Czytam i polecam

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież z klas od II do VIII z naszego regionu do wzięcia udziału
w konkursie pt.: „Czytam i polecam”.

Organizatorem Konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach ul. Główna 58 wraz z Filią
w Gostyni ul. Pszczyńska 372.   

Zadanie konkursowe polega na napisaniu dowolnej ilości niepublikowanych wcześniej recenzji z przeczytanych lub ulubionych książek. Objętość pracy to max 1 strona na papierze A4, napisana czytelnie, starannie i bez błędów ortograficznych długopisem (piórem) lub na komputerze. Recenzje prosimy dostarczać osobiście do Biblioteki w Wyrach lub do Biblioteki w Gostyni oraz drogą elektroniczną na adres e-mail: wyry@gbp.wyry.pl w formacie jpg w terminie od dnia 1.10.2020r. do 31.05.2021r.

Pragniemy poprzez ten konkurs promować czytelnictwo literatury pięknej wśród dzieci i młodzieży, rozwijać kulturę słowa i umiejętności wyrażania opinii o dziele literackim.  Chcemy pobudzić wyobraźnię, kreatywność i aktywność twórczą młodych ludzi. Zamierzamy również poznać preferencje czytelnicze dzieci i młodzieży.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz zaakceptowaniem jego postanowień.

NADESŁANE RECENZJE

M. Buczkówna: Piotruś zuch

Książka „Piotruś zuch” to pełna smutku i miłości do psów historia. Opowiada ona o chłopcu, który musiał spełnić siedem warunków, żeby stać się zuchem. Miał też wiele przygód dotyczących jego psa. Tę książkę gorąco polecam wszystkim dzieciom od siedmiu lat.

                                                                                                      Michalina 8 lat

A. Iwaszkiewiczowa: Nasze Zwierzęta

Jeśli lubicie zwierzęta i historie z nimi związane to zachęcam was do przeczytania książki „Nasze zwierzęta” Anny Iwaszkiewiczowej. Czy wiecie kto to jest Kokosia? Pewnie nie. Kokosia jest papugą i zarazem pierwszym zwierzątkiem, które mieszkało na Stawisku. Po Kokosi na Stawisku były jeszcze inne zwierzątka koty, psy i konie. W tej książce znajdziecie rozmaite ciekawe historie o zwierzętach. Niektóre są zabawne, ale zdarzają się smutne. Ja gorąco zachęcam do przeczytania całej książki wszystkie dzieci, które tak jak ja kochają zwierzęta i przygody.                                                 

                                                                                                         Antosia 13 lat

I. Dekelper i F. Le Gloahec: Niezwykłe historie

Ta książka informuje nas jak ważni są przyjaciele. Historyjka pierwsza jest o dwóch pieskach, które nie umiały się  rozłączyć. Druga o muchomorze, który został wyrwany ze swojego miejsca pod drzewem. Trzecia o rybce, która chciała zwiedzić cały świat. Czwarta o kwiatku, któremu opadły płatki. Piąta o ptaszku, który nie chciał wylecieć z zegara. Szósta o żółwiu, który myślał, że jest sam na świecie. Siódma jest o aksamitozwierzu, który wybrał się w świat. Ósma o dziewczynce co nie wiedziała gdzie słońce śpi. Dziewiąta o chorym chłopczyku. Dziesiąta o czarownicy, która lubiła dzieci. Jedenasta o balu przebierańców. A dwunasta jest o piesku, który spotkał króliczka. Zachęcam do przeczytania tych bajek wszystkie dzieci, które lubią świat fantazji.

                           Michalina 8 lat

Jim Stovall: Bezcenny dar

To urocza i wzruszająca historia o przemianie dwudziestoletniego Jasona Stevensa. Kiedy zmarł jego stryjeczny dziadek, Jason chciał otrzymać w spadku jedynie pieniądze, jednak dostał coś innego, czego o wiele bardziej w życiu potrzebował. Dziadek Jasona otworzył przed nim drogę do odebrania najwspanialszego daru. Dzięki niemu chłopak zrozumiał co w życiu jest najważniejsze i że pieniądze również są przydatne pod warunkiem, że umiejętnie się z nich korzysta. Jason otrzymał od dziadka różne dary i nauczył z nich korzystać, przez co stał się zupełnie innym człowiekiem. Z całego serca zachęcam młodzież i dorosłych do przeczytania tej książki i odebrania bezcennego daru.

