Cyfrowi eksperci w podregionie tyskim

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach bierze udział w projekcie “CYFROWI EKSPERCI W PODREGIONIE TYSKIM”, w ramach którego realizowane są bezpłatne zajęcia z programowania i robotyki dla dzieci w wieku 10-14 lat.

Na zajęciach dzieci poznają podstawy programowania, rozwijają wiedzę cyfrową, umiejętności logicznego myślenia i wyobraźnię przestrzenną. W ramach projektu wykorzystujemy roboty, klocki i gry interaktywne.

Pierwszy cykl spotkań ruszył w sierpniu w Bibliotece w Gostyni. We wrześniu i październiku spotykaliśmy się w Bibliotece w Wyrach.

Dzieci poznały grę edukacyjną ScottieGo!, bohaterem której jest kosmita Scottie lądujący na naszej planecie w 2030 roku. Pomagając mu, uczestnicy zdobywali punkty i przechodzili do kolejnych etapów podróży. W ten sposób poprzez zabawę poznali zasady tworzenia algorytmów z wykorzystaniem funkcji, zmiennych czy pętli.

Oprócz gry ScottieGo! na zajęciach korzystaliśmy również z robotów. Edison to robot, który wprowadził dzieci w świat elektroniki. Ma wiele ciekawych rozwiązań takich jak: funkcja śledzenia linii, czujniki światła czy pilot zdalnego sterowania. Dzieci mogły zaprogramować go tak, aby podążał za światłem latarki albo reagując na klaśnięcia obracał się. Dodatkowo do zabawy z Edisonem mogły wykorzystać klocki za pomocą których mogły zbudować swoje mini robociki. Ciekawą funkcją Edisona jest jego kompatybilność z klockami z serii Lego Technics.

Drugim robotem jaki poznaliśmy na zajęciach był Codey Rocky. Sympatyczny, biały robocik skradł serca dzieci ucząc ich kodowania prostych czynności. Codey pokazuje emocje, wydaje dźwięk, porusza się.

Uczestnicząc w zajęciach dzieci poznały także język programowania Scratch, działający na zasadzie skryptów – puzzli. Skrypty te mogą dotyczyć ruchu, dźwięku, zdarzeń, sterowania, zmiennych. Scratch umożliwia tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki.

Zajęcia pozwoliły dzieciom poznać podstawy programowania i rozwinąć te umiejętności, które już posiadały w tym zakresie. Nauka przez zabawę, z wykorzystaniem robotów i gier była wielką frajdą i ciekawą przygodą, która może zaprocentuje w przyszłości. Serdecznie dziękujemy dzieciom za udział w spotkaniach i zapraszamy na kolejne zajęcia z programowaniem.

Skip to content