#ZaczytaniPolecają! 2021

Zapraszamy Państwa do promocji czytelnictwa i włączenia się w realizację projektu #ZaczytaniPolecają! Od stycznia do grudnia 2021 roku będziemy podawać hasło na dany miesiąc, które stanowiło będzie inspirację do napisania recenzji książki.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie tutaj.

HASŁA
styczeń: Zauważ w zwyczajnych ludziach ich nadzwyczajność.

luty: „Kochać to znaczy chcieć dobra drugiego” św. Tomasz z Akwinu.
marzec: „Zawsze jest dobry dzień, kiedy szczęśliwie otwierasz oczy” ks. Jan Twardowski
kwiecień: Życie nie kończy się na młodości. Na każdym jego etapie jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy.
maj: Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają”Andre Maurois

Styczeń: Zauważ w zwyczajnych ludziach ich nadzwyczajność

I. Frączyk: Dziś jak kiedyś

„Dziś jak kiedyś” – powieść Izabeli Frączyk ukazuje losy Aleksandry, która chcąc zmienić swoje życie, przenosi się do małej mieściny o nazwie Bąszynek. Jednak nie wszystko układa się po jej myśli. Nowa praca okazuje się niewypałem, miasteczko wygląda jak z okresu PRL-u i ludzie… gadający i wszystko wiedzący. Ale „nie ma tego złego…”. Po jakimś czasie Ola sama dochodzi do wniosku, że to jej miejsce na ziemi. A że przy okazji różnych zdarzeń, z wątkiem kryminalnym również, poznaje przystojniaka, postanawia sobie dać szansę na szczęście. Pełna humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji powieść wciąga od pierwszej strony. Polecam gorąco tę pozycję, jak również inne tej autorki.

Dorota

I. Zarzycka: Pod wiatr; Pałac śród gór; Dzikuska. Historia miłości

„Pod wiatr” – losy małej dziewczynki znalezionej w lesie przez oddział piechoty legionowej. Książka opisuje jej losy, co ją pasjonowało i czy w tamtych czasach – na początku ubiegłego stulecia – miała szansę na spełnienie swoich marzeń?

„Pałac śród gór” – to powieść o człowieku, który chciał stworzyć spokojny azyl dla dzieci niechcianych, porzuconych, sierot. Czy mu się udało? I czy było warto? Przeczytajcie.

„Dzikuska. Historia miłości” – czy można okiełznać wiatr, huragan, dzikość serca. Czy można pomóc dziecku, które od najmłodszych lat wychowywano bez matki, bez nakazów i  zakazów. Jak potoczą się losy dorastającej dziewczynki o imieniu Ita, która potrafiła przestraszyć sześć nauczycielek, czterech profesorów i każdy z nich uciekał po paru dniach!

Polecam powieści Ireny Zarzyckiej, trochę zapomnianej pisarki, ale problemy opisane w jej książkach są aktualne do dziś.

Stefania

Luty: „Kochać to znaczy chcieć dobra drugiego” św. Tomasz z Akwinu.

A. Łacina: Kradzione róże

Podczas wakacji jedna z córek małżeństwa Celer, Jaśmina, wybiera się na wymarzone wakacje do Grecji, druga zaś, Róża, jak co roku, idzie na pielgrzymkę do Częstochowy. Rodzice martwią się o każdą z nich. Gdy Róża nie wraca w umówionym terminie do domu i nie daje żadnego znaku życia, rodzice szukają pomocy gdzie się tylko da. Jeżdżą po Polsce, angażują znajomych, rozsyłają wiadomości przez internet itp. Także policja jest bezradna. Róża zaufała przypadkowo poznanemu mężczyźnie. Czy powieść dobrze się kończy? Warto ją przeczytać. Serdecznie polecam.

Krysia J.

C. Läckberg: Złota klatka

Inteligentna i piękna Faye ma wszystko – wspaniałego męża, ukochaną córeczkę Julien i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Ale czy szczęście może trwać wiecznie? Czy poświęcając mężowi wszystko, kosztem swoich marzeń i ambicji, zdoła go przy sobie zatrzymać? Jak potoczą się losy Faye, przeplatane wspomnieniami z dzieciństwa, przeczytacie w nowej serii kryminalnej „Faye”  Camilli Läckberg.