                                                                                                                           Antosia 13 latAlison Hart: Koń zwany Cieniem

To urocza książka o koniach i o tym, że razem z innymi ludźmi, którzy chcą dla nas dobrze możemy przetrwać wszystko. Zarzuty postawione przeciwko trzynastoletniej Jas sprawiły, że trafiła na farmę Nowe Życie gdzie zaczęła rozwiązywać zagadkę śmierci swojego najukochańszego konia. Właśnie tam znalazła konia, którego nazwała Cieniem i który naprowadził ją na rozwiązanie tej zagadki. Na farmie dowiedziała się również, że prawdziwi przyjaciele są bezcenni. Polecam tę książkę wszystkim nastolatkom, którzy tak jak ja kochają konie, przygody i tajemnice.

Antosia 13 lat


Mo O’Hara: Moja złota rybka zombie

Ja chcę opisać moją ulubiona książkę pod tytułem ” Moja złota rybka zombie – Przybij płetwę na dzień dobry”, autorki Mo O’Hara. Straszny brat, rybka zombie i akcja “uratuj cały świat”! Złośliwy, uprzykrzający życie starszy brat – któż nie miał z nim problemów? To punkt wyjścia przezabawnej serii dla chłopców, której bohaterami są: Tytus i jego młodszy brat Tymek. Tymek zawsze podejrzewał, że jego starszy brat Tytus jest szalony. Kiedy nastolatek otrzymuje w prezencie zestaw młodego chemika, zostaje najprawdziwszym szalonym naukowcem! Jego pierwszym, niestety udanym, eksperymentem jest zanurzenie małej, złotej rybki zwanej Frankie, w toksycznej zielonej mazi. Tymek  musi działać błyskawicznie- tylko szybka reanimacja za pomocą baterii może uratować rybce życie. Jednak coś poszło nie tak. Frankie wprawdzie wydaje się żywy,  ale jest teraz grubą i inteligentną rybką zombie, która potrafi hipnotyzować i najwyraźniej zamierza się zemścić. Tytus chce wykorzystać hipnotyczne zdolność rybki, żeby kontrolować cały świat, a przynajmniej mamę. Tymek musi podjąć teraz naprawdę trudną decyzję ratować swojego wstrętnego braciszka czy rybiego przyjaciela? Dowcipnie opowiedziane przygody rodzeństwa, z zabawnymi rysunkami, zachwycą nie tylko młodszych czytelników ale i ich rodziców. Dla wszystkich, którzy znają wątpliwe uroki posiadania starszego rodzeństwa!                                                           

Kacper kl. IV aM. Meo: Nennolina. Sześcioletnia mistyczka. Świadectwo matki

Wzruszająca do granic książka o niezwykłym znoszeniu cierpienia i ofiarowaniu go Jezusowi.  Nennolina całe życie poświęciła Bogu, wiedziała, że nigdy nie jest sama, nawet przy największym cierpieniu, kiedy okazało się, że ma nowotwór. Pomimo braku nogi, (którą również ofiarowała Jezusowi) zawsze była pogodna i uśmiechnięta. Czego nauczyła mnie podstawa Antonietty? Na pewno wytrwałości i radości. Uświadomiła mi co to naprawdę znaczy kochać Jezusa i dlaczego ważne jest, aby ofiarować Mu swoje życie dzień po dniu. Zachęcam z całego serca do przeczytania tej lektury wszystkich, którzy tak jak ja chcieliby dowiedzieć się jak w dzisiejszym świecie można zbliżyć się do Jezusa, który cały czas na Ciebie czeka.

Antosia, 13 lat
B. Piliszek-Słowińska: Korzenie i skrzydła: Ktosiek; Ktosiek 2.0

„Ktosiek” (tom I)

Wesoła i zabawna opowieść o kilkuletnim, ciekawym świata chłopcu, który w poszukiwaniu prawdziwego przyjaciela, przeżywa ciekawe przygody i smutne lub radosne chwile. W książce są poruszane wartości takie jak: miłość, uczciwość, sprawiedliwość i wiele innych, które skłaniają do zastanowienia się przy każdym rozdziale jaki jestem wobec innych ludzi. Jest to jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam i dlatego chciałabym bardzo zachęcić wszystkich nie tylko nastolatków, ale i dorosłych do przeczytania tej pasjonującej książki.

Antosia, 13 lat

„Ktosiek 2.0” (tom II)

Fascynująca, urocza i zabawna książka poruszająca poważny temat: Jak Internet ( i jego brak ) może zmienić człowieka. Jest to opowieść o chłopcu, który przeprowadza się do starego domu bez Internetu, przeżywa wspaniałe, interesujące przygody, a co najważniejsze zdobywa prawdziwego przyjaciela. Z całego serca polecam tę książkę wszystkim nastolatkom i dorosłym.

                                                                                                                  Antosia, 13 lat

Skip to content