Wakacje z Biblioteką

2023

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach zaprasza na wakacyjne zajęcia. Widzimy się w lipcu.

04.07.2023 Dogoterapia

Podczas tegorocznych wakacji naszymi gośćmi były pieski Anu i Nami oraz ich Pani. Dzieci poznały kolejne rasy psów i przypomniały sobie najważniejsze zasady posiadania czworonożnych pupili. Nie zabrakło pieskich przysmaków i głaskania.

13.07.2023 Warsztaty plastyczne “Brzuchem do góry”

Na podstawie książki Urszuli Palusińskiej „Brzuchem do góry” odbyły się warsztaty marzycielsko – plastyczne. Rozmawialiśmy o niebie, oglądaliśmy zdjęcia nieba w różnych porach dnia i roku oraz malowaliśmy portrety nieba. Była chwila na relaksacje i leżenie „brzuchem do góry”. W drugiej części warsztatów dzieci dorysowywały na tle nieba to, co można zobaczyć leżąc brzuchem do góry np. ptaki , kwiaty czy całkiem inną rzeczywistość widzianą oczami gracza gry Minecraft.

20.07.2023 Warsztaty plastyczne “Morskie przygody”

W naszej morskiej podróży oglądaliśmy wieloryby i ośmiornice. Zwiedzaliśmy Karaiby. A będąc na bezludnej wyspie musieliśmy stworzyć tratwy ratunkowe. Dzieci uczyły się współpracy w grupie i współdziałania. Na koniec naszych morskich przygód, zamieniliśmy się w marynarzy i robiliśmy pieczątki

26.07.2023 Teatrzyk Kamishibai “W lustrzanej sali”

Dzieci wysłuchały opowieści o wizycie w tajemniczej sali luster, która okazała się dla głównych bohaterów dwoma różnymi światami. Historia ta pokazuje nam jak my widzimy świat i jak świat widzi nas. To opowieść o odpowiedzialności, o prostych zależnościach miedzy nami a światem zewnętrznym. Kontynuując temat poruszony w bajce, dzieci malowały lustrzane odbicia oraz bawiły się w zabawę ruchową “Lustra”.

W sierpniu, podczas 2 spotkań gościliśmy dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Wyrach.
11 sierpnia uczestniczyły w Teatrzyku Kamishibai “Bajka o Wiśle”. Dzieci popłynęły na wycieczkę z Czarną Wisełką i Białą Wisełką z nurtem największej polskiej rzeki, od jej źródeł na zboczu Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim aż do Morza Bałtyckiego. Po drodze poznały różnorodne zwierzęta, ryby i ptaki zamieszkujące tereny nadrzeczne oraz niektóre problemy ekologiczne. Wędrówka z biegiem Wisły przeplatana była przystankami w znanych miastach i historycznych miejscach. W drugiej części dzieci, puściły wodze fantazji i narysowały wszystko to co zobaczyły w Wiśle.

Tydzień później widzieliśmy się ponownie na Teatrzyku “Leszy – opiekun puszczy”. Dzieci poznały baśń słowiańską przedstawiająca historię dwóch braci, o odmiennych charakterach i przekonaniach. To historia o niezwykłym spotkaniu z władcą leśnej puszczy i jej mieszkańcami. Na kartach opowieści odkryliśmy też wiele gatunków zwierząt, również tych które nieodwracalnie zniknęły z naszych lasów. W drugiej części spotkania dzieci robiły organizery na kredki i długopisy w formie kotka. Sprawdzili również swoją wiedzę ze znajomości polskich przysłów i powiedzeń, a na koniec była zabawa w łapanie much.

2022

Zapraszamy dzieci do wspólnego spędzenia czasu na zajęciach, które dla Was przygotowaliśmy na tegoroczne wakacje.

Biblioteka w Wyrach

Biblioteka w Wyrach zaprasza w każdy poniedziałek sierpnia na Teatrzyk Kamishibai, po którym odbędą się warsztaty kreatywne.
W sierpniowe piątki odbędą się spotkania Miłośników Gier Planszowych. Szczegóły na plakatach.
Pamiętajcie o zapisach pod numerem telefonu 505 439 272.

01.08.2022 Teatrzyk Kamishibai Czerwony Kapturek

Dzieci poznały nową wersję tradycyjnej bajki o Czerwonym Kapturku z barwnymi ilustracjami i obrazkami, wyklejały sylwetkę głównej bohaterki, a potem rozwiązywały zagadki i grały w memory.