Stefania

N. Sparks: Z każdym oddechem

„Z każdym oddechem” Nicholasa Sparksa, to kolejna książka spośród wielu pozycji tego pisarza. Jestem miłośniczką jego pióra, jednak ta powieść wzbudziła we mnie szczególne emocje…
Ona – dziewczyna na rozdrożu, z bagażem różnych nieudanych związków z mężczyznami, on – mężczyzna po rozwodzie, ojciec nastoletniego syna, którego wychowuje matka dziecka…
Tru jest mieszkańcem Zimbabwe, przewodnikiem safari, ale wiadomość o ciężkiej chorobie ojca, z którym nie miał kontaktu powoduje, że przylatuje na kilka dni do Stanów Zjednoczonych i tu spotyka Hope i jej psa… To zwykłe przypadkowe spotkanie na plaży powoduje, że tych dwoje zaczyna postrzegać drugą osobę jako dopełnienie samego siebie. Zaczyna między nimi kiełkować piękne uczucie…ale niestety pewna informacja, którą przekazuje Tru niweczy ich wspólne plany na przyszłość… Czy na zawsze?
Jak bardzo trzeba kochać druga osobę, aby pozwolić jej iść, własną drogą? Niepozorna skrzynka pocztowa, która jest zlokalizowana tuż przy plaży odegra niesamowitą rolę w ich późniejszym życiu…
Polecam gorącą, tę niesamowitą powieść o miłości, pełną empatii i troski o druga osobę. Już nie mogę się doczekać ekranizacji tej książki!

Mariola Nowrot
bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Wyrach

Marzec: Zawsze jest dobry dzień, kiedy szczęśliwie otwierasz oczy ks. Jan Twardowski

N. Sparks: Pamiętnik

„Pamiętnik” Nicholasa Sparksa to debiutancka powieść tego pisarza.
W domu spokojnej starości, pewien mężczyzna, czyta pamiętnik kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Kobieta jednak niczego nie pamięta ze swojej przeszłości, ale mężczyzna, uparcie czyta jej historię dwojga ludzi – Noaha i Allie. Poznali się oni jako nastolatkowie, podczas wakacji i szaleńczo się w sobie zakochali… Jednak związek bogatej dziewczyny, nie wszystkim się spodobał… Noah po wyjeździe Allie przez trzy lata wysyłał do niej listy, jednak  cały czas pozostawały one bez odpowiedzi… W końcu zaprzestał pisania, a zajął się remontem starego, kolonialnego domu, który kupił – tak jak obiecał ukochanej wiele lat temu podczas pamiętnych wakacji…
W tym samym czasie Allie próbowała ułożyć sobie życie  z mężczyzną z wyższych sfer, jednak przypadek sprawił, że natrafiła na intrygującą notatkę w lokalnej gazecie… Alisson zrozumiała, że aby móc rozpocząć życie u boku innego mężczyzny, powinna wrócić do człowieka, z którym rozstała się czternaście lat temu i zadać sobie i jemu pytanie dlaczego nie zawalczył o ich miłość?
Allie miała trudne zadanie, ale podjęła decyzję. Czas pokazał, czy wybrała dobrze?
,,Pamiętnik” to piękna historia o miłości, która wiele pokonała, potrafi nawet zwalczać straszną chorobę, chociaż tylko na kilka minut każdego dnia. Nicholas Sparks napisał piękną opowieść o miłości aż do końca, kiedy mija uroda i młodość. Warto zauważyć, że historia ta ma jeszcze bowiem drugich, ukrytych bohaterów: są to starość i choroba.
Kto jeszcze nie przeczytał tej pozycji gorąco zachęcam, jest to lektura obowiązkowa.

Mariola Nowrot
bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Wyrach

M. Wala: Na moment przed świtem, Ostatnia iskra nadziei, Nazajutrz Cię odnajdę (cykl: Za zakrętem)

Magdalena Wala jest autorką powieści: „Na moment przed świtem”, „Ostatnia iskra nadziei” i „Nazajutrz Cię odnajdę”.
Dwie kobiety: Agnes i Adriana, spotykają się niespodziewanie. Zaprzyjaźniają się i odnajdują wspólnych znajomych.Dzieli je kilka pokoleń, jednak problemy, z którymi muszą się borykać są podobne. Młodość Agnes przypada na okres II wojny. Musi dokonywać trudnych dla siebie wyborów. Adriana, której młodość przypada na koniec XX-wieku, traktuje Agnes jak swoją przyszywaną babcię. Zainteresowała się życiem swojej sąsiadki-babci. Chętnie przebywa w jej otoczeniu i słucha jej rad. Mimo upływu lat, problemy z którymi się tutaj spotykamy są niezmienne. Trzy tomowe opracowanie czyta się bardzo szybko i z wielkim zainteresowaniem.

K.J.

Kwiecień: Życie nie kończy się na młodości. Na każdym jego etapie jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy.

