Recenzje D 2024

Kwiecień

Joanna Tekieli: Topniejące serce

Joanna Tekieli jest autorką powieści pt. ”Topniejące serce”. Główna bohaterka Maja poznaje przystojnego Roma. Zakochuje się w nim i mimo braku akceptacji rodziców wychodzi za niego za mąż zrywając wszelkie więzi z rodziną. Szczęśliwi małżonkowie doczekali się trzech dziewczynek. Jak to w życiu bywa, sielanka nie może trwać wiecznie. Podczas powrotu do domu z rodzinnej wycieczki ginie ojciec. Maja pozostaje z trójką dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Czy samotna matka poradzi sobie ze wszystkimi problemami, także finansowymi? Czy rodzice zmienią swoje podejście do zmarłego zięcia i jego romskich dzieci? Jakie wydarzenie wpłynie na zmiany w życiu Mai? Zapraszam do przeczytania powyższej powieści.

  K.J.

Barbara Wysoczańska: Cena wolności

Barbara Wysoczańska jest autorką powieści pt. ”Cena wolności”. Akcja powieści toczy się na początku XX wieku. Główna bohaterka Klara Tyszkowska studiuje na tajnym Latającym Uniwersytecie i pisze artykuły dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni  się z Jędrzejem, synem warszawskiego fabrykanta. Klara jest zagorzałą aktywistką  i feministką. Polacy walczą o niepodległość, nie mogą mówić publicznie po polsku, nie ma miejsca na prawa kobiet. Życie Klary biegnie w miarę spokojnie do momentu gdy spotyka rosyjskiego kapitana Aleksandra. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim w Warszawie płaci wysoką cenę za swoją miłość i niezależność. Czy Klara uratuje Jędrzeja? Czy będzie szczęśliwą matką? Czy wyjdzie za Aleksandra? Chcąc uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania przeczytaj proszę Czytelniku tę powieść do czego Cię serdecznie zapraszam.

  K.J.

Edyta Świętek: Cykl Spacer Aleją Róż

Edyta Świętek jest autorką serii powieści pt. ”Spacer Aleją Róż”. Pięć tomów: I–Cień burzowych chmur, II–Łąki kwitnące purpurą, III–Drzewa szumiące nadzieją, IV-Szarość miejskich mgieł, V-Powiew ciepłego wiatru, opisuje dzieje rodziny Szymczaków i Pawłowskich począwszy od 1949 roku. Dotychczasowi, zamożni gospodarze małopolskiej wsi Pawlice, tracą swoje gospodarstwa na skutek przeprowadzonej reformy rolnej. We wsi powstaje spółdzielnia rolnicza. Wobec braku perspektyw, najstarszy syn Szymczaków, Bronek postanawia szukać szczęścia w powstającej Nowej Hucie. Powstają nowe domy, przeludnione baraki, kwitnie hazard, a sprawiedliwość jest wymierzana na własną rękę. Robotnicy walczą z władzą, dochodzi do krwawych starć z Milicją i ZOMO. Na tle historycznych wydarzeń autorka opisuje dzieje kolejnego pokolenia rodziny Szymczaków.

       K.J.

Marzec

Wojciech Chmielarz: Prosta sprawa, Dług honorowy (cykl: Bezimienny)

“Prosta sprawa” i “Dług honorowy” to powieści Wojciecha Chmielarza z cyklu “Bezimienny”. To historia bezimiennego bohatera, który niezależnie jakich metod używa, chce ukarać osoby pastwiące się nad słabszymi i bezbronnymi. Lektura ta od samego początku jest tak wciągająca, że nie można się od niej oderwać i czyta się ją na jednym wdechu. Pomimo, że głównego bohatera nie znamy, uważny czytelnik jest w stanie dostrzec, że to człowiek honorowy, inteligentny i logicznie myślący. Przede wszystkim to osoba, która nie rzuca słów na wiatr i zawsze niezależnie od okoliczności dotrzymuje danego słowa. Czytając książkę możemy wywnioskować, że mimo różnych okresów w życiu, “wzlotów i upadków”, nie zapominał on o słabszych i potrzebujących pomocy. Powieści te skłaniają do myślenia i zastanowienia się jak skomplikowaną psychikę ma człowiek i do czego mogą doprowadzić poczucie niesprawiedliwości i narastającą frustracja. Serdecznie polecam przeczytanie tych powieści. Na pewno nie będziecie żałować.

