wyjeżdża, a Kasia zostaje z tatą i Jurkiem. Po dziesięciu dniach mama przyjeżdża ale nie sama… Razem z nią przyjechał jakiś piszczący tłumoczek. Kasia nie lubi Agnieszki, lecz do pewnego czasu. Chcecie poznać co wydarzyło się w życiu Kasi? Koniecznie musicie przeczytać tę książkę sami.

Michalina 9 lat

Styczeń

“Opowiastki na dobry nastrój”

N. Brun-Cosme: Opowiastki na dobry nastrój

Opowiadania o Leonie, który miał wiele powodów do smutku. Ale za każdym razem Leoś przezwyciężał swój strach i nudę, ale także nie bał się jeździć na rowerze. Bardzo gorąco polecam przeczytać tą magiczną i pełną serca książkę, napisaną przez Nadine Brun Cosme, oraz przepięknie zilustrowaną przez Else Fouquier.

Michalina 9 lat

“Wielka księga wartości”

T. Blanch, A. Gasol: Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach

Wielka księga wartości to 16 niezwykłych opowieści, dzięki którym nauczymy się stawiać czoła trudnym sytuacjom i szukać rozwiązania. Dowiemy się, na czym polega uprzejmość, tolerancja, solidarność, szczerość oraz empatia i jakie mają znaczenie w życiu każdego człowieka, Odkryjemy też, jak ważne jest akceptowanie siebie. To książka którą możemy czytać bez końca. Książkę polecam bardzo mocno.

Michalina 9 lat

Skip to content