D. Schrammek: Horyzonty uczuć, Na brzegu życia, Wiatr wspomnień ( cykl Horyzonty uczuć)

Dorota Schrammek jest autorką 3-tomowej powieści: “Horyzonty uczuć”, “Na brzegu życia” i “Wiatr wspomnień”. Akcja powieści dzieje się w nadmorskiej miejscowości – Pobierowo. Ukazuje losy różnych związków, tych formalnych i tych nieformalnych. Zoja, po rozwodzie z Tadeuszem odnajduje Ryszarda, z którym wiąże swoje dalsze życie. Matylda, po śmierci swego męża zakochuje się we Władysławie. Wójt i sołtysowa stanowią świetną, dobrze dobraną parę. Doświadczony życiowo, mimo młodego wieku, Michał, poznaje pokrzywdzoną przez los, Aldonę. Ile osób, tyle problemów. Różne postawy, nieprzewidziane decyzje, a życie toczy się dalej. Czasem warto coś zmienić, by być szczęśliwszym i dawać szczęście innym. Serdecznie polecam przeczytanie tych powieści.

K. J.

A. Sakowicz: Złodziejka marzeń, To się da!, Już nie uciekam (cykl Złodziejka marzeń)

Anna Sakowicz jest autorką 3-tomowej powieści pt.;”Złodziejka marzeń”, “To się da” oraz “Już nie uciekam”. Czterdziestoletnia nauczycielka Joanna, która po rozwodzie wychowuje nastoletnią córkę, wybiera się na roczny urlop zdrowotny dla poratowania zdrowia. Wyjeżdża do samotnie mieszkającej ciotki, by się nią zaopiekować. Nowe środowisko dostarcza jej wielu wrażeń, poznaje ciekawych ludzi. Zaczyna pisać książki, udziela się w miejscowym hospicjum. W jej życiu pojawiają się nowe miłości. Musi podejmować trudne życiowo decyzje. Autorka pokazuje jak może zmienić się podejście do życia pod wpływem nowo poznanego środowiska.

K. J.

J. Miszczuk: Matki, żony, czarownice, Zalotnice i wiedźmy, Córki swoich matek (cykl Matki, żony, czarownice)

„Matki, żony, czarownice”, „Zalotnice i wiedźmy”, „Córki swoich matek” to cykl powieści autorstwa Joanny Miszczuk ukazujący losy niezwykłych, związanych ze sobą więzami krwi, kobiet. Akcja książki rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych. Tu i teraz zaczyna się w roku 2007, we Wrocławiu. Główna bohaterka, Joanna, jest córką, żoną, matką. Wydaje się szczęśliwa i spełniona. Ma przecież to, co w życiu najważniejsze: wspaniałą kochającą rodzinę, oddanych, lojalnych przyjaciół. Jednak jej codzienność wcale nie przedstawia się tak kryształowo. Nieprzewidziane zdarzenia zmuszają Asię do podjęcia trudnych decyzji i wprowadzenia zmian w swoim dotychczasowym życiu. Ta silna, mądra kobieta udowadnia, że potrafi walczyć o siebie i doskonale radzi sobie z przeciwnościami losu. Niespodziewanie staje się właścicielką pałacu Bersolys w Paryżu. Wraz z testamentem do jej rąk trafia pamiętnik oraz listy pisane przez antenatki rodu. Od tego momentu zaczyna się niezwykła opowieść sięgająca XV wieku i pierwszej prababki, czarownicy Marii. Bujna wyobraźnia autorki kazała włączyć w poczet prababek Marię Kalergis – wielką miłość C.K Norwida, co niewątpliwie nadaje powieści pewnego smaczku. Joanna z zachłannością czyta i tłumaczy tajemnicze dokumenty. Poznaje zaskakującą historię swojej rodziny oraz pierścienia miłości i przebaczenia – „wielkiego brylantu otoczonego plejadą gwieździstych szafirów” – przekazywanego córkom z pokolenia na pokolenie. Teraz nosi go na swoim palcu, ale za kilka lat stanie się on własnością Misi, jej córki. Książkę czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem, a zdarzenia z odległej przeszłości są niezwykle interesujące i przyprawiają o dreszczyk emocji.

I.M.

Maj: Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają”Andre Maurois

K.Hannah: Nocna droga

Kristin Hannah jest autorką powieści pt.”Nocna droga”.Główna bohaterka, Lexi Baill, córka narkomanki, po wielu wykluczeniach z kolejnych rodzin zastępczych, znajduje ciepło rodzinne u siostry swojej babci, Evy. W nowym środowisku zapoznaje się z rodziną Jude Farraday. Córka Jude, Mia, zaprzyjaźnia się z Lexi. Są dla siebie wsparciem i powierniczkami sekretów. Mia ma brata bliźniaka, Zacha. Cała trójka świetnie się rozumie. Jednak dorastająca młodzież, podejmując nieodpowiedzialne decyzje, stwarza nie tylko sobie, wiele problemów. Tutaj miłość przeplata się z nienawiścią. Śmierć dziecka to największa tragedia dla rodziców. Czy sprawcy łatwo jest przebaczyć?Mimo najcięższch doświadczeń życie toczy się dalej.
Serdecznie polecam przeczytanie tej powieści.

K.J

Skip to content