Ewa P.

ks. Piotr Pawlukiewicz: Nadzieja nigdy nie umiera

Ks. Piotr Pawlukiewicz to kapłan, który swoimi słowami trafiał prosto w serca, nawet te, w których jest zwątpienie. Nie bał się łamać schematów i objaśniał teologiczne zawiłości z własnym sobie humorem. Pokazuje jak odnaleźć nadzieję i sens, zawsze i mimo wszystko. Polecam.

U.F.

Nick Vujicic: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń

Autor tej książki przyszedł na świat bez rąk i nóg. Rodzice doznali szoku, ale gdy się otrząsnęli dali mu światło wiary i najprawdziwszej miłości, twardą szkołę trudu i samozaparcia. Burzy stereotypy o niepełnosprawności. To piękna książka o sile człowieka, która drzemie w jego sercu. To nie liczba rąk i nóg decyduje o naszej sile, ale to co mamy w głowie. Gorąco polecam.

U.F.

Agata Przybyłek: Miłość spółka z o. o.

Agata Przybyłek jest autorką powieści pt. ”Miłość spółka z o. o.”. Młode małżeństwo, Maja i Konrad kupują stary dom do remontu, z dala od miejskiego gwaru. Brat Mai, Adam  jest dyrektorem firmy. Zatrudnienie w niej znajdują także Maja i Konrad oraz żona Adama, Zosia. Wszyscy starają się, by firma uzyskiwała coraz lepsze wyniki. Konkurencja nie śpi i  zapowiada wprowadzenie na rynek nowego produktu. Pieniądze i chęć triumfu zaślepiają Adama. Działania rodziców Konrada nie podobają się Mai. Do remontowanego domu wprowadzają się, deklarując pomoc. Czy rodzice pozwalają żyć swoim dorosłym dzieciom? Czy pieniądz w życiu jest najważniejszy? Na te i inne pytania uzyskasz Czytelniku odpowiedź po przeczytaniu tej powieści, do czego zapraszam.

  K.J.

Agata Sawicka: Zapisane w sercu

Agata Sawicka jest autorką powieści „Zapisane w sercu”. Główna bohaterka Ela z ciekawością słuchała opowieści dziadka Kajetana. Ela mieszkała na Dolnym Śląsku, a jej przodkowie pochodzili z Wołynia. Za sprawą odnalezionego pamiętnika, którego autorką była Helena Siedlecka, Ela chciała poznać losy swoich przodków. Pojechała do Łucka.  Podczas podróży poznała młodego Ukraińca Semko, który był dla Eli przewodnikiem. Dzięki zapiskom pamiętnika  Ela poznała losy trzech dziewcząt: Polki, Ukrainki i Żydówki. Akcja powieści to lata 1942-1944, miejsce Wołyń. Okres dramatycznych wydarzeń i bardzo trudnych wyborów przewija się przez karty powieści. Polecam przeczytanie tej powieści.

      K.J.

Luty

Kristin Hannah: Powrót do domu

Kristin Hannah jest autorką nowej powieści pt. “Powrót do domu”. Madelaine i  Angel są młodymi, zakochanymi w sobie ludźmi. Wychowują się w niepełnych rodzinach. Gdy pojawia się “problem” Angel ucieka z życia Mad. Z pomocą przychodzi brat Angela, Francis. Otacza opieką Mad jak i jej córeczkę Lin, która nigdy nie poznała swojego ojca, o co ciągle ma żal do matki. Matka , doświadczona kardiolog i ksiądz Francis starają się chronić dorastającą Lin. Czy Lin pozna swojego ojca, a Mad odzyska utraconą miłość? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu powieści, do czego serdecznie zapraszam.

       K.J.

Katarzyna Michalak: Saga Przytulna (4 tomy)

Katarzyna Michalak jest autorką 4 tomowej sagi: ”Wiosna, Lato, Jesień i Zima w Przytulnej”. Trzy pokolenia rodziny Gawroszów: dziadkowie, rodzice i ich  czworo dzieci. Zgodna rodzinka, jednak każdy z jej członków skrywa jakieś tajemnice. Poza tym, wyróżnia ich jeszcze to, że wszystkie imiona całej rodzinki zaczynają się na literą A. Matka nauczycielka, niby otrzymuje spadek i  przeprowadzają się do wielkiej posiadłości, która wymaga kapitalnego remontu. Ojciec, zasłużony strażak, wiecznie na dyżurach i ich dwie pary bliźniaków. Łączy ich dom, uczucia i wzajemna troska o siebie. Wiele zwrotów akcji, ciągle się coś dzieje, na pozór zwyczajna rodzinka, ale czy aby na pewno? Chcesz poznać ich losy? Przeczytaj proszę nową sagę, do czego Cię zapraszam.