08.08.2022 Teatrzyk Kamishibai O Panach Palcach

Poprzez zabawę i kolorowe plansze dzieci przypomniały sobie naukę liczenia. Robiły pacynki, odbijały kolorowe łapki, a jako przerywnik bawiliśmy się w łapanie much i układały puzzle.

12.08.2022 Planszówki

22.08.2022 Teatrzyk Kamishibai Kotka Milusia

Kotka Milusia to historia pewnego spotkania kota z myszką, opowieść dla wszystkich miłośników kotów. Bazując na poznanej bajce dzieci robiły kotki z papieru i gazety, kocie maski, a także rozwiązywały przygotowane ćwiczenia i “łapały muchy”.

29.08.2022 Teatrzyk Kamishibai Bajka o żabach

Bajka o przygodach żaby z Kioto i żaby z Osaki, na podstawie której dzieci wykonywały pracę plastyczną – żabę na rolce papieru. Nie zabrakło zabaw ruchowych i czytania bajek.

Dogoterapia

W ramach wakacyjnych spotkań dla dzieci odbyły się również zajęcia z dogoterapii.

1 lipca wspólnie z Faridą świętowaliśmy Dzień Psa. Wspólny spacer po bibliotece do piosenki „Pieski małe dwa”, układanie psiego przysmaku w formie kości, czy czesanie psa, to niektóre z zadań jakie wykonywały dzieci. Dowiedziały się również jak należy opiekować się psem oraz o czym pamiętać mając w domu czworonoga. 

20 lipca podczas zajęć z dogoterapii nie zabrakło wspólnego spacerowania i karmienia psa. Były zabawy w tunelu, gry obrazkowe, a w zamian za dobrą zabawę i opiekę Farida odwdzięczyła się robiąc masażyk i podając łapę na pożegnanie.

10 sierpnia dzieci poznały historię Eli i jej piesków, wspólnie z Panią Martyną mówili o różnych rasach psów, oglądali zdjęcia Faridy jak była szczeniakiem, rozwiązywali zagadki, malowali. A na koniec każdy dostał order przyjaciela Faridy.

19 sierpnia na ostatnich zajęciach z dogoterapii poznaliśmy psy tropiące, psy obronne, psy pracujące w policji oraz takie, które służą do pomocy np. osobom niepełnosprawnym czy niewidomym. Nie zabrakło zabaw pluszowymi maskotkami z bajki Psi Patrol. Była gra memory i szukanie psich chrupek zakopanych w piasku. Dzieci pokonywały tor przeszkód, przechodziły przez tunel, a na koniec w ramach odpoczynku był masażyk.

Biblioteka w Gostyni

Biblioteka w Gostyni zaprasza w każdy poniedziałek lipca na Teatrzyk Kamishibai, po którym odbędą się warsztaty kreatywne.
W lipcowe środy będą się odbywać spotkania Miłośników Gier Planszowych.
Pamiętajcie o wcześniejszych zapisach pod numerem telefonu 505 439 257.

Powitanie wakacji

7 lipca na powitanie wakacji odbył się biblioteczny festyn w Zagrodzie Śląskiej. Razem z nami WAKACJE powitało ponad 160 dzieci oraz ich Rodzice, dziadkowie, Wychowawcy i Opiekunowie. Było malowanie kredą wymarzonych wakacji, bańki mydlane, gry, zabawy, tańce. Odwiedził nas Hektor – maskotka Policji, można było wejść do radiowozu. Przyjechała Straż Pożarna, trwały rozmowy z strażakami. Można było kupić książki i kartki okolicznościowe. Wszystkie chętne dzieci miały pomalowane buźki. Były warsztaty artystyczne i klejenie samochodów. Były też tańce rycerskie i możliwość przymierzenia zbroi rycerskiej, bitwa na poduszki, przeciąganie liny. Można było bawić się na dmuchańcach i przedszkolnym placu zabaw. A na koniec każde dziecko otrzymało niespodziankę: balonik, kwiatek – serduszko i słodycz.

Pożegnanie wakacji

Piknik biblioteczny z okazji pożegnania wakacji przyciągnął wielu milusińskich. Wśród licznych atrakcji nie zabrakło kiermaszu książek, zabaw z Klanzą, malowania buzi, rysowania kredą, przeciągania liny, bitwy na poduszki, dmuchanego zamku oraz wielu innych aktywności. Były także pokazy rynsztunku rycerskiego.

Skip to content