Recenzje Dz i M 2020

Recenzje napisane w 2020 roku

Grudzień 2020

Jim Stovall: Bezcenny dar

To urocza i wzruszająca historia o przemianie dwudziestoletniego Jasona Stevensa. Kiedy zmarł jego stryjeczny dziadek, Jason chciał otrzymać w spadku jedynie pieniądze, jednak dostał coś innego, czego o wiele bardziej w życiu potrzebował. Dziadek Jasona otworzył przed nim drogę do odebrania najwspanialszego daru. Dzięki niemu chłopak zrozumiał co w życiu jest najważniejsze i że pieniądze również są przydatne pod warunkiem, że umiejętnie się z nich korzysta. Jason otrzymał od dziadka różne dary i nauczył z nich korzystać, przez co stał się zupełnie innym człowiekiem. Z całego serca zachęcam młodzież i dorosłych do przeczytania tej książki i odebrania bezcennego daru.

                                                                                                                           Antosia 13 lat

Listopad 2020

Alison Hart: Koń zwany Cieniem

To urocza książka o koniach i o tym, że razem z innymi ludźmi, którzy chcą dla nas dobrze możemy przetrwać wszystko. Zarzuty postawione przeciwko trzynastoletniej Jas sprawiły, że trafiła na farmę Nowe Życie gdzie zaczęła rozwiązywać zagadkę śmierci swojego najukochańszego konia. Właśnie tam znalazła konia, którego nazwała Cieniem i który naprowadził ją na rozwiązanie tej zagadki. Na farmie dowiedziała się również, że prawdziwi przyjaciele są bezcenni. Polecam tę książkę wszystkim nastolatkom, którzy tak jak ja kochają konie, przygody i tajemnice.

Antosia 13 latMo O’Hara: Moja złota rybka zombie

Ja chcę opisać moją ulubiona książkę pod tytułem ” Moja złota rybka zombie – Przybij płetwę na dzień dobry”, autorki Mo O’Hara. Straszny brat, rybka zombie i akcja “uratuj cały świat”! Złośliwy, uprzykrzający życie starszy brat – któż nie miał z nim problemów? To punkt wyjścia przezabawnej serii dla chłopców, której bohaterami są: Tytus i jego młodszy brat Tymek. Tymek zawsze podejrzewał, że jego starszy brat Tytus jest szalony. Kiedy nastolatek otrzymuje w prezencie zestaw młodego chemika, zostaje najprawdziwszym szalonym naukowcem! Jego pierwszym, niestety udanym, eksperymentem jest zanurzenie małej, złotej rybki zwanej Frankie, w toksycznej zielonej mazi. Tymek  musi działać błyskawicznie- tylko szybka reanimacja za pomocą baterii może uratować rybce życie. Jednak coś poszło nie tak. Frankie wprawdzie wydaje się żywy,  ale jest teraz grubą i inteligentną rybką zombie, która potrafi hipnotyzować i najwyraźniej zamierza się zemścić. Tytus chce wykorzystać hipnotyczne zdolność rybki, żeby kontrolować cały świat, a przynajmniej mamę. Tymek musi podjąć teraz naprawdę trudną decyzję ratować swojego wstrętnego braciszka czy rybiego przyjaciela? Dowcipnie opowiedziane przygody rodzeństwa, z zabawnymi rysunkami, zachwycą nie tylko młodszych czytelników ale i ich rodziców. Dla wszystkich, którzy znają wątpliwe uroki posiadania starszego rodzeństwa!                                                           

Kacper kl. IV aM. Meo: Nennolina. Sześcioletnia mistyczka. Świadectwo matki

Wzruszająca do granic książka o niezwykłym znoszeniu cierpienia i ofiarowaniu go Jezusowi.  Nennolina całe życie poświęciła Bogu, wiedziała, że nigdy nie jest sama, nawet przy największym cierpieniu, kiedy okazało się, że ma nowotwór. Pomimo braku nogi, (którą również ofiarowała Jezusowi) zawsze była pogodna i uśmiechnięta. Czego nauczyła mnie podstawa Antonietty? Na pewno wytrwałości i radości. Uświadomiła mi co to naprawdę znaczy kochać Jezusa i dlaczego ważne jest, aby ofiarować Mu swoje życie dzień po dniu. Zachęcam z całego serca do przeczytania tej lektury wszystkich, którzy tak jak ja chcieliby dowiedzieć się jak w dzisiejszym świecie można zbliżyć się do Jezusa, który cały czas na Ciebie czeka.

Antosia, 13 lat


Październik 2020

B. Piliszek-Słowińska: Korzenie i skrzydła: Ktosiek; Ktosiek 2.0

„Ktosiek” (tom I)

Wesoła i zabawna opowieść o kilkuletnim, ciekawym świata chłopcu, który w poszukiwaniu prawdziwego przyjaciela, przeżywa ciekawe przygody i smutne lub radosne chwile. W książce są poruszane wartości takie jak: miłość, uczciwość, sprawiedliwość i wiele innych, które skłaniają do zastanowienia się przy każdym rozdziale jaki jestem wobec innych ludzi. Jest to jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam i dlatego chciałabym bardzo zachęcić wszystkich nie tylko nastolatków, ale i dorosłych do przeczytania tej pasjonującej książki.

Antosia, 13 lat

„Ktosiek 2.0” (tom II)

Fascynująca, urocza i zabawna książka poruszająca poważny temat: Jak Internet ( i jego brak ) może zmienić człowieka. Jest to opowieść o chłopcu, który przeprowadza się do starego domu bez Internetu, przeżywa wspaniałe, interesujące przygody, a co najważniejsze zdobywa prawdziwego przyjaciela. Z całego serca polecam tę książkę wszystkim nastolatkom i dorosłym.

                                                                                                                  Antosia, 13 lat

Sierpień 2020

A. Maleszka: Magiczne drzewo. Świat Ogromnych

Ostatnio przeczytałam książkę „Świat Ogromnych” z serii „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki. Książka opowiada o bohaterach, którzy przenieśli się dzięki magicznym puzzlom do świata olbrzymów. Życie wśród olbrzymów było bardzo trudne, a postawione zadanie wymagało ogromnego wysiłku. Dzięki magicznym bliźniaczym puzzlom udało im się wrócić z powrotem na Ziemię. Opowieść fantastyczna. Zachęcam wszystkich nastolatków do jej przeczytania.

Oliwia, lat 11

Lipiec 2020

Cykl książek: Nela mała reporterka

Zapraszam do podróżowania z książkami z cyklu Nela mała reporterka. To bardzo interesujące opowieści z różnych zakątków świata. Książka ” Nela i tajemnice świata” to relacje dziewięcioletniej bohaterki z podróży między innymi do Wietnamu w poszukiwaniu gibonów, do Ameryki Środkowej na Kostarykę – krainę tukanów i kolibrów. Zachęcam gorąco wszystkie dzieci w wieku od 7 lat do przeczytania całej serii.

Antosia, 13 lat


S. Richards: Koń, który mnie wybrał

Susan przygarniając do sieb ie zagłodzoną i zaniedbaną klacz, myślała, że uratuje ją przed nieśmiałością, zamknięciem w sobie i cierpieniem. Jednakże stało się odwrotnie, ponieważ to właśnie Lay Me Down uleczyła serce autorki.
Przepiękna opowieść o tym, jak głęboka może wytworzyć się więź pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Polecam tą książkę z całego serca wszystkim nastolatkom.

Antosia, 13 latM. Kapelusz: Tajemnica pewnej sąsiadki

R. R. Russell: Królowa dramatu (cykl: Dzienniki Nikki)

Emilia Świerkot
Skip to content