        K.J.

Magdalena Krauze: Ostatnia wiadomość

Magdalena Krauze jest autorką powieści pt. ”Ostatnia wiadomość”. Jagoda i Przemek są małżeństwem z ponad dwudziestoletnim stażem. Dorosłe dzieci wyfrunęły już z domu. Małżonkowie zaczynają się oddalać od siebie. Walkę o przywrócenie dawnego zainteresowania swą osobą rozpoczyna Jagoda. Mimo podejmowanych wysiłków, nic się nie zmienia. Mąż „idzie” w sport i rekreację. Jagoda, za namową przyjaciółki zagospodarowuje swoje popołudnia także poza domem. Poznaje Jacka, który powoli zaczyna zastępować męża. Podsłuchana rozmowa Przemka z trenerem utwierdza Jagodę w przekonaniu, że nadeszła pora rozstania. Co wstrząsnęło Jagodą? Jaki sekret ukrywał Przemek? Czy dalej pozostaną małżeństwem?  Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu tej powieści, do czego zapraszam.

     K.J.

Kristin Hannah: Na domowym froncie

Kristin Hannah jest autorką powieści pt. ”Na domowym froncie”. Jolene z mężem Michaelem i dwójką dzieci Betsy i Lulu są kochającą się rodziną. Joele jest żołnierką, pilotką śmigłowca. Jej mąż, po śmierci ojca obecnie samodzielnie  prowadzi kancelarię adwokacką. Mąż nigdy nie zaakceptował zamiłowania żony do lotnictwa. W sąsiedztwie małżonków mieszka przyjaciółka Jolene, Tami,  także żołnierka,  z którą Jolene ma  bardzo dobry kontakt. Nadszedł moment, w którym żołnierki otrzymały powołanie na wojnę do Iraku. Dotychczas  poświęcający się wyłącznie pracy Michael musiał zrewidować swoje potrzeby. Należało zająć się domem i dziećmi, w czym nieodzowna okazała się pomoc jego matki. Na froncie giną ludzie. Jest także wielu rannych. Jak potoczyły się losy żołnierek? Jak prowadzona w kancelarii sprawa okazała się pomocną w powrocie do zdrowia naszej bohaterki? Na te i inne pytania można uzyskać odpowiedź  czytając powieść, do  czego serdecznie zapraszam.

   K.J.

Styczeń

Agata Przybyłek: Nic piękniejszego od miłości

Agata Przybyłek jest autorką powieści pt. “Nic piękniejszego od miłości”. Główny bohater Orest ucieka z miasta na bezludzie. Człowiek po przejściach zamyka się w swoim świecie. Były policjant zatrudnia się dorywczo u właściciela żwirowni. Zna tylko drogę do sklepu i do pracy. W tej samej wsi, w patologicznej rodzinie  mieszka Lena, maturzystka, która marzy by uciec stąd jak najszybciej. W jej rodzinie dzieje się źle. Ponieważ miejscowość jest mała, to wszyscy się znają. Dochodzi do spotkania żony właściciela żwirowni z Orestem, a także i z Leną. Co z tych spotkań wyniknie? Jakie będą koleje losu Leny? Pełne refleksji historie bohaterów winny Cię zachęcić Czytelniku do przeczytania tej książki.

                    K.J.

Aneta Krasińska: W objęciach nazisty, W objęciach niewoli, W objęciach mroku (cykl: Trylogia gdańska)

Aneta Krasińska jest autorką trylogii o niemieckiej rodzinie Wittów. Tom I-szy “W objęciach nazisty”, tom II – “W objęciach niewoli”, tom III “W objęciach mroku”. Akcja powieści toczy się w Wolnym Mieście Gdańsku. Ludność polska, żydowska i kaszubska są mocno prześladowane. Główna bohaterka Nela Witt oraz jej młodszy brat Tomas w przeciwieństwie do swoich rodziców i starszego brata Franka, mają odmienne poglądy na akcje organizowane przez nazistów. Nela zakochana w przedsiębiorczym Niemcu poznaje Iwa. Czy dojdzie do ślubu Neli z Wilhelmem, jak potoczą się losy Iwa po jego aresztowaniu? Czy Nela i Tomas uwolnią uwięzionego Iwa? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu tej trylogii, do czego Cię serdecznie zapraszam.

