Recenzje D 2024

Luty

Kristin Hannah: Powrót do domu

Kristin Hannah jest autorką nowej powieści pt. “Powrót do domu”. Madelaine i  Angel są młodymi, zakochanymi w sobie ludźmi. Wychowują się w niepełnych rodzinach. Gdy pojawia się “problem” Angel ucieka z życia Mad. Z pomocą przychodzi brat Angela, Francis. Otacza opieką Mad jak i jej córeczkę Lin, która nigdy nie poznała swojego ojca, o co ciągle ma żal do matki. Matka , doświadczona kardiolog i ksiądz Francis starają się chronić dorastającą Lin. Czy Lin pozna swojego ojca, a Mad odzyska utraconą miłość? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu powieści, do czego serdecznie zapraszam.

       K.J.

Katarzyna Michalak: Saga Przytulna (4 tomy)

Katarzyna Michalak jest autorką 4 tomowej sagi: ”Wiosna, Lato, Jesień i Zima w Przytulnej”. Trzy pokolenia rodziny Gawroszów: dziadkowie, rodzice i ich  czworo dzieci. Zgodna rodzinka, jednak każdy z jej członków skrywa jakieś tajemnice. Poza tym, wyróżnia ich jeszcze to, że wszystkie imiona całej rodzinki zaczynają się na literą A. Matka nauczycielka, niby otrzymuje spadek i  przeprowadzają się do wielkiej posiadłości, która wymaga kapitalnego remontu. Ojciec, zasłużony strażak, wiecznie na dyżurach i ich dwie pary bliźniaków. Łączy ich dom, uczucia i wzajemna troska o siebie. Wiele zwrotów akcji, ciągle się coś dzieje, na pozór zwyczajna rodzinka, ale czy aby na pewno? Chcesz poznać ich losy? Przeczytaj proszę nową sagę, do czego Cię zapraszam.

        K.J.

Magdalena Krauze: Ostatnia wiadomość

Magdalena Krauze jest autorką powieści pt. ”Ostatnia wiadomość”. Jagoda i Przemek są małżeństwem z ponad dwudziestoletnim stażem. Dorosłe dzieci wyfrunęły już z domu. Małżonkowie zaczynają się oddalać od siebie. Walkę o przywrócenie dawnego zainteresowania swą osobą rozpoczyna Jagoda. Mimo podejmowanych wysiłków, nic się nie zmienia. Mąż „idzie” w sport i rekreację. Jagoda, za namową przyjaciółki zagospodarowuje swoje popołudnia także poza domem. Poznaje Jacka, który powoli zaczyna zastępować męża. Podsłuchana rozmowa Przemka z trenerem utwierdza Jagodę w przekonaniu, że nadeszła pora rozstania. Co wstrząsnęło Jagodą? Jaki sekret ukrywał Przemek? Czy dalej pozostaną małżeństwem?  Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu tej powieści, do czego zapraszam.

     K.J.

Kristin Hannah: Na domowym froncie

Kristin Hannah jest autorką powieści pt. ”Na domowym froncie”. Jolene z mężem Michaelem i dwójką dzieci Betsy i Lulu są kochającą się rodziną. Joele jest żołnierką, pilotką śmigłowca. Jej mąż, po śmierci ojca obecnie samodzielnie  prowadzi kancelarię adwokacką. Mąż nigdy nie zaakceptował zamiłowania żony do lotnictwa. W sąsiedztwie małżonków mieszka przyjaciółka Jolene, Tami,  także żołnierka,  z którą Jolene ma  bardzo dobry kontakt. Nadszedł moment, w którym żołnierki otrzymały powołanie na wojnę do Iraku. Dotychczas  poświęcający się wyłącznie pracy Michael musiał zrewidować swoje potrzeby. Należało zająć się domem i dziećmi, w czym nieodzowna okazała się pomoc jego matki. Na froncie giną ludzie. Jest także wielu rannych. Jak potoczyły się losy żołnierek? Jak prowadzona w kancelarii sprawa okazała się pomocną w powrocie do zdrowia naszej bohaterki? Na te i inne pytania można uzyskać odpowiedź  czytając powieść, do  czego serdecznie zapraszam.

   K.J.

Styczeń

Agata Przybyłek: Nic piękniejszego od miłości

Agata Przybyłek jest autorką powieści pt. “Nic piękniejszego od miłości”. Główny bohater Orest ucieka z miasta na bezludzie. Człowiek po przejściach zamyka się w swoim świecie. Były policjant zatrudnia się dorywczo u właściciela żwirowni. Zna tylko drogę do sklepu i do pracy. W tej samej wsi, w patologicznej rodzinie  mieszka Lena, maturzystka, która marzy by uciec stąd jak najszybciej. W jej rodzinie dzieje się źle. Ponieważ miejscowość jest mała, to wszyscy się znają. Dochodzi do spotkania żony właściciela żwirowni z Orestem, a także i z Leną. Co z tych spotkań wyniknie? Jakie będą koleje losu Leny? Pełne refleksji historie bohaterów winny Cię zachęcić Czytelniku do przeczytania tej książki.

                    K.J.

