Czytamy z sercem

#Czytamyzsercem
#BibliotekaWyryBibliotekaGostyń
#DzieńGłośnegoCzytania
#ŚwiatowyDzieńSerca


Czytamy z sercem

Finał Ogólnopolskiej akcji Czytamy z sercem miał miejsce 29 września, gdyż właśnie wtedy przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. Nasze Biblioteki zgłosiły swój udział w akcji po raz pierwszy. Główne cele akcji to promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Wśród celów szczegółowych akcji warto wymienić:

Na poziomie wiadomości:
– poznanie czynników korzystnie wpływających na pracę układu krążenia,
– wyjaśnianie znaczenia prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej dla zdrowia,
– poznanie budowy i roli serca.

Na poziomie umiejętności:
– uważne słuchanie tekstów czytanych, płynne czytanie tekstów literackich oraz popularnonaukowych,
– rozpoznawanie czynników powodujących choroby serca,
– wymienianie pozytywnych aspektów aktywności fizycznej.

Na poziomie postaw:
– wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie,
– prawidłowe funkcjonowanie w grupie, współdziałanie w zespole,
– rozwijanie wrażliwości na cierpienie innych, konieczności niesienia pomocy osobom chorym.

W Bibliotekach zorganizowaliśmy kąciki z książkami o przedmiotowej tematyce.

W Bibliotece w Wyrach świętowaliśmy podczas Bajkowych spotkań – zajęć z bajką i zabawą dla dzieci od dwóch lat niekorzystających z edukacji przedszkolnej. Dziękujemy rodzicom, opiekunom i dzieciom za zaangażowanie i miło spędzony czas.

W Bibliotece w Gostyni odbyły się zajęcia dla klasy I d, III a i III b. Dzieci zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się jak można korzystać z księgozbioru, w jaki sposób szukać na pólkach książek. Zaznajomiły się z tematyką książek dla dzieci. Uczniowie klas III obejrzeli i wysłuchali teatrzyk kamishibai „ Bajka o soli” a uczniowie klasy I „ Dwa ptaszki”.
“Bajka o soli” – to znana i występująca w różnych odsłonach baśń europejska. Głównym tematem jest miłość rodzicielska, ukazana w relacji ojca – króla oraz córki – księżniczki. Historia o tym, co jest cenne w życiu, o odwadze i o tym, że należy szczerze rozmawiać o swoich uczuciach, choć czasem potrzeba czasu, aby druga osoba mogła to docenić.
„ Dwa ptaszki” to prosta i piękna przypowieść o sile współpracy i współdziałania. Opowieść osadzona jest w trudnych warunkach klimatycznych i ukazuje wodę jako szanse przetrwania i cenny dar, o który warto wspólnie walczyć. Jak współdziałać? Czemu w pojedynkę trudniej osiągać cele? Jak się nie poddać? Wszystkie klasy chętnie podejmowały rozmowy na temat wysłuchanych historii.
Dzieci wykonały prace plastyczne – kolorowe serca. Na koniec otrzymały papierowe rogowe zakładki do książek w kształcie serca. Dziękujemy wychowawczyniom, opiekunom oraz dzieciom za wspaniałe, pełne serdeczności wizyty w naszych progach.

Drzwi naszych Bibliotek są dla Was zawsze otwarte.

Skip to content