                    K.J.

Gabriela Gargaś: Kiedyś się odnajdziemy, Zawsze będziemy razem, Nigdy Cię nie zapomnę (cykl: Saga Dobrzyńskich)

Gabriela Gargaś jest autorką III tomowej powieści: tom I – Kiedyś się odnajdziemy, tom II – Zawsze będziemy razem, tom III – Nigdy cię nie zapomnę. Akcja powieści toczy się na Wołyniu. Żyjący obok siebie Ukraińcy i Polacy wspierają się. Główną bohaterką jest Janka, która ucieka z rodzinnego domu zostawiając obcym ludziom swoją młodszą siostrę. Czy ją kiedyś odnajdzie, gdzie i po ilu latach?      W książkach przewija sie motyw historyczny. Okrucieństwo i brak wrażliwości na ludzką krzywdę zajmują wiele miejsca w powieściach. Książki są o miłości, cierpieniu, stracie i bólu czterech  pokoleń. Polecam przeczytanie powyższych powieści.

K.J.

Barbara Wysoczańska: Narzeczona nazisty

Barbara Wysoczańska jest autorką powieści pt. “Narzeczona nazisty”. Bohaterka Hania, studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa bogatej niemieckiej hrabiny. Hrabina często przyjeżdża do Gdańska, gdzie zawsze towarzyszy jej Hania. Należy wspomnieć, że akcja powieści toczy się tuż przed II wojną światową. Hrabina ma przystojnego, dobrze wychowanego wnuka, w którym Hania zakochuje się, mimo że jest zaręczona z Władkiem. Częste podróże Hani do Niemiec zbliżają Polkę i Niemca. Rodzina Hani jest przeciwna temu związkowi, ta jednak wybiera Johanna. Rosnący w siłę nazizm ogarnia całe Niemcy. Hania wkracza na niemieckie salony i poznaje największych przywódców III Rzeszy. Zostaje także szpiegiem. Tych dwoje młodych ludzi walczy o swoją miłość stojąc po dwóch stronach barykady. Książkę się dosłownie “pochłania”, czytając ją. Serdecznie zapraszam do jej wypożyczenia i przeczytania.

K.J.

Georgia Kaufmann: Krawcowa z Paryża

Georgia Kaufmann jest autorką powieści pt. “Krawcowa z Paryża”. Główną bohaterką jest Rosa. Akcja powieści toczy się w okresie II wojny. Przykre doświadczenie życiowe zmusiło ją do opuszczenia rodzinnego domu. Bez grosza przy duszy, z dwoma zmianami ubrania, w odrapanej walizeczce wyrusza w poszukiwaniu lepszego życia. Dzięki własnemu uporowi i ciężkiej pracy powoli, ale skutecznie poprawia swoją sytuację życiową. Dociera do świata mody. Umie projektować i szyć. Tworzy kreacje, którymi zachwycają się bogate kobiety. Spotyka fascynujących mężczyzn: Christiana Diora, chemika Charlesa, muzyka Izzyego, dewelopera Jima. Poznaje miłość swojego życia, ale na drodze do szczęścia przeszkodą jest przeszłość. Czy siła i determinacja Rosy pokonają przeszkody? Książka “wciąga”. Serdecznie polecam jej przeczytanie.

K.J.

Maureen Lee: Dom przy Parku Książąt

Maureen Lee jest autorką powieści “Dom przy Parku Książąt”. Olivia Jones będąc panienką, urodziła dziewczynkę, którą od razu jej ojciec oddał do klasztoru, chcąc uniknąć skandalu. Mała Ruby, bo tak miała na imię dziewczynka, bardzo nie lubiła wszystkich prac domowych: prania, prasowania, sprzątania i gotowania. Życie spłatało jej jednak wielkiego figla i wszystko to czego nie znosiła, przyszło jej wykonywać. Gdy była już panienką, matka klasztorna powierzyła opiekę nad Ruby swojej siostrze. Życie  Ruby uległo gwałtownej zmianie. Jak potoczyły się losy Ruby? Czy mimo wielu przeciwności pokonała wszelkie trudności? Chcesz poznać losy bohaterki, przeczytaj proszę powyższą powieść.

K.J.

Skip to content