Aneta Krasińska: W objęciach nazisty, W objęciach niewoli, W objęciach mroku (cykl: Trylogia gdańska)

Aneta Krasińska jest autorką trylogii o niemieckiej rodzinie Wittów. Tom I-szy “W objęciach nazisty”, tom II – “W objęciach niewoli”, tom III “W objęciach mroku”. Akcja powieści toczy się w Wolnym Mieście Gdańsku. Ludność polska, żydowska i kaszubska są mocno prześladowane. Główna bohaterka Nela Witt oraz jej młodszy brat Tomas w przeciwieństwie do swoich rodziców i starszego brata Franka, mają odmienne poglądy na akcje organizowane przez nazistów. Nela zakochana w przedsiębiorczym Niemcu poznaje Iwa. Czy dojdzie do ślubu Neli z Wilhelmem, jak potoczą się losy Iwa po jego aresztowaniu? Czy Nela i Tomas uwolnią uwięzionego Iwa? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź po przeczytaniu tej trylogii, do czego Cię serdecznie zapraszam.

                    K.J.

Gabriela Gargaś: Kiedyś się odnajdziemy, Zawsze będziemy razem, Nigdy Cię nie zapomnę (cykl: Saga Dobrzyńskich)

Gabriela Gargaś jest autorką III tomowej powieści: tom I – Kiedyś się odnajdziemy, tom II – Zawsze będziemy razem, tom III – Nigdy cię nie zapomnę. Akcja powieści toczy się na Wołyniu. Żyjący obok siebie Ukraińcy i Polacy wspierają się. Główną bohaterką jest Janka, która ucieka z rodzinnego domu zostawiając obcym ludziom swoją młodszą siostrę. Czy ją kiedyś odnajdzie, gdzie i po ilu latach?      W książkach przewija sie motyw historyczny. Okrucieństwo i brak wrażliwości na ludzką krzywdę zajmują wiele miejsca w powieściach. Książki są o miłości, cierpieniu, stracie i bólu czterech  pokoleń. Polecam przeczytanie powyższych powieści.

K.J.

Barbara Wysoczańska: Narzeczona nazisty

Barbara Wysoczańska jest autorką powieści pt. “Narzeczona nazisty”. Bohaterka Hania, studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa bogatej niemieckiej hrabiny. Hrabina często przyjeżdża do Gdańska, gdzie zawsze towarzyszy jej Hania. Należy wspomnieć, że akcja powieści toczy się tuż przed II wojną światową. Hrabina ma przystojnego, dobrze wychowanego wnuka, w którym Hania zakochuje się, mimo że jest zaręczona z Władkiem. Częste podróże Hani do Niemiec zbliżają Polkę i Niemca. Rodzina Hani jest przeciwna temu związkowi, ta jednak wybiera Johanna. Rosnący w siłę nazizm ogarnia całe Niemcy. Hania wkracza na niemieckie salony i poznaje największych przywódców III Rzeszy. Zostaje także szpiegiem. Tych dwoje młodych ludzi walczy o swoją miłość stojąc po dwóch stronach barykady. Książkę się dosłownie “pochłania”, czytając ją. Serdecznie zapraszam do jej wypożyczenia i przeczytania.

K.J.

Georgia Kaufmann: Krawcowa z Paryża

Georgia Kaufmann jest autorką powieści pt. “Krawcowa z Paryża”. Główną bohaterką jest Rosa. Akcja powieści toczy się w okresie II wojny. Przykre doświadczenie życiowe zmusiło ją do opuszczenia rodzinnego domu. Bez grosza przy duszy, z dwoma zmianami ubrania, w odrapanej walizeczce wyrusza w poszukiwaniu lepszego życia. Dzięki własnemu uporowi i ciężkiej pracy powoli, ale skutecznie poprawia swoją sytuację życiową. Dociera do świata mody. Umie projektować i szyć. Tworzy kreacje, którymi zachwycają się bogate kobiety. Spotyka fascynujących mężczyzn: Christiana Diora, chemika Charlesa, muzyka Izzyego, dewelopera Jima. Poznaje miłość swojego życia, ale na drodze do szczęścia przeszkodą jest przeszłość. Czy siła i determinacja Rosy pokonają przeszkody? Książka “wciąga”. Serdecznie polecam jej przeczytanie.

K.J.

Maureen Lee: Dom przy Parku Książąt

Maureen Lee jest autorką powieści “Dom przy Parku Książąt”. Olivia Jones będąc panienką, urodziła dziewczynkę, którą od razu jej ojciec oddał do klasztoru, chcąc uniknąć skandalu. Mała Ruby, bo tak miała na imię dziewczynka, bardzo nie lubiła wszystkich prac domowych: prania, prasowania, sprzątania i gotowania. Życie spłatało jej jednak wielkiego figla i wszystko to czego nie znosiła, przyszło jej wykonywać. Gdy była już panienką, matka klasztorna powierzyła opiekę nad Ruby swojej siostrze. Życie  Ruby uległo gwałtownej zmianie. Jak potoczyły się losy Ruby? Czy mimo wielu przeciwności pokonała wszelkie trudności? Chcesz poznać losy bohaterki, przeczytaj proszę powyższą powieść.

K.J.

Skip to content